۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۸
کد خبر: 83320852
۰ نفر
كربكندی: از فوتبال قانون مند فاصله داریم

تهران - ایرنا - پیشكسوت فوتبال ایران معتقد است دلال ها در كنار ضعف مدیریت باشگاه ها و حكومت لیدرها، تاثیر منفی بر هجدهمین دوره رقابت های لیگ برتر گذاشته تا از فوتبال قانون مند فاصله بگیریم.

هجدهمین دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال باشگاه های كشور با قهرمانی پرسپولیس و نایب قهرمانی سپاهان خاتمه یافت و خبرنگار ورزشی ایرنا درباره زوایایی مختلف این رقابت ها با «رسول كربكندی» گفت و گو كرد.

** فوتبال روز دنیا در لیگ برتر دیده نمی شود
كربكندی گفت: پرسپولیس با امتیاز حداقلی كه اندوخته بود توانست قهرمان لیگ برتر فوتبال شود تا هفته پایانی مسابقات جدال سخت و حساس شود.
وی گفت: تیم هایی مانند سپاهان، تراكتورسازی، پرسپولیس و استقلال برای رسیدن به موفقیت هزینه كردند ولی تیمی مانند پدیده با هزینه كمتر ولی درایت «یحیی گل محمدی» سرمربی جوان خود موفق عمل كرد و شانس حضور در آسیا را نیز دارد.
این پیشكسوت فوتبال افزود: سطح بازی های این دوره از رقابت های لیگ نسبت به گذشته بهتر بود ولی هنوز تاكتیك های قدیمی مانند اوت بلند، ارسال از كناره ها در برنامه تیم ها وجود دارد. در حالی كه باید تاكتیك های روز دنیا را مربیان و بازیكنان ارائه دهند تا تماشاگر نیز این سبك جدید فوتبال را در زمین مسابقه ببیند.
كربكندی درباره 3 دوره قهرمانی پیاپی تیم پرسپولیس در لیگ گفت: ثبات مدیریتی و كادرفنی در كنار تماشاگرانی كه همیشه حامی تیم هستند و بازیكنان جوان و مستعدی كه انگیزه دارند، سبب شد این تیم برای سومین بار به قهرمانی برسد. البته اعتقاد دارم پرسپولیس در زمانی كه از پنجره نقل و انتقالات محروم بود، بسیارهمدل، هماهنگ و با تعصب بازی می كرد تا به دیدار پایانی لیگ قهرمانان آسیا هم برسند. اما پس از اینكه از این محرومیت رها شدند و با جذب بازیكنان لازم خیالشان راحت شد، دیگر پرسپولیس بازی زیبایی ارائه نمی داد.
وی ادامه داد: پرسپولیس در دیدار پایانی مقابل پارس جنوبی جم با استرس زیادی بازی كرد كه در نهایت با یك گل به پیروزی رسیدند. ولی آن طراوت و شادابی كه از تیم قهرمان انتظار می رفت در تیم پرسپولیس دیده نشد. البته «برانكو ایوانكوویچ» با نظم و انضباطی كه در تیم پرسپولیس ایجاد كرد نقش بسیار مهمی برای قهرمانی ها دارد. هر چند كه معتقدم تیمی مانند پدیده به دلیل استفاده از مربی با هوش و جوانی به نام «یحیی گل محمدی» با كمترین هزینه نسبت به سایر باشگاه های بالای جدول رده بندی موفق عمل كرد.

