۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
کد خبر 83320712
۰ نفر
رانش، میهمان ناخوانده روستاهای كوهستانی شرق گلستان

گنبدكاووس - ایرنا - بارندگی بی سابقه در روزهای پایانی سال گذشته در شرق گلستان علاوه بر جاری كردن سیلاب مهیب، رانش زمین و تخریب منازل روستاییان در مناطق كوهستانی شرق گلستان را همچون میهمانی ناخوانده به مردم این دیار تحمیل كرد؛ میهمانی كه گویی به آسانی سر رفتن ندارد.

روستای كوهستانی قلعه قافه بالا در شهرستان مینودشت در شرق گلستان نمونه ای بارز از ورود این مهمان ناخوانده است كه درست در زمانی كه مردم این روستا درحال آماده شدن برای استقبال از نوروز و شادمانی برای رسیدن سال نو بودند، وارد منازلشان شد و خرابی و غم را جایگزین خوشحالی كودكان كرد؛ خانه هایشان را خراب و خنده را از لبانشان محو كرد.
روستای قلعه قافه بالا در شرق گلستان تنها یكی از 29 روستایی است كه بخشی از آن بر اثر رانش دچار تخریب شده و آنگونه كه گفته می شود، بیشترین تخریب ها را از این بلای طبیعی متحمل شد.
برآوردها حاكی از تخریب حدود 200 واحد مسكونی در این روستا است و ادامه رانش در بخشی از روستا كه دچار این بلای طبیعی شده، مسئولان را به تصمیم گیری برای جابجایی ساكنین منازل تخریب شده و اسكان آنان در منطقه امن در نزدیكی روستا واداشته است.
در مسیر حركت به این روستا در بین راه گاه به جاهایی می رسیدیم كه از جاده چیزی نمانده بود و برای گذر از مسیری كه بیشترش به دلیل رانش فرو ریخته است نفس ها در سینه حبس می شد و این ترس از نگاه نگران مادرانی كه كودكانشان را هنگام گذر در آغوش می فشردند، بیشتر نمایان می شد.
به ابتدای روستا كه می رسی نمیدانی چه بر این سر این منطقه آمده كه خیابان و كوچه هایش اینگونه از هم گسسته و پاره پاره شده؛ نكند زلزله آمده كه خانه ها یكی پس از دیگری فرو ریخته، سقف ها آوار شده و دیوارها توان ایستادگی نداشته و به سمتی افتاده است.
زلزله ای در كار نیست؛ سست شدن زمین در اثر بارندگی بی سابقه روزهای پایانی سال گذشته در این منطقه كوهستانی و رانش زمین، قلعه قافه ای ها را همچون مردمان 29 روستای دیگر شرق گلستان، بی خانمان كرده است.
از مردم روستا اگر بپرسی همه تنها یك چیز میگویند: 'بیچاره شدیم ، ببین دیگه، سوال نداره.'
با عضوی از اعضای شورای روستا كه حرف می زدم شنیدم كه گفت: قلعه قافه از اول امسال دچار رانش شد و این اتفاق حدود 200 واحد مسكونی را دچار خسارت و تخریب كرد؛ این تمام ماجرا نیست و بنا به گفته كارشناسان، به دلیل حركت لایه های زمین هر روز به میزان این خسارت ها اضافه می شود.
وی سرگردانی قلعه قافه ای ها و آینده نامعلومشان با طرح جابجایی بخشی كه دچار رانش شده را از معضلات پیش رو عنوان كرد و گفت: مشكل تهیه زمین برای استقرار خسارت دیدگان از رانش زمین در مكان جدید، موضوع را پیچیده تر كرده است.
پای حرف های كربلایی رمضان تنها نانوای روستا كه 25 سال تنور نانوایی اش را برای گرم نگه داشتن سفره روستاییان روشن نگه داشته است نشستم؛ بغض حرف هایش نشان می دهد تا چه حد فشار این وضعیت، كمر این پیرمرد روستایی را خم كرده است.
