۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳
کد خبر 83320782
۰ نفر
پرش 50 درصدی قیمت آزاد جو از خرید تضمینی در مازندران

ساری - ایرنا - برداشت جو دانه ای با فعال شدن 9 مركز خرید تضمینی در حالی در استان مازندران آغاز شده است كه قیمت فروش آن در بازار آزاد به طور متوسط تا 600 تومان در هر كیلو گرم بیشتر است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، طبق آمار سازمان جهاد كشاورزی مازندران امسال حدود 35هزار هكتار از زمین های كشاورزی استان زیر كشت جو دانه ای رفته است.
دولت قیمت خرید تضمینی جو را یك هزارو 170 تومان اعلام كرده است اما بررسی های میدانی نشان می دهد كه هم اكنون هر كیلو جو در بازار آزاد تا یك هزار و 800 تومان خریداری می شود.
حسن عنایتی مدیر زراعت سازمان جهاد كشاورزی مازندران روز دوشنبه با بیان اینكه برداشت جو در مناطق شرق استان آغاز شد و شركت پشتیبانی امور دام استان مسئول خرید تضمینی جو است، گفت: مراكز خرید هم اكنون در مناطق كوهستانی یانسر بهشهر ، كیاسر ، دو دانگه و چهار دانگه ساری و منطقه كجور نور دایر شده است.
وی قیمت خرید تضمینی جو را یكهزارو 170تومان برای هر كیلو گرم در سال جاری اعلام كرد و افزود : از آنجایی كه قیمت این محصول در بازار آزاد بالاتر است ، به نظر می رسد شركت پشتیبانی نتواند خریدی را انجام بدهد.
عنایتی وضعیت تولید و كیفیت جو را امسال به دلیل بارندگی های مناسب مطلوب تر از سال های گذشته توصیف كرد.
مدیر زراعت جهاد كشاورزی مازندران با بیان اینكه امسال محصول جو وارد بازار بورس نمی شود، ادامه داد : اگرچه در این روش دست دلالان كوتاه و جوكاران زودتر به مطالبات خود می رسیدند ، اما اختلاف قیمت بالای خرید تضمینی و فروش آزاد سبب شد تا دولت قیمت تضمینی را اعلام و امور پشتیبانی دام به عنوان مباشر خرید انتخاب شود.
به گزارش ایرنا ، عرضه جو و ذرت به عنوان 2 محصول كشاورزی مشمول خرید تصمینی و عرضه آن در بازار بورس از راهبردها و مفاد برنامه پنج ساله پنجم بود كه دولت یازدهم با پیگیری جدی و آماده كردن بسترهای لازم آن را اجرایی كرد.
محصول جو مازندران از سال 95 به مدت سه سال از طریق بورس وارد بازار شده بود ولی امسال این موضوع عملیاتی نشده است.
مدیر عامل شركت پشتیبانی امور دام مازندران با بیان اینكه هم اكنون قیمت هر كیلو گرم جو در بازار آژاد تا یكهزارو 800تومان خریداری می شود، گفت: اگرچه دولت قیمت تضمینی را اعلام كرده و مراكز خرید نیز آماده دریافت محصول جو هستند اما كشاورزان با توجه به اختلاف حداقل 600تومانی حاضر به تحویل به این مراكز نیستند.
مصطفی ابراهیمی با بیان اینكه تا پیش از سال 95 قیمت جو در بازار آزاد به نسبت قیمت خرید تضمینی تا 30 درصد كمتر بوده است، اظهار داشت: دولت با تدبیر روش بورس توانست علاوه بر اینكه كشاورزان زودتر به مطالبات خود برسند ؛شركت پشتیبانی امور دام نیز تفاوت قیمت خرید تضمینی و بورس را پرداخت می كرده است.
وی تصریح كرد : از مزیت های عرضه محصولات كشاورزی در بازار بورس ، شفاف سازی قیمت و كوتاه كردن دست دلالان بوده است .
بر اساس قانون قیمت تضمینی ، كشاورزان محصولات خود در بازار بورس عرضه می كنند و اگر پائین تر از قیمت تضمینی آن را فروختند ، دولت مابه التفاوت قیمت را به آنان پرداخت می كند.
زمان كشت جو در مازندران اواخر مهر و اوایل ماه آبان است و بر اساس آمارهای رسمی ، میانگین تولید جو در كشت دیم در مازندران یك و نیم تن در هر هكتار و در كشت آبی كه در مناطق جلگه ای رواج دارد ، حدود سه تن است.
مازندران حدود هشت میلیون واحد دام دارد كه علوفه و دیگر نهاده های دامی از نیازهای جدی استان است.
6990/1654