۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳
کد خبر 83320678
۰ نفر
شهر انار این «خوشه» را می خواهد

ساوه - ایرنا - معروف است كه شانس یك بار در خانه آدم را می زند كه اگر با گشاده رویی و به موقع درب را گشودی همراهت می شود در غیر اینصورت مثل معروف «لگد به بخت خود زدن» مصداق می یابد.

به گزارش ایرنا، دیرگاهیست كه شهر یاقوت های سرخ را در ایران علاوه بر انار و طالبی اش به واسطه خلاقیتی سرشار در ساق های جوانانش می شناسند و سالن های پر التهاب و جوشانی كه ساوه را تا قله آسیا و فتح لیگ برتر ایران در ورزش فوتسال پیش برد اما در عرصه فوتبال چمنی توفیق چندانی نداشته و همانند تعدادی از شهرهای بی بهره از تیم های سطح بالای فوتبال ایران است.
امسال اما داستان متفاوت است و جوانان ساوه در ورزش فوتبال هم عرض اندام كردند و توانایی های خود را به رخ مدعیان كشیدند؛ خوشه طلایی اكنون فراتر از یك برند تولیدی برای ایران نامی آشنا در عرصه فوتبال است.
تیم شهر ساوه در رقابت های امسال لیگ دسته دوم فوتبال كشور با درخشش تحسین برانگیزی توانست رقبای خود كه بسیاری از آنها سابقه حضور در رده های بالاتر لیگ های ایران را داشتند یكی پس از دیگری از پیش رو بردارد.
تیم ساوه در رقابت های امسال با هدایت «محسن عاشوری» و بهره مندی از بازیكنان مجرب و توانا از جمله «فرهاد خیرخواه» كه اهل همین شهر است توانست از 24 بازی خود در رقابت های دسته دوم كشور 16 برد و 6 تساوی كسب كند و با تنها 2 باخت اندوخته 54 امتیازی مقتدرانه به لیگ دسته اول فوتبال كشور صعود كند؛ جایی كه گفته می شود دروازه ورود به لیگ برتر و تحقق یك رویای شیرین برای ساوجی ها است.
جشن صعود خوشه طلایی ساوه به لیك دسته اول فوتبال ایران با نواختن شیپورهای فوتبالی برای چند روزی هیجان آور و شادی آفرین بود اما به سرعت نگاهها از دسته دوم به سمت لیگ یك تغییر كرد و سیمای ورزشگاه شهید چمران این شهر كه تقریبا هیچ شرایطی برای میزبانی در رقابت های این لیگ را ندارد با انتشار برخی اخبار و گمانه زنی ها مبنی بر احتمال انتقال تیم به شهری دیگر به خاطر مهیا نبودن زیرساخت ها، باعث شد شیرینی صعود خیلی زود در كام ساوجی ها تلخ شود.
اما مسئولان شهرستان از جمله فرماندار ساوه و اداره كل ورزش و جوانان استان مركزی و مدیریت شهری ساوه هم برای تامین زیرساخت ها و ماندگاری خوشه طلایی در حال اقدام و تلاش هایی هستند.

*** هشدار رئیس سازمان لیگ فوتبال
حضور در رقابت های هر لیگ با هر سطحی دارای شرایط و استانداردهای خاص است و لیگ دسته اول كشور هم از این قاعده جدا نیست و در همین راستا بود كه در روزهای اخیر رئیس سازمان لیگ كشور در نامه ای نسبت به ناآماده بودن زیرساخت های برگزاری رقابت های لیگ دسته اول در ساوه هشدار داد.
«حیدر بهاروند» در نامه خود خطاب به مسئولان فوتبال استان مركزی شرایط ورزشگاه شهید چمران ساوه را برای میزبانی مسابقات خوشه طلایی، در لیگ دسته اول كشور نامناسب عنوان كرد.
