استاندارد تعداد منجيان غريق در استخرها بايد رعايت شود

زنجان - ايرنا - رئيس هيات نجات غريق و غواصي استان زنجان گفت: مديران استخرهاي شناي اين استان به منظور مراقبت از جان شناگران بايد استاندارد تعداد منجيان غريق را به جد رعايت كنند.

پرويز سليماني روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: تعداد منجيان غريق با توجه به ابعاد استخر و پذيرش شناگر، تعيين مي شود و مديران استخرها موظف به رعايت هستند.
وي اظهار داشت: براي مراقبت از جان شناگران تا 100 نفر 2 منجي غريق، تا 150 نفر سه منجي و به ازاي هر 50 نفر اضافي نيز يك منجي، نياز است تا ناجي با كم شدن محدوده حفاظتي بتواند به شكل بهتر و دقيق تر شناگران را زير نظر قرار دهند.
سليماني افزود: فعاليت استخرها از سوي بازرسان هيات نجات غريق و غواصي استان، نظارت مي شوند و در صورت مشاهده تخلف، موضوع به منظور رسيدگي و برخورد قانوني به هيات و اداره كل ورزش و جوانان، گزارش مي شود.
وي اظهار داشت: كم كردن تعداد منجيان غريق در استخرهاي شنا كه بيشتر با هدف كاهش هزينه ها صورت مي گيرد، مشكل ساز، خطر آفرين و خلاف قوانين اين رشته ورزشي است و مديران در صورت مبادرت به اين كار و وقوع اتفاق بايد پاسخگو باشند.
سليماني با تاكيد بر اينكه منجي غريق، شغل بسيار حساس و پرمسئوليت است، افزود: منجيان غريق كه مسئوليت حفظ جان شناگر را بر عهده دارد و به همين خاطر بايد با دقت بالايي ديده باني كرده و وقوع حوادث را پيش بيني و پيشگيري كند.
رئيس هيات نجات غريق استان زنجان گفت: در زمان حاضر استان زنجان از وجود 250 منجي غريق مرد و زن (150 مرد و 100 زن) برخوردار است.
سليماني افزود: در حال حاضر شهر گرماب از توابع خدابنده و شهرستانهاي خدابنده، ابهر، خرمدره، ماهنشان، ايجرود و طارم از وجود يك باب استخر شنا برخوردار هستند.
شهر زنجان از وجود يك باب استخر خصوصي (صدف) و هشت استخر متعلق به شركت ها و دستگاه هايي چون ايران ترانسفو، نيروي انتظامي، دادگستري، بنياد شهيد و امور ايثارگران، سپاه، جهاد كشاورزي و اداره كل تعاون، كار و امور اجتماعي، بهره مند است كه اداره كل ورزش و جوانان بر آنها نظارت دارد.
به گزارش ايرنا، پارسال (97) 2 نفر در 2 استخر شنا شهر زنجان (فجر و امام علي) و يك نفر نيز در شهرستان ابهر دچار حادثه غرق شدگي شدند كه هنور نظريه پزشكي قانوني به دست هيات نرسيده است.
26 بهمن ماه 96 نيز يك جوان 23 ساله روستايي به علت آشنا نبودن با فن شنا در استخر شنا شهر زرين آباد، مركز شهرستان ايجرود از توابع استان زنجان دچار حادثه غرق شدگي شد كه اين استخر از سوي بخش خصوصي اداره مي شد و با وجود ناجي غريق حاضر در محل، اين جوان جان خود را از دست داد.
6084/6085