۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۳
کد خبر: 83320841
۰ نفر
زیرساخت هایی كه خاك می خورند

قزوین – ایرنا – برخی از زیرساخت ها و امكانات ورزشی كه در سالهای متمادی با بودجه های كلان احداث و تجهیز شده اند، هم اینك به دلایل مختلف معطل و بدون استفاده مانده اند و باید با تدابیر مدیریتی برای استفاده بهینه از این ظرفیت ها و جلوگیری از تخریب آنها اقدام كرد.

به گزارش ایرنا، ساخت مجموعه ورزشی 15 هزار نفری استان قزوین در سال 82 با 100 میلیارد ریال اعتبار مصوب و در نهایت با 190 میلیارد ریال بودجه در سال 91 به بهره برداری رسید.
این مجموعه با 70 هزار متر مربع مساحت و ظرفیت گنجایش اسمی 15 هزار نفر به عنوان یكی از مصوبات سفر پرخیر و بركت مقام معظم رهبری به استان قزوین و منطبق بر مقررات كنفدراسیون فوتبال آسیا احداث شده است.
پروژكتورهای نصب شده در مجموعه به طور كامل بر اساس معیارهای در نظر گرفته شده AFC ( كنفدراسیون فوتبال آسیا )است و می توان این مجموعه را در عرصه بین المللی و آسیایی مورد استفاده قرار داد.
ساخت هشت دفتر اداری و سالن تمرین برای هیات‌های ورزشی در فضای شرقی این استادیوم،ساخت استخر قهرمانی، سالن دو و میدانی سرپوشیده و مجموعه ورزشی سرپوشیده 6 هزار نفری در فضای كناری این مجموعه به وسعت 28 هكتار در نظر گرفته شده اند.
با وجود تمامی تجهیزات ،امكانات و بودجه تخصیص یافته برای احداث این مجموعه ورزشی هم اینك بعد از 16 سال زمزمه هایی از مدیران و مسئولان استان به گوش می رسد كه این مجموعه بدون مطالعات اولیه و كار كارشناسی ساخته شده و آنچنان كه باید مورد نیاز استان نیست.
طبق اعلام مسئولان ورزشی استان، ظرفیت این استادیوم در سالهای بهره برداری حتی در زمان حضور تیم لیگ برتری پیكان در قزوین هم یكبار پر نشده و این نشان می دهد كه ساخت این مجموعه برای استان توجیهی نداشته است.
همین دیدگاه باعث شده است كه این مجموعه در این سالها به صورت یك مجموعه بلا استفاده در شمال شهر قزوین به حال خود رها شده و نه تنها از ظرفیت ها و امكانات آن بهره برداری لازم صورت نگیرد بلكه روز به روز به سوی تخریب و نابودی پیش برود.
در همین راستا استاندار قزوین، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، فرماندار قزوین و مدیر كل ورزش و جوانان استان به صورت میدانی از این مجموعه بازدید كردند تا با اتخاذ تصمیمی جامع جلوی تخریب آن را بگیرند.

***استفاده بهینه از فضای مجموعه 15 هزار نفری قزوین در دستور كار قرار گیرد
استاندار قزوین در این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: مجموعه ورزشی 15 هزار نفری قزوین فضا و ظرفیت مناسبی دارد و امكان انتقال اداره كل ورزش و جوانان استان و هیات های ورزشی قزوین به آن وجود دارد.
عبدالمحمد زاهدی افزود: این مجموعه از نمونه طرح های انجام شده بدون مطالعه در كشور بوده كه بهره وری از منابع ورزشی استان را معطل گذاشته است.
وی اضافه كرد:هم اینك از این مجموعه استفاده واقعی صورت نمی گیرد ولی به نظر می رسد می توانیم خود اداره كل ورزش و جوانان استان را به همراه دفاتر هیات ها در این مجموعه مستقر كنیم.
زاهدی افزود:علاوه بر این امكان انتقال سالن های تمرینی و ورزشهایی كه در فضای بسته و كم می توانند تمرین كنند مثل بیلیارد و بولینگ، تیراندازی، اسكواش و... به این مجموعه وجود دارد.
استاندار قزوین یادآور شد:در این صورت كار نگهداری این مجموعه راحت تر شده و توجیه اقتصادی می یابد.
وی اضافه كرد:همچنین می توان برای نگهداری بهتر این مجموعه برخی از فضاها را به بخش خصوصی اجاره داد تا با تجهیز و بهره برداری آن اقدام كنند.