وی با اشاره به بازدید میدانی نمایندگان سازمان لیگ از ورزشگاه چمران ساوه و همچنین جلسه مشترك با فرماندار، مدیران ورزشی استان مركزی و شهرستان و همچنین مدیرعامل باشگاه خوشه طلایی خواستار برطرف شدن 12 مورد از مشكلات مهم و ساختاری ورزشگاه مذكور از جمله جایگاه تماشاگران، سمت وی.آی.پی، جایگاه خبرنگاران، ایمن سازی فنس های اطراف زمین، تامین نور ورزشگاه و ساماندهی رختكن تیم ها تا بیستم خرداد شد.
بهاروند هشدار داد كه چنانچه نسبت به رفع مشكلات مورد نظر نمایندگان سازمان لیگ تا بازه زمانی مورد نظر اقدام نشود، نماینده ساوه در لیگ دسته اول فوتبال كشور باید ورزشگاه جایگزین را برای میزبانی از رقبا معرفی نمایند.

*** تلاش های مدیریت شهرستان و اداره كل ورزش استان برای رفع مشكلات
معاون استاندار مركزی و فرماندار ساوه به ایرنا گفت: حمایت از تیم ها و تلاش برای ارتقای سرانه فضاهای ورزشی شهرستان ساوه كه نسبت به سایر مناطق استان پایین است، از برنامه‌های در دستور كار مدیریت شهرستان محسوب می شود.
«علی میرزایی» اظهار داشت: با توجه به استعدادهای سرشاری كه شهرستان ساوه در زمینه های فوتبال و فوتسال دارد و با هدف كمك به تقویت تیم های ورزشی از جمله خوشه طلایی و همچنین ایجاد زیرساخت ها، نشست های متعددی را با مراجعی چون اداره كل ورزش و جوانان استان مركزی، هیئت های فوتبال استان و شهرستان برگزار و در این خصوص تصمیم گیری هایی به عمل آمد.
وی گفت: با توجه به محدودیت منابع اعتباری و همچنین لزوم ایجاد هر چه سریع تر زیرساخت های لازم در مجموعه ورزشی شهید چمران ساوه كه قرار است دیدارهای تیم خوشه طلایی در رقابت‌های لیگ دسته اول فوتبال كشور در آنجا برگزار شود، تصمیم گرفتیم ضمن رعایت قانون و با استفاده از توان اجرایی یكی از پیمانكاران با سابقه فعالیت های زیرساختی در حوزه ورزش استان مركزی نسبت به ترمیم زیرساخت های این مجموعه اقدام كنیم.
فرماندار ساوه اظهار امیدواری كرد كه در هفته آینده عملیات اجرایی برای بهسازی و ترمیم زیرساخت های ورزشگاه شهید چمران ساوه با هدف حمایت از تیم خوشه طلایی آغاز شود.
مدیركل ورزش و جوانان استان مركزی نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در رابطه با باشگاه های حرفه ای در استان مركزی و در موضوع مالیات ها اقداماتی انجام می دهیم كه یكی از آنها مربوط به معافیت های مالیاتی مربوط به قانون برنامه ششم توسعه تحت عنوان هزینه های انجام شده در ورزش است.
«عابد حقدادی» اظهار داشت: حمایت دیگر در خصوص قانون مالیات بر ارزش افزوده و اجرای بند «ب» تبصره 38 این قانون كه در خصوص بنگاه‌های تولیدی كه در ورزش سرمایه گذاری می كنند، است كه اداره كل ورزش و جوانان استان مركزی در این موارد، معافیت های مالیاتی را به مدیریت تیم خوشه طلایی، سن ایچ و سایر تیم های استان مركزی اعلام كرده ایم و با تعاملی كه با مجموعه مدیریتی استان و اداره كار تعاون و رفاه اجتماعی داریم می توانیم از این راهكارها به تیم های ورزشی كمك كنیم.
وی افزود: برای حمایت از تیم خوشه طلایی ساوه نیز استادیوم ورزشی شهید چمران را به عنوان موجودی شهر ساوه در اختیار آنها قرار دادیم.
