۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۹
کد خبر: 83320908
۰ نفر
اسكلت میمون پنج هزار ساله در شهرسوخته سیستان كشف شد

زاهدان- ایرنا- معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: اسكلت میمون پنج هزار ساله كه در شهرسوخته كشف شده برای نخستین بار در موزه منطقه ای جنوب شرق رونمایی شد.

مهدی ارباب نیا روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میمون كه در هزاره سوم قبل از میلاد دفن شده حدود پنج سال سن داشته است.
وی گفت: میمون در دنیای باستان یك سمبل اشرافیت محسوب می شده از این رو پیدا شدن آن در شهر سوخته نشان از ارزش اجتماعی میمون در آن زمان بوده است.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: میمون مانند یك انسان دفن شده یعنی به لحاظ جایگاه با نوزادان در شهر سوخته همتراز بوده است.
وی اظهار داشت: در كنار اسكلت این میمون یك لیوان گلابی شكل؛ ظاهرا ظرف آبخوری، نیز كشف شده كه نشان از پذیرش میمون به عنوان یك جانور خانگی بوده است.
ارباب نیا اظهار داشت: میمون كشف شده بومی سرزمین سیستان و بلوچستان نیست و احتمالا از بخش های شرق و جنوب شرقی آسیا به این منطقه آمده و جزو نوادر است.
وی افزود: همزمان با هفته موزه ها، اسكلت این میمون و مجسمه زن صاحب چشم مصنوعی كشف شده از شهر سوخته در موزه منطقه ای جنوب شرق كشور در زاهدان به نمایش گذاشته شده است.
به گزارش ایرنا شهرسوخته سیستان و بلوچستان به عنوان پیشرفته ترین شهر جهان قدیم مهد نخستین های جهان از جمله «نخستین جراحی جمجه، نخستین انیمیشن، نخستین چشم مصنوعی، نخستین شبكه فاضلاب شهری، نخستین تخته نرد جهان و صدها اثر منحصر به فرد» با بیش از پنج هزار سال قدمت همواره آماده پذیرایی از گردشگران است.
سیستان و بلوچستان با پیشینه ای غنی در تاریخ و تمدن ایرانی و اسلامی امسال نیز فرصتی مطلوب را فراروی میهمانان و مسافران قرار داده تا با سفر به این دیار پر رمز و راز و ناشناخته و آشنا شدن با زیباییها و ظرفیت های منحصر به فرد گردشگری، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن، خاطره های ماندگار را با خود به ارمغان برند.
سرزمین كهن سیستان و بلوچستان از تالاب بین المللی هامون در شمال تا پهن دشت نیلگون دریای عمان در جنوب این استان از بهترین خلقت های خداوند برخوردار است، اینجا سرزمین آب، آفتاب، باد و آینه و دیار نخل های راست قامت و بلند همت و استوار چون تفتان سرفراز است، در این سرزمین ریگ های تفتیده در شكوه انوار طلایی خورشید، پای می كوبند و جان به خنكای نسیم شب های با صفا می سپارند.
در میان صدها اثر و محوطه باستانی و تاریخی سیستان و بلوچستان شهرسوخته خودنمایی می كند، این اثر باستانی نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است كه در 56 كیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل - زاهدان در جنوب شرق ایران و در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است این شهر بر روی آبرفت های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون و در ساحل آن رودخانه و دریاچه بنا شده بود.
مطالعه و بررسی بقایای این شهر نشان دهنده سیر تحول علوم و فنون مختلف در فلات ایران است به طوری كه باستان شناسی، جامعه شناسی، تجارت، بازرگانی و مبادلات بین المللی، تاریخ تحول ادیان در دوره های پیش از تاریخ و تاریخی، تاریخ شهرنشینی و شهرسازی، سیر تحول معماری و هنرها و فنون سنتی، تاریخ آغاز نگارش، تاریخ پزشكی و علوم وابسته، جانور شناسی، تغذیه، كشاورزی، دامداری، حشره شناسی، گیاه شناسی، زمین شناسی، فلزگری، جواهر سازی، بافندگی و خراطی تنها بخشی از فنون و هنرهای قابل مطالعه در بقایای شهر سوخته است.
آثار كهن ترین نمونه جراحی، كهن ترین نمونه پارچه های موجود، كهن ترین اثر معرق كاری و كهن ترین نمونه های زیره، گشنیز و پسته وحشی از جمله اطلاعات و داده های به دست آمده در شهر سوخته است.
بر مبنای یافته های باستان شناسان شهرسوخته 280 هكتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می دهد كه این شهر دارای پنج قسمت اساسی شامل بخش مسكونی واقع در شمال شرقی شهر، بخش های مركزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است كه به صورت تپه های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند.
9923**3213 **6081