تروریسم اقتصادی در حوزه فناوری

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت معتقد است شایعه جاسوسی بودن پوسته‌های فارسی تلگرام، فرضیه ثابت نشده‌ایست كه از سوی گوگل مطرح شده. این پلتفرم چون زورش می‌رسید، اپلیكیشن‌های كاربران را از روی گوشی‌هایشان حذف كرد و این كار تروریسم اقتصادی در حوزه فناوری است.

حمید فتاحی چند روز قبل با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت منصوب شد. او در حاشیه مراسم گرامیداشت روز جهانی ارتباطات در جمع خبرنگاران نكاتی را پیرامون نسخه‌های تلگرام و كاهش قیمت در حوزه اینترنت ثابت مطرح كرد.
رئیس شركت ارتباطات زیرساخت در خصوص سیاست‌هایی كه قرار است در دوره مدیریتی خود پیش بگیرد، گفت: تمام كاری كه قرار است انجام بدهیم، همان حكمی است كه وزیر ارتباطات داده‌ است. برنامه‌های ما در جهت رسیدن به اهدافی مانند كاهش انحصار، واگذاری وویس بین‌المللی، كاهش تصدی‌گری حكومت، افزایش كیفیت ارتباطات در حوزه بین‌الملل و شبكه ملی اطلاعات (هسته اصلی آن بر عهده شركت زیرساخت است)، توسعه خدمات و سرویس‌های جدید است. در كنار تمام این‌ها تدوین برنامه‌های جدید برای توزیع ترانزیت بین‌الملل نیز تكلیفی است كه با جدیت آن را دنبال می‌كنیم تا ایران به هاب منطقه‌ای ترانزیت دیتا تبدیل شود.

** قیمت اینترنت
ارائه خدمات به شركت‌های تلفن ثابت جزو وظایف شركت زیرساخت است. این روزها هزینه اینترنت بالا رفته و این موجب اعتراض شركت‌ها شده است. فتاحی در این خصوص گفت: اعتراض در این خصوص كمابیش وجود دارد. سال گذشته ما نزدیك طی دو سه مرحله نزدیك به 50 درصد كاهش قیمت داشتیم، این در حالیست كه خریدهای ما ارزی است.
با توجه به قیمت بالای ارز، شركت ارتباطات زیرساخت كاهش قیمت را طی دو سه مرحله اجرایی كرده است. دلیلش هم آن‌طور كه فتاحی عنوان می‌كند این بوده كه تلاش كنند تا مدل‌های خرید در شركت زیرساخت را به سمتی ببرند كه بتوانند آن را با بهترین كیفیت در اختیار اپراتورهای لایه دسترسی قرار بدهند.
معاون وزیر ارتباطات افزود: در مقایسه با جاهای دیگر دنیا و هزینه‌هایی كه برای این موضوع توسط اپراتورها پرداخت می‌شود، در وضعیت خوبی هستیم. نگاه ما این است تا جایی كه می‌توانیم برای اپراتورهای لایه دسترسی شرایط بهتر و تسهیلات ویژه ایجاد كنیم.

** واگذاری مكالمات بین‌الملل به بخش خصوصی
رئیس شركت ارتباطات زیرساخت درباره بحث واگذاری مكالمات بین‌الملل به بخش خصوصی گفت: مصوبات كمیسیون تنظیم مقررات در خصوص اپراتورهایی كه در این بخش فعالیت می‌كند تصویب شده و زمانی كه ابلاغ شود شركت زیرساخت از حوزه مكالمات بین‌الملل و انحصاری كه تا الآن وجود داشته بیرون می‌آید.
وی با اشاره به این‌كه شركت‌های دارای پروانه می‌توانند از این امكان استفاده كنند، گفت: كمیسیون تنظیم مقررات برای VOIP (تلفن اینترنتی) اپراتورهایی كه پروانه دارند و در این حوزه فعالیت می‌كنند، چارچوبی گذاشته است. مصوبات كمیسیون در این زمینه تصویب شده و ما منتظر ابلاغ هستیم. هدف اصلی در این كار انحصار زدایی رقابت است، به همین دلیل صاحبان پروانه فعالیت می‌توانند در این بستر با یكدیگر رقابت كنند.
فتاحی با تأكید بر این‌كه این بازار شرایط رقابت سالم را ایجاد می‌كند، گفت: آن‌ها كه سابقه فعالیت بیشتری در این زمینه دارند، قطعاً با استفاده از تجربیات خودشان قدم‌های بهتری بر خواهند داشت و به موفقیت خواهند رسید. برای مجموعه خاصی ارجحیت قائل نمی‌شویم و در نظر ما همه با هم برابر هستند.