حقدادی اظهار داشت: برای فراهم نمودن زمین تمرین تیم خوشه طلایی نیز در نظر است زمین مجموعه ورزشی فجر ساوه در اختیار این تیم قرار داده شود و با توجه به اینكه در سال‌های گذشته این زمین 2 بار زیر كشت رفته بود و همچنین مشكلاتی كه در زمینه كم آبی ملموس بود؛ از این رو تصمیم گرفته شد كه با انتخاب یك پیمانكار، عملیات اجرای چمن مصنوعی این مجموعه انجام شود.
وی گفت: پیمانكار زمین چمن فجر اكنون با یك شركت برای تامین چمن مصنوعی این مجموعه قرارداد منعقد كرده است و در صورتی كه با مشكلات اقتصادی و نوسانات ارزی مواجه نشویم این پروژه به زودی به عنوان دومین زمین چمن مصنوعی بزرگ استان مركزی افتتاح خواهد شد.
مدیركل ورزش و جوانان استان مركزی افزود: در سال گذشته و بعد از اینكه وضعیت تیم خوشه طلایی در رقابت‌های فوتبال كشور بهبود یافت، با صرف اعتباراتی كه امروز شاید معادل هفت میلیارد ریال باشد اقدام به بهسازی ورزشگاه شهید چمران و احداث رختكن، سرویس بهداشتی و اتاق كنفرانس نمودیم در حالی كه هیچ كدام از این امكانات را پیش از این نداشت.
وی گفت: با توجه به اینكه لیگ دسته دوم فوتبال كشور در آستانه شروع بود و از نظر زمانی فرصت كافی برای اجرای مابقی عملیات عمرانی نبود، فعالیت ها را متوقف كردیم هرچند در این مدت مدیریت باشگاه خوشه طلایی نیز برای بهسازی این مجموعه ورزشی زحمت قابل تقدیری متحمل شدند.
به گفته این مسئول، امسال با هماهنگی معاونت عمرانی استانداری قرار بر این شد كه با توجه به فرصت كمی كه برای انتخاب پیمانكار از طریق برگزاری مناقصه وجود دارد از راهكار قانونی ترك تشریفات نسبت به انتخاب یك پیمانكار اقدام شود تا روند بهسازی و آماده نمودن مجموعه ورزشی شهید چمران را پیش از آغاز رقابت های لیگ دسته یك فوتبال كشور به اتمام رسانیم.
وی گفت: اكنون با یكی از پیمانكاران با سابقه استان مركزی كه در سال های اخیر مجموعه های ورزشی فراوانی مانند سالن ورزشی دهستان قره چای را احداث كرده، توافق حاصل شد كه به زودی عملیات عمرانی بهسازی و زیرساختی این ورزشگاه كه به ما مربوط است را آغاز خواهد كرد.
حقدادی اظهار داشت: فرماندار، نماینده ساوه و شورای اسلامی این شهر نیز به صورت جدی نسبت به بهسازی و ایجاد زیرساخت های لازم در مجموعه ورزشی شهید چمران در تلاش هستند و در همین راستا از ابتدای سال تاكنون چندین جلسه با حضور آنها تشكیل شده است.
وی گفت: همه فعالیت های مربوط به ایجاد زیرساخت‌ها و بهسازی مجموعه ورزشی شهید چمران و همچنین چمن مصنوعی مجموعه فرهنگی ورزشی فجر طبق روال متعارف در حال انجام است و مشكل خاصی در این زمینه وجود ندارد.
حقدادی در پاسخ به این سوال كه آیا وجود اسكوربورد در ورزشگاه ها از ضرورت های حضور تیم ها در لیگ دسته اول فوتبال كشور است، گفت: وجود اسكوربرد مناسب است اما از ضرورت ها نیست و حتی در ورزشگاه 15 هزار نفری شهر اراك كه سابقه تیمداری در لیگ دسته اول كشور برای سال های طولانی داشته، سال گذشته توانستیم اسكوربورد نصب كنیم كه اكنون به دلایلی از كار افتاده است.
