۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۴
کد خبر 83320682
۰ نفر
گره گشو آيين سنتي ديرينه مردم شمال استان بوشهر

گناوه- ايرنا- مردم شهرستان هاي گناوه و ديلم در شمال استان بوشهر در ماه مبارك رمضان آيين هاي خاصي دارند كه آيين سنتي 'گره گشو ' از مهم ترين آنهاست و در شب 15 رمضان، ميلادحضرت امام حسن مجتبي (ع)، برگزار مي شود.

به گزارش ايرنا، مردم اين ديار كه عشق و ارادت و عقيده خاصي به اهل بيت (ع) دارند در ماه هاي خاص از جمله محرم، صفر و رمضان آيين هاي سنتي ويژه اي را كه از نياكان آنان برجاي مانده برگزار مي كنند كه گره گشو در شب نيمه ماه مبارك رمضان با شور و نشاط خاصي پس از افطار انجام و تا پاسي از شب ادامه مي يابد.
كلمه گره گشو تغييريافته از كلمه گره گشاست كه مردم اين منطقه معتقدند بخششي كه در اين شب صورت مي گيرد باعث افزايش رزق و روزي و سلامتي آنان مي شود.
با توجه به رفتار ومنش و ويژگي هاي امام حسن مجتبي (ع) در بخشندگي و تقسيم دارايي هاي خود به نيازمندان، مردم اين ديار با برگزاري آيين هاي نمايشي مذهبي، ويژگي هاي برجسته اين امام همام را با برپايي مراسم گره گشو درجامعه تداعي مي كنند.
اين آيين قديمي كه ريشه در فرهنگ اين ديار دارد و ويژه كودكان و نوجوانان است، جالب و زيبايي خاص خود را دارد كه به عنوان يك سنت اجتماعي در حفظ آن بايد تلاش شود.
شركت كنندگان در اين برنامه ابتدا كيسه هايي كه خانواده هايشان از قبل آماده كرده اند در دست مي گيرند و سپس حركت خود را بصورت گروهي با نشاط و شادماني پس از افطار آغاز مي كنند.
در ابتداي اين آيين هر گروه يك نفر را به عنوان ' سالار ' كه رهبري آنان را برعهده دارد انتخاب كرده و اين نفر در هر خانه اي كه مي رسد اشعار خاصي سر مي دهد و بچه ها نيز جواب مي دهند.
رهبر گروه به در هر خانه اي كه مي رسد در آن را مي كوبد و با صداي بلند اشعار 'گره گشو ' سر مي دهد و بچه ها جواب مي دهند ' سرته بشو پي آردشو' و اين جمله را آن قدر تكرار مي كنند كه صاحب خانه در را بگشايد.
مردم روزه دار بعد از شنيدن صداي نواخته شدن در خانه‌هاي خود و آوازهاي كودكان و نوجوانان به كنار خانه ها مي آيند و در كيسه هايشان تنقلاتي نظير شيريني، گندم برشته، تخم هندوانه بو داده، نخودچي، بادام، كشمش، شيريني، زولبيا و باميه مي ريزند تا به سهم خود به آنان ارج نهاده و بتوانند گرهي از مشكلاتشان را كه نيازمند هستند، باز كنند.
وقتي اهالي هر خانه به بچه ها هديه دادند اشعاري تشكري با مضمون ' خونه گچي، پر همه چي ' مي خوانند و اگر خانواده اي در را بر روي آنان باز نكردند شعار ' خونه شلي، هيچ توش نبي' و خونه گدا ، هيچ ندا ' سر مي دهند.
يكي ديگر از مراسم ماه رمضان در شهرهاي شمالي استان بوشهر، رفتن به منازل خانواده هايي است كه در طول يك سال فردي را از دست داده اند.
در اين مراسم پس از پايان نماز عيدسعيدفطر، همه افراد محل به خانه بازماندگان متوفي رفته و با خواندن فاتحه ياد و خاطره متوفي را گرامي مي دارند.
نحوه اين برنامه به گونه اي است كه بايد تا قبل از ظهر به همه خانه ها بروند.
در بندرگناوه و ريگ اين مراسم بيشتر در تكايا و مساجد برگزار مي شود.
شهرستان هاي گناوه و ديلم در شمال استان بوشهر قراردارند.
6043/6164