۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۸
کد خبر: 83320756
۰ نفر
رنگ‌های نانویی جایگزین مناسب رنگ‌های كوره‌ای

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت فام گستر ماهان گفت، به دلیل مزیت‌های موجود در رنگ‌های نانویی، این رنگ‌ها جایگزین مناسبی برای رنگ‌های كوره‌ای رایج خواهند بود.

به گزارش روزدوشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ،فام گستر ماهان یكی از تولیدكنندگان رنگ‌های نانویی است كه محصولات متنوعی در بخش رنگ‌های تقویت شده با فناوری‌نانو به بازار عرضه كرده است. وی معتقد است با توسعه فناوری رنگ‌های نانویی و ایجاد خواص متنوع در سطح، صنایع استقبال بیشتری از رنگ‌های نانویی خواهند كرد.
صالح آقایی مدیرعامل این شركت درباره روند رو به رشد بازار رنگ‌های نانویی گفت: تا پیش از ظهورفناوری ‌نانو، رنگ‌های كوره‌ای در بازار پیشتاز بودند اما طی چند سال گذشته با حضور رنگ‌های نانویی، جایگاه رنگ‌های كوره‌ای متزلزل شده است.
وی درباره ویژگی‌های مثبت رنگ‌های نانویی این شركت افزود: رنگ نانویی تولید شده در این شركت توانسته بسیاری از مشكلات وموانع موجود درخواص فیزیكی رنگ را برطرف سازد. مقاومت حرارتی بالا تا سقف 300 درجه سانتی‌گراد، چسبندگی و مقاومت در برابر بخش‌پذیری چندین برابر پوشش‌های مورداستفاده كنونی، مقاومت در برابر ضربه و انعطاف‌های تدریجی و ناگهانی، مقاومت در برابر خوردگی براساس استانداردهای مهندسی خوردگی تا سقف 1100 ساعت مقاومت در حالت اسپری، بهبود شرایط انبارداری و برطرف شدن پدیده‌هایی نظیر كلوخگی رنگ و سیالیتی بالای رنگ از جمله مزیت‌های رنگ‌هایی نانویی است كه می‌تواند جایگاه این نوع رنگ‌ها را در بازار تثبیت كند.
وی معقتد است كه استفاده از این رنگ‌ها می‌تواند میزان جذب گردوغبار روی سطح را به شدت كاهش دهد، همچنین رنگ‌پریدگی سطح در طول زمان در صورت استفاده از رنگ‌های نانویی به حداقل می‌رسد، بنابراین برای مصرف‌كننده رنگ‌های نانویی جذابیت بیشتری نسبت به رنگ‌های كوره‌ای رایج دارند.
وی درباره بازار هدف این رنگ‌ها گفت: مشتریان ما شركت‌های بزرگ مصرف‌كننده رنگ نظیر قطعه‌سازان، تولیدكننده‌های لوله‌های انتقال آب و گاز و تولیدكنندگان ترانس‌های برق هستند. همچنین به دلیل مقاومت حرارتی بالای رنگ‌های نانویی، از این رنگ‌ها در درهای ضدسرقت و ظروف تفلون نیز استفاده شده است.

*** استفاده از فناوری داخلی برای تولید رنگ نانویی
آقایی افزود: هنوز قیمت رنگ‌های نانویی اندكی از رنگ‌های كوره‌ای رایج بالاتر است كه با توسعه این فناوری وكاهش قیمت رنگ‌های نانویی در آینده نزدیك، بازار رنگ‌های نانویی افزایش قابل توجهی خواهد داشت. این شركت پیش از این برای تولید رنگ‌های نانویی از مواد اولیه آلمانی و ایتالیایی استفاده می‌كرد كه اخیرا با ایجاد توانمندی تولید این مواد در داخل كشور، موفق به خرید از شركت‌های ایرانی شده‌ایم كه این امر می‌تواند به كاهش قیمت و افزایش كیفیت رنگ‌های نانویی كمك شایانی كند.
مدیرعامل شركت فام‌گستر ماهان فروش سال گذشته این شركت را در بخش رنگ‌های نانویی 300 تن اعلام كرده و امیدوار است كه افزایش دامنه استفاده از این رنگ‌ها در صنعت، در آینده افزایش یابد.
علمی ** 9340**1485