چارت سازمانی منابع طبیعی سردشت باید ارتقا یابد

مهاباد- ایرنا- فرماندار سردشت با اشاره به وجود 90 هزار هكتار عرصه جنگلی و 30 هزار هكتار مرتع در این شهرستان، گفت: برای صیانت هرچه بهتر از عرصه های منابع طبیعی این شهرستان به ویژه جنگل ها چارت سازمانی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان باید ارتقا پیدا كند.

اقصی نخشی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه این موضوع در نشست با مسوولان استانی مطرح شد، افزود: راه اندازی معاونت اداره كل منابع طبیعی استان در سردشت موجب اختصاص امكانات و تجهیزات لازم و توسعه سازمانی و اداری منابع طبیعی سردشت شده است و گامی اساسی در راستای نهضت حفاظت از جنگل های این شهرستان خواهد بود.
وی اظهار داشت: در كنار اجرای برنامه های اداری جهت محافظت از جنگل ها باید بر روی مشاركت مردمی در راستای حفظ جنگل برنامه ریزی كرد زیرا مطالعه و تجربه نشان داده است هرجا كه مردم مشاركت داشته اند، كمترین میزان تخریب و آسیب به جنگل وارد شده است.
نخشی پور اضافه كرد: باید در جلوگیری از حریق و مهار آتش با توجه به در پیش بودن فصل گرما همت والایی به خرج داد و انتظاری كه از دهیاران می رود این است كه این موضوع را به خوبی سرلوحه كار قرار دهند و روستاییان را در این زمینه آگاه كنند.
وی گفت: در بحث پیشگیری از وقوع حریق جنگل‌ها همه باید احساس مسوولیت كنند و اجازه ندهند حادثه‌ای در این زمینه رخ دهد تا هزینه برای اطفای حریق به حداقل ممكن كاهش یابد.
نخشی پور با اشاره به اینكه این شهرستان بیشترین جنگل های آذربایجان غربی را داراست و اجرای طرح های امكان سنجی برای درآمدزایی از میوه های این درختان همچون مازوج و بلوط در مناطق جنگل نشین به برنامه ریزی نیاز دارد تا اشتغالزایی و توزیع درآمد از این منبع خدادادی فراهم شود.
به گزارش ایرنا، سردشت دارای 150 هزار هكتار مساحت است؛ در سطح این شهرستان یك منطقه حفاظت شده به مساحت 11 هزار هكتار در میرآباد سردشت قرار دارد كه از گونه های شاخص و كمیاب آن می توان به خرس قهوه ای، سنجاب ایرانی، گراز وحشی و سمندر كردستانی و لاك پشت مهمیزی اشاره كرد.
مهم ترین گونه های گیاهی سطح شهرستان سردشت بلوط ایرانی، بنه، بادام وحشی، گلابی وحشی و سرو كوهی و بیش از 100 گونه دیگر است.
این شهرستان با 90 هزار هكتار جنگل و 30 هزار هكتار مرتع بیشترین جنگل های آذربایجان غربی را دارد؛ جنگل های این شهرستان جزء جنگل های زاگرس شمالی است كه در طول بیش از 50 هزار سال گذشته تشكیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاك، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیكی، مصارف درمانی، توانایی های اكوتوریستی و ارزش های زندگی دارای اهمیت زیادی است.
7562/6185/3072