۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۱
کد خبر: 83320671
۰ نفر
تولید بزرگترین صدای ممكن در جهان

تهران- ایرنا - یك گروه از محققان دانشگاه استنفورد توانستند بلندترین صدای ممكن در زیر آب را ایجاد كنند.

برای انجام این كار محققان از یك لیزر اشعه ایكس موسوم به LCLS استفاده كردند تا جریان‌های كوچك آب به قطر 14 و 30 میكرومتر را متلاشی كرده و صدایی با شدت 270 دسی‌بل ایجاد كنند كه حد پایانی شدت صدا در آب است.
در واقع محققان با تاباندن پالس‌های لیزر اشعه ایكس به جریان‌های آب، آن را بخار كرده و امواج شوكی ایجاد كردند كه در جریان آب به حركت درآمده و نسخه‌هایی از خود را ایجاد می‌كند و موجب جابه‌جایی بخش‌های پرفشار و كم‌فشار می‌شود. این فرآیند صدایی با شدت بسیار زیاد ایجاد می‌كند. محققان دریافتند زمانی كه شدت این صدا از حد معینی بیش‌تر می‌شود، آب تجزیه شده و به حباب‌های پر از بخار تبدیل می‌شود كه در فرآیندی موسوم به كاویتاسیون به سرعت متلاشی می‌شوند.
گوش انسان توانایی شنیدن صداهایی در حد پایین دسی‌بل را دارد. برای مثال مكالمات عادی با شدت 55 دسی‌بل انجام می‌شوند، صدای زنگ هشدار حدود 80 دسی‌بل است، صدای یك اره برقی حدود 100 دسی‌بل شدت دارد و صدای بلند شدن یك هواپیمای جت در فاصله 100 متری معادل 130 دسی‌بل است.
شدت صدا نیز مانند دما دارای حداقل و حداكثر است. در شدت صفر دسی‌بل هیچ موج فشاری وجود ندارد، اما در شدت حداكثر، موج در حال حركت شروع به شكستن می‌كند و در نتیجه شدت آن افزایش نمی‌یابد. در واقع شدت صدا در هوا نمی‌تواند بیش از 194 دسی‌بل باشد این در حالی است كه حد بالایی شدت صدا در آب به 270 دسی‌بل می‌رسد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Physical Review Fluids منتشر شده است.
علمی **9259**1485