**اعتراض بازیكنان به داوری به فوتبال ضربه می زند
دروازبان دهه 50 تیم ملی فوتبال ایران گفت: در لیگ هجدهم بازیكنان همه تیم ها به خصوص بازیكنان پرسپولیس به داوری ها اعتراض داشتند كه باید این رفتارها در ورزش به خصوص فوتبال كم شود. زیرا از تیم های بزرگی مانند پرسپولیس و استقلال كه هواداران زیادی دارند، انتظار داریم بازیكنان آنها در نوع رفتارهای خود در میدان مسابقه دقت كنند.
وی افزود: داوران لیگ ایران نیز مقابل این رفتارها كوتاه می آیند تا در جام ملت های آسیا، تیم ملی از همین ناحیه آسیب ببیند.
كربكندی ادامه داد: به رغم پیشرفت فنی كه داشته ایم، از فوتبال قانون مند فاصله داریم و تعداد بالای پرونده های كه در كمیته انضباطی جمع شده گواه این ادعا است.
این نشانه این است كه هنوز از فوتبال حرفه ای فاصله داریم و باید قبول كنیم كه درآموزش به بازیكنان و مربیان كم كاری كردیم. زیرا هنوز در مصاحبه های مربیان پیش از بازی هر مطلبی گفته می شود به جز فوتبال. هنوز بیانیه دادن باشگاه ها و اعتراض به داوری ها ادامه دارد و اگر اراده ای برای حل این معضل نباشد، قطعا مشكلاتی زیادی در آینده بوجود خواهد آمد.

** دلال ها سبب جا به جایی زیاد مربیان در لیگ شدند
وی گفت: ضعف مدیریت باشگاه ها سبب شده دلال ها برای جایگزین كردن مربی مد نظر خود به مدیریت باشگاه ها فشار بیاورند تا بیشتر آنها تغییر كنند. درحالی كه اگر مدیران باشگاه بدون دخالت دلال ها و سیاسیون با مطالعه مربی انتخاب كنند، قطعا نباید در شرایط بد اقتصادی كشور شاهد تغییرات بود. جالب اینجاست كه تیم هایی قهرمان و نایب قهرمان لیگ شدند كه تغییری در كادر مدیریتی و فنی خود ندادند.

**اشتباهات داوری در لیگ تاثیر گذار بود
كربكندی اظهار داشت: داوران بزرگی در فوتبال كشور داشتیم كه به دلیل اختلاف با كمیته داوران فدراسیون فوتبال یا حقوق كم، زودتر از موعد بازنشسته شدند. از طرفی داور بزرگ ما فقط «علیرضا فغانی» است تا فدراسیون مجبور شود از داوران جوان استفاده كند كه چنین شرایطی قطعا تبعات دارد.
وی افزود: اشتباهات داوری در لیگ هجدهم زیاد و موثر بود و اینكه كمیته داوران می گوید اگر یك روز داوری به ضرر یك تیم است روز دیگر به سودش، این رویه درست نیست. زیرا داوری ها در تعیین جایگاه تیم های تاثیر زیادی گذاشت.
این پیشكسوت فوتبال ادامه داد: شرایط امنی برای داوران لیگ وجود ندارد و تا زمانی كه فحاشی ها به داوری و حقوق های كم آنها پابرجا باشد، نمی توان به بهبود شرایط داوری لیگ خوشبین بود.

** لیدرها امروزه زیر بنای بی فرهنگی در فوتبال شدند
كربكندی با تاكید بر اینكه هنوز تماشاگران وظیفه خود را نمی دانند و بی فرهنگی در ورزشگاه ها به اوج خود رسیده است، اظهارداشت: زمانی كه ما فوتبال بازی می كردیم این رشته برای مربیان، بازیكنان و تماشاگران عشق بود. ولی امروزه به دلیل شاخص حرفه ای بودن فوتبال، لیدرها آنقدر قدرت پیدا كردند كه می توانند سرمربی و بازیكن را هم تغییر دهند و پول خوبی هم از این كار بدست می آورند.
وی گفت: بعضی از مربیان و مدیران كه ضعیف هستند برای آنكه شعار «حیا كن رها كن» را نشوند به این لیدرها پول می دهند و این رویه آنقدرادامه دارد تا یكی از همین لیدرها به «علی دایی» كه یكی از اسطوره ها فوتبال ملی است با مشت ضربه بزند.
وی تاكید كرد تا زمانی كه همه اركان فوتبال حرفه ای نشود، فوتبال ملی و باشگاهی روند رو به جلو نخواهد داشت.
ورزشی**9029**9118**