آمادگي طرح هاي سالمسازي ساحل آستارا براي گردشگران تابستاني

آستارا - ايرنا - طرح هاي سالمسازي نوار ساحلي آستارا براي استقبال از گردشگران تابستاني و ايجاد فضاي شاد فرهنگي از آمادگي لازم برخوردار است.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ايرنا دريا در فصل تابستان جزو زيباترين و مهم ترين نقاط مورد توجه گردشگران است و خوشبختانه شهرستان آستارا از اين نعمت و مزيت برخوردار است.
محلي براي اسكان موقت و بهره مندي از امكانات اوليه جزو اصلي ترين خواسته هاي گردشگران است و به همين جهت ايجاد چنين شرايطي مستلزم هماهنگي و تعامل دستگاه هاي متولي است.
معاون سياسي و اجتماعي فرماندار آستارا گفت: تامين امنيت جاني گردشگران و جلوگيري از غرق شدن آنها مهم ترين دغدغه فرمانداري و اعضاي ستاد ساماندهي سواحل است و به همين منظور تبديل دو نقطه خطرآفرين به طرح هاي سالمسازي در دستور كار قرار گرفته است.
سامان ساسانيان افزود: از سرمايه گذاران بخش خصوصي براي ايجاد دو طرح سالمسازي در پشت نيروي دريايي ارتش و حوالي طرح صدف استقبال مي كنيم تا زمينه نظارت بيشتر در نوار ساحلي فراهم شود.
وي اظهار كرد: فعاليت سه طرح سالمسازي سفير اميد، لوندويل و صدف با استقرار ناجيان غريق از تعطيلات عيد فطر آغاز خواهد شد و از گردشگران و شهروندان انتظار داريم از شنا در مناطق خطرآفرين پرهيز كنند.
وي بيان كرد: با همكاري سپاه و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي آستارا برنامه هاي فرهنگي شامل جشنواره، نمايشگاه و جنگ شادي در طرح هاي سالمسازي سفير اميد و لوندويل برگزار خواهد شد.
شهردار آستارا هم گفت: طرح سالمسازي سفير اميد آستارا به مساحت حدود 13 هكتار راه اندازي شده و براي توسعه و تجهيز شناگاه هاي آن حدود 30 ميليارد ريال هزينه شده است.
جواد معيتي افزود: تجهيز شناگاه مردانه، سالن آمفي تئاتر روباز و ايجاد استخر كودكان جزو تعهدات بخش خصوصي در طرح سفير اميد است و اميدواريم تا آغاز فصل تابستان انجام شود.
رئيس هيات نجات غريق شهرستان آستارا هم گفت: براي جلوگيري از غرق شدن افراد، تعداد ناجيان غريق در نقاط خطرآفرين از 12 نفر در تابستان سال گذشته، به 44 نفر در تابستان امسال افزايش خواهد يافت.
حسين انزابي افزود: هيات با كمبود ناجي غريق و مشكل تامين هزينه و حقوق آنها مواجه است و در صورت تامين اعتبار و همكاري دولت، امكان استقرار كافي ناجي براي پوشش نوار ساحلي وجود دارد.
وي افزود: ناجيان غريق از تعطيلات عيد فطر در 14 منطقه خطرآفرين ساحل آستارا مستقر خواهند شد و به دليل نبود استخر در اين شهرستان، ناجيان در شهرهاي مجاور آموزش مي بينند.
انزابي يادآور شد: در تابستان سال گذشته ناجيان غريق آستارا 26 نفر را در طرح هاي سالمسازي و 20 نفر را در خارج از طرح ها از غرق شدن نجات داده بودند و هشت نفر به علت شنا در نقاط خطرآفرين، جان خود را از دست دادند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت و سه طرح سالمسازي در ساحل درياي خزر در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع شده و مركز آن جزو 20 شهر گردشگرپذير ايران است.
7105 / 7124/2007