۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۵
کد خبر: 83320766
۰ نفر
10 هزار و 189 بی‌ سواد درقم با سواد می شوند

قم-ایرنا- معاون سوادآموزی اداره كل آموزش‌و پرورش قم گفت: باسواد كردن 10 هزار و 189 تن بی‌سواد در گروه سنی 10 تا 49 سال، در سال جاری به شورای سواد آموزی استان ابلاغ‌ شده است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام ‌و المسلمین محمدرضا قاسمی نیا روز دوشنبه در جلسه شورای سوادآموزی در سالن جلسات معاونت سیاسی و امنیتی استانداری قم ادامه داد: دراین راستا 5 درصد كلاس‌ها نیز برای افراد بی‌سواد بین 50 تا 65 سال برگزار می شود.
وی با اشاره به ادامه روند شناسایی بی‌سوادان در سطح روستاهای استان گفت: اولویت سوادآموزی كشور تا پایان برنامه ششم، باسواد كردن افراد بی‌سواد بین 10 تا 49 سال است.
وی تأكید كرد: با دستور وزیر آموزش‌و پرورش شورای پشتیبانی سوادآموزی هر سه ماه یك‌بار باید تشكیل‌ شده و روند اجرای مصوبات و اقدامات در آن بررسی و رصد شود.
قاسمی نیا ادامه داد: شورای سوادآموزی قم آمادگی دارد در زمینهٔ آموزش مهارتهای زندگی و ارتباطی، ارائه مشاوره ‌های فرهنگی در قالب فرهنگ ایرانی اسلامی و تحكیم بنیان خانواده و همچنین آموزش‌های عمومی و جمعیت به فعالیت بپردازد.
وی درادامه با اشاره به گستره برگزاری كلاس‌های سوادآموزی در قم عنوان كرد: سال گذشته 550 كلاس سوادآموزی در سطح استان برگزارشده است.
قاسمی نیا افزود: آمار بی‌سوادان استان در گروه 10 تا 49 سال، 33 هزار تن، طبق آمار رسمی و سرشماری سال 95می باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در قم چهار محل برای تشكیل كلاس های سوادآموزی وجود دارد كه سال گذشته برای 2 هزار بی‌سواد، 50 عنوان كلاس درس ترتیب یافته است.
قاسمی افزود: در محل یادگیریهای محلی علاوه بر مسئله سوادآموزی، مهارت‌آموزی نیز به صورت رایگان به افراد متقاضی ارائه می‌شود.
وی در ادامه تصریح كرد: برای با سواد كردن هر فرد معلول نیز یك‌میلیون و هشتصد هزار تومان به مددكار مربوطه حق‌ الزحمه پرداخت می‌شود، هزینه سواددار كردن یك فرد عادی 830 هزار تومان است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه ریشه كردن كردن بی سواد نیازمند همكاری كلیه دستگاه های اجرایی است ، گفت: دانشگاه علوم پزشكی قم باید مشخصات بی‌سوادان استان در قالب طرح جامع سیب كه در زمینهٔ بهداشت بوده را تا قبل از پایان سال گذشته به شورای سوادآموزی استان ارائه دهد كه تاكنون این اقدام را انجام نداده است.

**معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه‌ و بودجه نیز در این جلسه، تأكید كرد: تأمین اجتماعی و اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی باید نسبت به مسئله سوادآموزی كارگران كارگاه‌های تولیدی پای‌كار آمده و به وظایف خود در این زمینه عمل كنند.
محمدجواد شاكر آرانی عنوان كرد: از محل اعتبارات صندوق عشایری نیز باید برای سواددار كردن روستانشینان و عشایر استان استفاده كرد.
وی ادامه داد: بخش عمده‌ای از 33 هزار تن بی‌سواد ساكن قم اتباع خارجی هستند كه باید شناسایی و به كلاس های نهضت سوادآموزی دعوت شوند.

**مدیركل حفاظت محیط‌ زیست استان قم نیز در این جلسه بیان كرد: سواد زیست‌ محیطی شهروندان به‌ویژه در سطح روستاها و بخش‌های استان باید تقویت شود.
سید رضا موسوی مشكینی افزود: برای افزایش و ارتقای سواد زیست‌ محیطی تفاهم‌نامه‌هایی در سطح استان و ملی در دست پیگیری و اقدام است.

**رضا سلیقه مدیركل بهزیستی قم نیز دراین جلسه گفت: برخی از افراد عضو این نهاد حمایتی به دلیل ویژگی‌های فردی امكان سوادآموزی ندارند اما برای افرادی كه قدرت سوادآموزی داشته باشند تسهیلات مالی ارائه می‌شود.

**دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر قم نیز در ادامه این جلسه، با اشاره به ارتباط بین بی‌سوادی و آسیب‌های اجتماعی گفت: فراوانی اعتیاد در بین افراد بی‌سواد و كم‌سواد در مقایسه با گروه‌های دیگر بیشتر است.
ابوالفضل شریفی ادامه داد: شورای مبارزه با مواد مخدر قم آمادگی دارد تا دوره‌های سوادآموزی را در كمپ‌های ترك اعتیاد خود در دوره‌های 3 ماه برگزار كند.
وی همچنین عنوان كرد: شورای مبارزه با مواد مخدر قم در سه سرفصل كلی تشكیل تشكل‌های مردم‌نهاد، دوری از اعتیاد و آموزش مهارت‌های زندگی آماده همكاری با شورای سوادآموزی استان است.

** همچنین مدیركل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی قم نیز در این جلسه، تأكید كرد: سال گذشته 550 دوره و كلاس آموزشی در قم برگزارشده و باید بر مبنای آن نقشه كلی از وضعیت بی‌سوادی و سطح پوشش كلاس‌های سوادآموزی احصا شود.
رضا ملك‌زاده همچنین گریزی به‌ضرورت سوادآموزی افراد معلول زد و گفت: بخش مهمی از بی‌سوادان استان را افراد معلول شامل می‌شود كه ضرورت دارد تا دوره‌های بلندمدت سوادآموزی در رابطه با این افراد برگزار شود.

** سخنگوی فرماندهی انتظامی قم نیز در بخش پایانی این جلسه، گفت: ارتباط مستقیمی بین بی‌سوادی و افزایش وقوع جرم وجود دارد، 10 درصد از مجرمان به دلیل عدم آشنایی با قوانین مرتكب جرم می‌شوند.
مهرداد حاجی‌زاده با اشاره به برخی از چالش‌های پیش روی بی‌سوادی در جامعه تأكید كرد: 15 درصد افرادی كه جرم علیه آنان انجام می‌شود كاملاً بی‌سواد هستند.
وی ادامه داد: مورد سوءاستفاده قرار گرفتن افراد بی‌سواد در فضای مجازی از دیگر معضلات بی‌سوادی در استان است.
وی همچنین ابراز كرد: در حوزه حقوق شهروندی نیز به دلیل عدم سواد لازم برخی از افراد حجم پرونده‌های ورودی به نیروی انتظامی بالاتر می‌رود.
حاجی‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود بیان كرد: در بین سربازان نیروی انتظامی نیز برخی افراد بی‌سواد غیربومی وجود داشته كه با همكاری فنی حرفه‌ای استان دوره‌های سوادآموزی برای این افراد نیز به‌صورت مستمر برگزار می‌شود.
7403/ 6133/