۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
کد خبر 83320824
۰ نفر
130 هزار نفر زندانی با كمك خیران آزاد شدند

بجنورد- ایرنا- معاون اداری و مالی ستاد دیه گفت: از ابتدای تشكیل این ستاد تاكنون، 130 هزار نفر زندانی مشمول جرایم غیرعمد نیازمند با كمك خیران آزاد شدند.

علی مهربان روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا در بجنورد اظهار داشت: كمك به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد نیازمند در دنیا نظیر ندارد و در هیچ كشوری جشنی برای كمك به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد برگزار نمی شود.
به گزارش ایرنا، ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و كمك به زندانیان نیازمند به عنوان یك موسسه مردم‌نهاد و با هدف كمك به آزادسازی زندانیانی كه به علت نداشتن توانایی در پرداخت جرایم غیرعمد مانند بدهی دیه ناشی از سوانح رانندگی و حوادث كارگاهی، محكومیت‌های مالی نظیر صدور چك‌های غیر كلاهبرداری، مهریه معقول و نفقه در زندان‌ها محبوس هستند، در سال 1369 راه اندازی شد.
معاون اداری و مالی ستاد دیه همچنین بر اصلاح قوانین برای جلوگیری از ورود به زندانیان جرایم غیرعمد به زندان ها تاكید كرد و گفت: در سال های اخیر در این خصوص قدم هایی برداشته شده است اما، هنوز نیازمند كار در این حوزه هستیم كه نماینده های مردم در مجلس و همچنین مسئولان باید به اصلاح قوانین بپردازند.
مهربان به اصلاح و تصویب قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث رانندگی اشاره ای كرد و افزود: این قانون با كمك ستاد دیه در سال 95 اصلاح شد.
معاون اداری و مالی ستاد دیه گفت: در سال 82 افزون بر 30 هزار نفر زندانی در بخش حادثه رانندگی داشتیم كه اگر این قانون اصلاح نمی شد هم اكنون چندین برابر افزایش می یافت.
مهربان افزود: هم اكنون تنها 186 نفر زندانی جرایم غیرعمد از ناحیه حادثه رانندگی در زندان های كشور تحمل حبس می كنند.
وی به اصلاح قانون صدور چك نیز اشاره ای كرد و گفت: محكومیت ها در این زمینه نیز از كاهش چشمگیری برخوردار بوده است.
وی اظهار داشت: این ستاد با هدف كاهش زندانیان جرایم غیرعمد در زندان های كشور اقداماتی در راستای اصلاح قوانین برداشته است كه هم اكنون نیز در بحث مهریه می پردازیم.
معاون اداری و مالی ستاد دیه با بیان اینكه اكنون هشت هزار و 642 زندانی جرایم مالی غیرعمد در زندان های كشور محبوس هستند، اظهار داشت: از این تعداد 131 نفر حوادث رانندگی، 56 نفر حادثه كار، دو هزار بدهكار دیه، 131نفر بدهكار نفقه، و افزون بر 6 هزار نفر نیز بدهكار مالی هستند.

*196 زن جرایم غیرعمد در زندان های كشور
معاون اداری و مالی ستاد دیه با بیان اینكه 196 زن جرایم غیرعمد در زندان های كشور تحمل حبس می كنند گفت: بیشتر این زنان به علت بدهكاری مالی در زندان ها به سر می برند.
مهربان افزود: بیشترین زنان زندانی جرایم غیرعمد در زندان های فارس و گیلان تحمل حبس می كنند.
3007/ 6042