وی تاكید كرد: اكنون اولویت های مهم تری نسبت به نصب اسكوربورد در مجموعه ورزشی شهید چمران ساوه احساس می شود كه ساماندهی جایگاه تماشاگران، بخش وی آی پی، ورودی تیم ها، ورودی تماشاگران میزبان و میهمان و بهسازی چمن از جمله این اولویت ها است.
مدیركل ورزش و جوانان استان مركزی گفت: همه آنچه كه در حوزه دولت و در بخش های معافیت های مالیاتی و ایجاد زیرساخت ها در خصوص تیم خوشه طلایی و ورزشگاه شهید چمران باید تمهید شود، در حال اجرا است.
وی ادامه داد: امید است روند آماده سازی مجموعه ورزشی شهید چمران ساوه تا 50 روز آینده به سرانجام برسد.
حقدادی در خصوص برخی گمانه زنی ها كه در روزهای اخیر در رسانه ها و شبكه های اجتماعی مبنی بر انتقال تیم خوشه طلایی از ساوه به شهری دیگر مطرح شد، گفت: این موضوع در اختیار مدیریت و سرمایه گذار باشگاه است اما آنچه كه مربوط به وظایف حاكمیتی ما در خصوص ایجاد زیرساخت های ورزشگاه و برقراری معافیت های مالیاتی بوده، در دست انجام می باشد.

*** مدیریت شهری همراه خوشه طلایی
شورای اسلامی شهر ساوه نیز روز گذشته با مدیریت و كادر مربیگری تیم فوتبال خوشه طلایی ساوه جلسه‌ای برگزار كرد.
«احمد حاج امینی» رئیس شورای اسلامی شهر ساوه در این خصوص به ایرنا گفت: در این نشست دغدغه های مدیریت باشگاه خوشه طلایی ساوه به اطلاع اعضای شورا رسید و ما هم اعلام كردیم كه در حد توان و بضاعتی كه داریم از این تیم برای حضوری قدرتمند در رقابت‌های لیگ دسته اول فوتبال كشور حمایت خواهیم كرد.
وی گفت: قرار شد به زودی با حضور مدیركل ورزش و جوانان استان مركزی در شهرستان ساوه نشستی برگزار شود تا بتوانیم به یك راهكار قانونی برای حمایت از تیم خوشه طراحی برسیم.
رئیس شورای اسلامی شهر ساوه اظهار داشت: با توجه به اینكه شهرستان ساوه دومین شهرستان بزرگ استان مركزی است و جوانان مستعدی در حوزه ورزش های مختلف دارد، اما سرانه فضای ورزشی و زیرساخت های مناسبی در این منطقه وجود ندارد؛ بنابراین هدف این است كه با همكاری همه دستگاه های ذیربط نسبت به توسعه سرانه فضای ورزشی و همچنین تقویت زیرساخت‌ها به خصوص در زمینه فوتبال و تجهیز استادیوم شهید چمران اقدام شود.
حاج امینی گفت: در این جلسه مدیرعامل باشگاه خوشه طلایی اعلام كرد كه اگر شرایط كافی و زیرساخت‌های لازم برای حضور در لیگ دسته اول فراهم نشود ممكن است تیم از ساوه به جای دیگر منتقل شود اما تلاش ما و همه ارگان‌های مسئول بر این موضوع متمركز است كه با تامین زیرساخت های لازم، خوشه طلایی در ساوه ماندگار شود زیرا این تیم برای شهرستان یك افتخار و سرمایه محسوب می‌شود.
ذكر این نكته ضروری است كه با وجود تلاش خبرنگار ایرنا در روزهای اخیر، مدیریت باشگاه خوشه طلایی پاسخی به پیامك و تماس ها نداد.
گزارش از یحیی معماری
6539/3075