صغر سنی برخی بازیكنان آسیایی كار را برای قهرمانی سخت می كند

تهران - ایرنا - سرمربی تیم فوتسال زیر 20 سال ایران گفت: مشكلی كه برای كسب عنوان نخست در مسابقات قهرمانی آسیا وجود دارد، صغر سنی برخی تیم های آسیایی است كه بازیكنان جا زده آنها، كار را برای سایر تیم ها سخت می كند.

رقابت های فوتسال قهرمانی آسیا در رده سنی زیر 20 سال از 24 خرداد تا اول تیر امسال در شهر تبریز برگزار می شود.
تیم های ژاپن، عراق، تایلند، افغانستان، اندونزی، هنگ كنگ، ویتنام، قرقیزستان، تاجیكستان، لبنان و چین تایپه به همراه ایران در این مسابقات حضور دارند.
«حمید شاندیزی» امروز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در رده بزرگسالان تیم های ژاپن، تایلند و ازبكستان حریفان اصلی ایران هستند ولی در رده زیر 20 سال تعداد حریفان مدعی قهرمانی بیشتر است و اندونزی، لبنان، افغانستان، تایلند و ژاپن برای این هدف تلاش می كنند. البته ازبكستان دیگر تیم مدعی بود كه در مرحله مقدماتی حذف شد و سایر تیم های در این رده سنی می خواهند صاحب مقام شوند.
وی اظهار داشت: مشكلی كه در راه قهرمانی وجود دارد، صغر سنی از سوی بعضی از تیم های است. به عبارتی تیم ها از بازیكنان سالم سنی استفاده نمی كنند تا بازیكنان جا زده آنها كار را برای سایر تیم های سخت كنند.
شاندیزی در خصوص انتخاب بازیكنان گفت: در رده زیر 18 سال و زمانی كه «علی صانعی» مسئول بود، 900 بازیكن در مرحله استعداد یابی و لیگ شناسایی شدند و شناخت خوبی نسبت به آنها داشتیم. در رده زیر 20 سال نیز بازیكنان لیگ امیدها را زیر نظر گرفتیم تا در نهایت به 17 بازیكن فعلی برسیم.
سرمربی تیم فوتسال زیر 20 سال درباره رقابت های چهارجانبه چین تایپه كه منجر به شكست ایران برابر اندونزی شد، خاطر نشان كرد: در فوتسال چیزی به عنوان افت وجود ندارد و فقط باید تلاش كرد و ایراد كار را پیدا كرد. البته تیم اندونزی همانطور كه پیش از این گفتم در آسیا مدعی است و مسابقه های دوستانه كمكی شایانی به شناخت بیشتر ما از بازیكنان كرد.
وی با تاكید بر اینكه هدف تیم امید كسب مقام قهرمانی آسیا است، افزود: برنامه ریزی كرده ایم كه پیش از حضور در رقابت های قهرمانی آسیا با تیم های لیگ برتری كه شرایط تمرینی و مسابقه دارند، دیدار تداركاتی برگزار كنیم. ولی با تیم های خارجی دیدار دوستانه نداریم.
شاندیزی در خصوص اردوهایی كه پیش از حضور در رقابت های قهرمانی آسیا تدارك دیده شده است، افزود: پیش از این در اردوی ارومیه بودیم و از 28 اردیبهشت ماه با دعوت از 17 بازیكن اردوی تهران آغاز شد. البته در نهایت 3 نفر از جمع ما جدا می شوند و به جزء مصدومیت های جزیی كه بعضی از بازیكنان دارند، مشكل نیست.
وی همچنین گفت: بازیكنانی كه در رده امید فعالیت می كنند، بسیار با انگیزه و پویا هستند كه به طور قطع در آینده از آنها زیاد خواهید شنید. اما سایر كشورهای آسیایی نیز در فوتسال بیكار نیستند و امروز بیشتر آنها به ما رسیدند. در آینده ای نزدیك بیشتر بازیكنان تیم امید پیراهن تیم ملی را خواهند پوشید تا افتخار آفرینی فوتسال در آسیا و جهان ادامه یابد.
وی گفت: در بخش پایه كشورها سرمایه گذاری گسترده ای انجام دادند و نیاز است ما نیز در بخش پایه آنقدر محكم و با برنامه فعالیت كنیم تا زیر بنای تیم ملی فوتسال تامین شود.
سرمربی تیم فوتسال امید ایران در بخش دیگری درباره شكاف كیفی كه بین تیم های لیگ برتر فوتسال وجود دارد، اظهار داشت: منابع مالی در موفقیت تیم های نقش تعیین كننده ای دارد و تیم هایی مانند گیتی پسند اصفهان و مس سونگون از این منابع برخوردارند. ولی سایر تیم ها به دلیل شرایط اقتصادی كشور و ضعف مالی باشگاه ها واقعا همت می كنند كه تیم داری می كنند. بر همین اساس بازیكنان ملی پوش به سمت این دو تیم گرایش دارند كه سبب موفقیت آنها نیز می شود.
شاندیزی ادامه داد: چنین شرایطی سبب شده تا سایر تیم های به دنبال كسب جایگاه سومی به بعد باشند و در حقیقت این جایگاه برای آنها عنوان قهرمانی دارد.
ورزشی**9029**1067**