161شهيد و 205جانباز در عمليات بيت‌المقدس تقديم نظام شده است

زنجان- ايرنا- مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان زنجان با اشاره به عمليات بيت‌المقدس كه منجر به آزادسازي خرمشهر در سوم خرداد 61 شد، گفت: استان زنجان در اين عمليات 161شهيد و 205 جانباز تقديم نظام كرده است.

به گزارش ايرنا، علي كاظمي روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: اين عمليات توسط ارتش جمهوري اسلامي و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به مدت 22 روز به طول انجاميد و منجر به آزادسازي خرمشهر پس از 578 روز اشغال شد.
وي با بيان اينكه رزمندگان استان زنجان، حضور موثري در عمليات‌هاي مختلف هشت سال دفاع مقدس داشتند، تصريح كرد: عمليات بيت‌المقدس، يكي از مهمترين عمليات‌هاي نيروهاي مسلح ايران در دوران دفاع مقدس به شمار مي رود كه 10 ارديبهشت آغاز شد.
كاظمي به حضور رزمندگان پايتخت شور و شعور حسيني در عمليات رمضان نيز اشاره كرد و ادامه داد: عمليات رمضان همزمان با شب 21 ماه مبارك رمضان و سالروز شهادت امام علي(ع) در 23 تير ماه سال 61 و با رمز «يا صاحب‌الزمان ادركني» در منطقه عملياتي شلمچه در شرق بصره آغاز شد و 35 شهيد و 64 جانباز زنجاني متعلق به اين عمليات هستند.
مديركل بنياد شهيد استان زنجان با اشاره به برنامه‌هاي اين دستگاه در سالروز عمليات‌هاي مختلف دفاع مقدس، گفت: اين برنامه‌ها با هدف آشنايي مردم به‌ويژه قشر جوان و نوجوان جامعه با ايثارگري و از خودگذشتگي رزمندگان و يادآوري رشادت و شجاعت رزمندگان برگزار مي‌شود.
وي افزود: غبارروبي و عطرافشاني مزار شهدا، برگزاري يادواره شهداي عمليات رمضان و بيت‌المقدس با همكاري هيات‌هاي مذهبي در ايام ماه مبارك رمضان، ديدار با خانواده شهيدان و جانبازان حاضر در اين 2 عمليات از جمله مهم‌ترين برنامه‌هاي بنياد شهيد و امور ايثارگران استان زنجان به مناسبت گراميداشت سالروز عمليات‌هاي رمضان و بيت‌المقدس و گراميداشت سوم خرداد، سالروز آزادسازي خرمشهر و روز مقاومت، ايثار و پيروزي است.
به گزارش ايرنا، عمليات بيت‌المقدس، يكي از مهمترين و بزرگترين عمليات‌هاي نيروهاي مسلح ايران است كه نيروهاي ايراني با توان 130 هزار رزمنده، اين عمليات را در ساعت 30 دقيقه بامداد 10 ارديبهشت 1361 با رمز «يا علي ابن ابي‌طالب» در محور اهواز- خرمشهر- دشت آزادگان به فرماندهي مشترك سپاه و ارتش و با هدف آزادسازي خرمشهر آغاز كردند كه 22 روز به طول انجاميد و سرانجام در سوم خرداد 1361 نيروهاي ايراني، خرمشهر را كه در روزهاي ابتداي جنگ به اشغال ارتش عراق درآمده بود آزاد كردند.
غبارروبي مزار شهدا تحت عنوان آيين ميهماني لاله‌ها نيز همزمان با سراسر كشور ساعت 17 روز پنجشنبه /2 خرداد/ برگزار مي‌شود.
6085/9556