** قیمت مكالمات بین‌الملل افزایش پیدا كرده است
وی درباره بالا رفتن قیمت مكالمات بین‌الملل افزایش گفت: قیمت مكالمات تابعی از قیمت ارز است. زمانی كه ما مكالمات را به سمت خارج از كشور می‌بریم، قیمتی كه كاربر پرداخت می‌كند بابت ترافیك صادره است، ترافیك وارده كه قیمتی ندارد.
او گفت: چون این ترافیك را به اپراتورهای بین‌المللی تحویل می‌دهیم، همه تابعی از قیمت ارز است و به همان میزانی كه قیمت ارز افزایش داشته، این تعرفه هم افزایش یافته است.
به همین دلیل ما برای تعیین قیمت به كمیسیون تنظیم مقررات درخواست دادیم و با سازمان حمایت از مصرف‌كننده هم مكاتباتی داریم، چون باید مجوز از آن‌ها هم بگیریم. تعرفه‌های فعلی در همه سطح‌ها حدود دو تا دو و نیم برابر افزایش داشته است.
او در خصوص ارزی كه به این كار اختصاص پیدا می‌كند، گفت: مبنا نرخ ارز آزاد است، نه ارز 4200 و نه ارز نیمایی.

** نسخه‌های فارسی تلگرام
فتاحی درباره نقش وزارت ارتباطات در شكل‌گیری و ایجاد نسخه‌های فارسی تلگرام گفت: ما در دی‌ماه 1396 درباره ناامن بودن كل پوسته‌های تلگرام بیانیه دادیم و بیانیه ما درباره كل پوسته‌های تلگرام بود.
منطقی است كه اتصال مستقیم به تلگرام امن‌تر از اتصال از طریق پوسته‌هاست. این ربطی به كلاینت‌هایی كه فراگیر شده بود هم ندارد بلكه به‌صورت كلی این را مطرح كردیم.
وی افزود: اما اینكه گوگل به بهانه جاسوسی بودن تلگرام‌های فارسی آن‌ها را حذف كرده، ادعایی است كه از سوی گوگل مطرح شده است. گوگل با قدرتی كه داشته نه‌تنها این كلاینت‌ها، بلكه اپلیكیشن‌های دیگری را نیز از گوشی‌های كاربران حذف كرده است.
فتاحی اسم این حركت را تروریسم اقتصادی در حوزه فناوری اطلاعات می‌گذارد و می‌گوید: این‌كه چون پلتفرم در اختیار یك مجموعه است، به كاربران زور بگوید و به اپلیكیشن‌های او ورود كند.
وی افزود: البته ما در مركز ماهر بیانیه دادیم كه ارتباط از طریق كلاینت‌ها ناامن‌تر از اتصال خود تلگرام است، اما وقتی تلگرام API باز می‌گذارد، حتماً تدابیر حریم خصوصی را هم برای كاربر دیده كه این حریم خدشه‌دار نشود و سیاست كاربری كه نسخه‌های فارسی تلگرام بعداً منتشر كردند هم نشان می‌داد كه اینها برایشان مهم است.
این مسئله را باید از مركز ملی فضای مجازی پیگیری كرد چون رئیس مركز درباره این پیام‌رسان‌ها و مجوزهایی كه داشتند، اظهارنظر كرده و درباره‌ شایعات و اخبار نسبت به این‌كه وزارت ارتباطات در اختیار آن‌ها سرور گذاشته و امكانات ترجیحی داده، شفاف توضیح داده است.
علمی**9207** 1055