رمضان شاطر می گوید: 25 سال در سرما و گرما، در تاریكی و روشنایی، با عشق برای روستاییان كه همه باهم آشنا نیز هستیم نان پختم ولی نفهمیدیم این مصیبت از كجا آمد؟
درحالی كه به نانوایی درهم رفته اش براثر فشار رانش زمین نگاه می كند، گفت: حاصل 25 سال زحمت من، نانوایی و خانه ای بود كه روی آن بنا شده بود كه با این حادثه هر دو به باد رفت و امروز من هم مثل بقیه مردم آواره خانه داماد و فامیلم هستم.
كربلایی رمضان كه تنور نانوایی اش با تمام این ناملایمات، فقط 15 روز آن هم برای پیدا كردن یك مكان و احیای مجدد آن، خاموش مانده بود، روستا را نشان می دهد و با آهی كه می كشد ادامه می دهد: روزگارم سخت شده و امروز به جایی رسیده ام كه می ترسم؛ زیرا با این اتفاق و بی خانمان شدنمان و نیز اجاره بهای سنگین مغازه و مخارجی كه این خرابی به بار آورده حتی توان خرید آرد هم ندارم و كم كم دارم حس می كنم نكند خجالت زده زن و بچه ام شوم.
درحالی كه بغض خود را فرو می خورد با گلایه از برخی هم روستاییانش می گوید: قدیما اینطوری نبود همه به هم كمك می كردن ولی امروز حتی با دیدن این خرابی ها برخی زمین خود را چندین برابر قیمت واقعی به فروش گذاشته اند و می خواهند یك شبه پولدار شوند و هم روستاییان آواره خود را نمی بینند.
با گلایه های كربلایی رمضان، یاد خرابی های وحشتناك دیگر روستاهای منطقه شرق گلستان نظیر وامنان، كاشیدار و نرگس چال در آزادشهر افتادم كه در روزهای ابتدایی سال به دلیل بارش های بی امان برف و باران، خانه هایشان ویران شد ولی چهره امروز مردمانش امیدوارتر است چون با تامین زمین ارزان قیمت توسط خود روستاییان خانه های خراب شده در یك فضای ایمن تر از سوی دولت در حال ساخت است.
بی بی رقیه یكی دیگر از ساكنین روستای قلعه قافه است با چشمانی اشكبار می گوید: 150 خانوار این روستا با برف ناگهانی، رانش زمین و خرابی خانه هایشان آواره شده اند؛ شب ها به منازل فامیل و بچه های خود رفته و در طول روز از ترس سرقت در خانه های خود وقت می گذرانند، ولی تا كی می شود اینگونه روزگار را سپری كرد.
وی با لحنی گلایه آمیز می گوید: پس كی قرار است كاری برایمان بشود، 50 روز گذشته و حتی به ما چادر نداده اند تا اگر نمی توانیم سرپناهی برای خود مهیا كنیم حداقل مثل سیل زده ها در چادر زندگی كنیم.
بی بی ادامه داد: اول حیاط خانه ام یك ترك كوچك برداشت با سیمان پرش كردم ولی روز به روز بدتر شد و زخم پینه بسته حیاطم تبدیل به شكافی عمیق شد كه سقف خانه ام را هم خراب كرد.
وی گفت: كسی به فكرمان نیست حتی نمی توانیم با فامیل و آشنا درست صحبت كنیم چون اینجا آنتن موبایل ضعیف است و وقتی برق می رود همان یك ذره هم قطع می شود.
بی بی با حسرت و اندوه می گوید كه همه امكانات برای شهری هاست؛ چطور با این وضعیت امیدوار باشیم؛ همه ما را فراموش كرده اند، هركس می آید چندتا عكس می گیرد یا جلوی دوربین حرفی می زند و می رود ولی برای ما چیزی تغییر نكرده است.