***موافق انتقال اداره كل ورزش و جوانان استان به مجموعه سردار آزادگان هستیم
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در این مجموعه فضای مفید و اداری كاملا مجهز با دسترسی از آزادراه و پاركینك وجود دارد و باید برای بهره برداری بهینه از این فضا با جدیت بیشتری اقدام كرد.
علی فزخزاد افزود:هم اینك شهرداری قزوین در حال اصلاح ورودیهای و زیرگذر آزادراه قزوین به البرز همجوار با این مجموعه ورزشی است كه قطعا با اصلاح این نقطه از آزادراه، مجموعه ورزشی 15 هزار نفری نیز از موقعیت بهتری برخوردار خواهد شد.
وی با بیان اینكه موافق انتقال ساختمان اداره كل ورزش و جوانان و دفاتر هیات های ورزشی به این مجموعه است، افزود: این فضا برای استفاده اداره كل ورزش و جوانان و هیات ها و سالن های ورزشی كاملا مناسب است و اگر این اتفاق بیفتد موقعیت اقتصادی منطقه محل استقرار مجموعه نیز رونق خواهد یافت.

***استفاده بهینه از فضای سردار آزادگان رونق بیشتری به آن می بخشد
فرماندار شهرستان قزوین نیز در این خصوص به ایرنا گفت:هم اكنون مكان مجموعه ورزشی 15 هزار نفری قزوین كه با ده ها میلیارد تومان احداث شده به غیر از تمرین و مسابقه موردی استفاده دیگری ندارد.
محمد شفیعی افزود:انتقال ساختمان اداری اداره كل ورزش و جوانان و دفاتر هیات های ورزشی و ایجاد خانه های تخصصی رشته های ورزشی می تواند رونق بیشتری به این مكان بدهد و از تخریب و استهلاك آن جلوگیری كند.
وی گفت:هم اینك اداره كل ورزش و جوانان استان از هزینه بالای نگهداری این مجموعه گلایه دارد درحالیكه می توان با انتقال اداره كل ورزش و جوانان استان به آن ضمن كاهش هزینه های نگهداری برای استفاده بهینه از فضای آن نیز اقدام كرد.

*** هزینه 400 میلیون تومانی برای نگهداری مجموعه 15 هزار نفری
مدیر كل ورزش و جوانان استان قزوین نیز در این بازدید به خبرنگار ایرنا گفت: سالانه 400 میلیون تومان برای نگهداری مجموعه ورزشی 15 هزار نفری سردار آزدگان هزینه می شود كه قطعا با نوسانات اقتصادی در سال جاری افزایش خواهد یافت.
عباس علایی مقدم افزود: متاسفانه در احداث مجموعه ورزشی 15 هزار نفری شهر قزوین مطالعه دقیق و كارشناسانه صورت نگرفته است و این مجموعه در حال حاضر تنها ماهیت استفاده از رشته فوتبال رو دارد.
وی اضافه كرد: سال گذشته 2 قرارداد برای نگهبانان و نگهداری زمین چمن منعقد شده بود كه در مجموع 400 میلیون تومان در سال برای اداره كل ورزش و جوانان استان هزینه داشت.
علایی مقدم افزود: هم اكنون برخی از دفاتر هیات های ورزشی استان در این مجموعه مستقر هستند و دانشگاه جامع علمی كاربردی نیز كه پیش از این در اینجا مسقر بود با دستور مراجع بالادستی جمع آوری شد.
وی اضافه كرد:هم اینك یكی از گزینه ها برای نگهداری و حفاظت بهتر از این مجموعه انتقال ساختمان اداره كل ورزش و جوانان استان به این مجموعه است كه نیازمند تصمیم گیری از سوی مدیریت ارشد استان است.
استاندار قزوین افزود:در صورت انتقال اداره كل ورزش و جوانان استان به این مكان تنها تشكیلات اداری مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد و ماهیت ورزشی آن همچنان به قوت خود باقی خواهد بود.
6101