پيروزي احتمالي مودي در انتخابات بر اساس نظر سنجي هاي مردمي

دهلي نو-ايرنا- آخرين مرحله انتخابات در هند كه در هفت مرحله برگزار شد روز يكشنبه به پايان رسيد و براساس نظرسنجي از راي‌دهندگان در پايان مهلت راي‌گيري، نارندرا مودي نخست وزير كنوني اين كشور براي يك دوره ديگر در اين سمت خواهد ماند. به دليل وسعت و پيچيدگي انتخابات هند اين نظرسنجي‌ها در مواردي دقيق نبوده‌اند.

روزنامه ' تايمز او اينديا' روز دوشنبه در گزارشي نوشت،بر اساس چهار نظر سنجي انجام شده نارندرا مودي و حزب حاكم باهارتيا جانتا پارتي (بي جي پي) احتمالا بين 280 تا 315 كرسي در پارلمان را به دست خواهند آورد كه اين تعداد بسيار بيشتر از كرسي هاي پارلماني حزب كنگره به رهبري راهول گاندي و به عنوان بزرگ ترين رقيب مودي مي باشد.
مجلس سفلاي هند (لوك سبها) 543 كرسي دارد و براي رسيدن به اكثريت يك حزب بايد 272 كرسي به دست آورد.
شمارش آرا در هند روز پنجشنبه آغاز خواهد شد و در همان روز نتايج اعلام خواهد شد.
مودي در طول انتخابات از مردم خواسته بود تا در 'ابعادي بي‌سابقه' در اين راي‌گيري شركت كنند. او با شعارهاي جنجالي وعده هندي مرفه و مدرن داده و گفته بود با تمام قوا با تروريسم مبارزه مي‌كند.
در انتخابات هند 900 ميليون نفر واجد شرايط راي دادن هستند كه اين امر آن را به بزرگترين انتخابات دنيا تبديل مي كند و سرنوشت هشت هزار نامزد و 670 حزب سياسي را روشن مي‌كند.
مودي به عنوان يك چهره اقتدارگرا در اين انتخابات مبارزه كرد و هواداران خودش را دارد اما راهول گاندي اقتصاد و زنان را محور مبارزات خود كرده است. در همين حال رشد اقتصادي هند در دوران نخست وزيري مودي كاهش يافته و بيكاري كم‌سابقه و همچنين ادامه مشكلات كشاورزان، انتقاد هاي گسترده اي را متوجه نخست وزير هند ساخته است.
راهول گاندي نسل چهارم خاندان گاندي-نهرو است كه در دوره گذشته راي دهندگان هندي نشان دادند از سلطه طولاني آنها بر نظام سياسي هند خسته شده‌اند.
مودي در سال 2014 با فاصله ي زياد توانست رقبا را شكست دهد و به نخست وزيري برسد. 288 كرسي پارلماني كه حزب بي‌جي‌پي در دوره قبل به دست آورد در سي سال قبل از آن بي‌سابقه بود و حزب كنگره بدترين شكست تاريخ خود را خورد و فقط 44 كرسي به دست آورد.
آساق**267**1600