مدیركل بنیاد مسكن استان گلستان با اشاره به بروز پدیده رانش زمین در مناطق كوهستانی شرق گلستان، تعداد روستاهای درگیر با این بلای طبیعی در هفت شهرستان را 29 روستا و واحدهای مسكونی تخریبی در این روستاها را 394 واحد اعلام كرد و گفت: بازسازی این واحدها با توجه بروز برخی مشكلات نظیر تامین زمین مناسب برای جابجایی روستاهای در معرض خطر همچون قلعه قافه، با مشكلاتی همراه است.
محمد تقی زمانی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطر نشان كرد: با وجود بروز برخی مشكلات، همه دست به دست هم داده اند تا سریعتر مردم گرفتار از این وضعیت خارج شوند و حتی تا چندی دیگر برخی واحدها تنها پس از 60 روز از آغاز كار ساخت به مالكانشان تحویل داده می شود.
وی تحویل مسكن نوساز در آینده نزدیك به خانواده تیموری كه دختر 6 ساله خود را به دلیل تخریب خانه بر اثر رانش زمین از دست داده اند، نمونه ای از این اقدامات ذكر كرد كه در سایه سرعت عمل سازمان های دولتی و همراهی مردم برای اهدای زمین حاصل شده است.
مدیركل بنیاد مسكن گلستان خاطر نشان كرد: اگر كسی در قلعه قافه كوتاه نیاید و زمینش را به قیمت منصفانه ندهد كار گره می خورد؛ دولت در تنگنا قرار دارد و نمی تواند هزینه زیادی بكند و به دلیل فاصله زیاد روستا تا اراضی ملی، رساندن زیرساخت هایی نظیر آب، برق، گاز و تلفن هزینه های بالایی تحمیل می كند.
وی ابراز امیدواری كرد كه اهالی روستا بتوانند صاحبان زمین های اطراف را برای فروش با قیمت منصفانه متقاعد كنند، هرچند كه آنها با فروش نیمی از زمین خود ضمن دریافت پول، صاحب زمین ارزشمندتری خواهند شد كه چندین برابر برایشان سود آوری خواهد كرد.
زمانی نژاد هزینه ساخت 394 واحد مسكونی جدید برای روستاییانی كه خانه هایشان بر اثر رانش زمین در شرق گلستان تخریبی و غیرقابل استفاده شده را حدود 300 میلیارد ریال برآورد كرد.
فرماندار شهرستان مینودشت هم در این خصوص گفت: براثر بارش های شدید باران در روزهای پایانی سال گذشته كه بعضا همراه با وزش شدید باد بود، علاوه بر جاری شدن سیلاب، رانش زمین و ریزش كوه را نیز برای مردمان این شهرستان بالاخص در مناطق كوهستانی به ارمغان آورد.
سیدرضا طباطبایی افزود: كوهستانی بودن مینودشت و واقع شدن تعداد زیادی از روستاهای این شهرستان در این مناطق، حجم خسارت های ناشی از رانش زمین و ریزش كوه به جاده های ارتباطی، واحدهای مسكونی، زیرساخت های آب، برق، گاز و مخابرات و بخش كشاورزی را افزایش داد.
وی گفت: این رانش ها در 14 روستای بخش كوهستانی به تعداد زیادی از واحدهای مسكونی روستایی خسارت وارد كرده و در برخی نقاط حتی باعث تخریب كلی منازل شده است.
وی از روستاهای قلعه قافه پایین و بالا، زندان چال، برنجون و ترسه به عنوان روستاهایی كه رانش بیشتری دارند و نسبت به بقیه روستاها خسارت بیشتری دیده اند نام برد.
فرماندار مینودشت بیان كرد: درصدد هستیم با جانمایی و خرید یك زمین، روستاییان خسارت دیده در قلعه قافه را كه در معرض رانش قرار دارند به محیطی امن منتقل كرده و با همت بنیاد مسكن برای این افراد با كمك تسهیلاتی كه دولت در نظر گرفته است خانه های مقاوم بسازیم.
9433/1860