۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۲
کد خبر: 83320728
۰ نفر
مجرمان اسیدپاشی به قصاص نفس یا عضو محكوم می شوند

تهران-ایرنا-نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب كردند: مجرمان اسیدپاشی در صورت مطالبه از ناحیه مجنی علیه یا ولی دم با رعایت شرایط مقرر در كتاب قصاص، به قصاص نفس یا عضو محكوم می شوند.

نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز-دوشنبه- مجلس شورای اسلامی ماده 1 طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را با 147 رای موافق، 16 رای مخالف و 4 رای ممتنع از 215 نماینده حاضر تصویب كردند.
نمایندگان در ماده 1 این طرح مقرر كردند: هر كس عمدا با پاشیدن یا هر نوع تركیبات شیمیایی دیگر، با هر میزان غلظت موجب جنایت بر نفس و عضو شود در صورت مطالبه از ناحیه مجنی علیه یا ولی دم حسب مورد با رعایت شرایط مقرر در كتاب قصاص، به قصاص نفس یا عضو محكوم می شود.
نمایندگان در تبصره این ماده تصویب كردند: ریختن اسید یا سایر تركیبات شیمیایی بر روی فرد، فرو بردن اعضای بدن در درون اسید و اعمالی نظیر آن در حكم اسیدپاشی است.
در هنگام بررسی این ماده، علی مطهری نایب رییس دوم مجلس پیشنهاد رفع ابهام را مطرح كرد و گفت: در مواردی كه جنایت اسیدپاشی انجام می شود، جانی یا مرتكب جرم بزه دیده یا اولیای دم او را تهدید می كند كه اگر شكایت كنند همین عمل را در قبال دیگر اعضا هم تكرار می كنند.
وی افزود: مدعی العموم باید در این اینجا وارد شود، ولی در این ماده نقش مدعی العموم مشخص نشده است.
وی خواستار اعمال كلمه مدعی العموم در این ماده شد كه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 89 رای موافق، 75 رای مخالف و 8 رای ممتنع از 216 نماینده حاضر با این پیشنهاد مخالفت كردند.
غلامرضا كاتب نماینده گرمسار نیز در پیشنهادی گفت: زمانی كه گفته می شود قانون قبلی ملغی شده است، بنابر این تشدید مجازات معنا ندارد باید نام طرح به مجازات اسیدپاشی تغییر یابد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با این پیشنهاد هم مخالفت كردند.

سیام**1058**9121