نمایندگان مجلس با كلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی موافقت كردند

تهران-ایرنا-نمایندگان مجلس شورای اسلامی با كلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن موافقت كردند.

نمایندگان در جلسه علنی امروز-دوشنبه- مجلس شورای اسلامی با 206 رای موافق،4 رای مخالف و 3 رای ممتنع از 230 نماینده حاضر با كلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن موافقت كردند.
این طرح 7 ماده دارد و به تشدید مجازات اسیدپاشان و حمایت از قربانیان اسیدپاشی می پردازد.
مهدی صباغیان نماینده بافق در مخالفت با كلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی گفت: اسیدپاشی با توجه به پیشرفت تكنولوژی و انواع تركیبات شیمیایی موجود و سوءاستفاده هایی كه از آن ها می شود آثار مخربی بر بدن انسان می شود كه برخی از آن استفاده كردند و خانواده هایی را دچار آسیب كردند.
وی با بیان این كه باید این قانون به روز شود، اظهار داشت : مجازات شدیدتری باید برای مسببان در نظر گرفته شود.
نماینده بافق در مجلس گفت: ما قانون 1337 را داریم كه در این طرح ملغی شده است، ماده واحده قانون 1337 می گوید هر كس عمدا با پاشیدن اسید یا هر نوع تركیب شیمیایی دیگر موجب قتل كسی شود مجازات او اعدام است اگر موجب نقص عضو شود به اعمال شاقه با حبس ابد محكوم می شود.
وی تصریح كرد: شدتی كه در قانون جدید بر آن تاكید می شود برای مرتكبان در نظر گرفته نشده است
نادر قاضی پور نماینده ارومیه در موافقت با كلیات این طرح گفت: از نظر اسلام اسیدپاشی یك جنایت است و افراد مرتكب یا اسلام را قبول ندارند یا می خواهند دین اسلام را بدنام كنند.
وی افزود: كسانی كه با هدف قراردادن صورت زنان در خیابان های جمهوری اسلامی این عمل وحشیانه را مرتكب می شوند آثار جنایات آنان از بین نمی رود، عمل آنان به معنای محروم كردن زنان از زندگی است
محمد علی پورمختار نماینده بهار و كبودرآهنگ در مخالفت با كلیات این طرح گفت: طرح جدید به جامعه القای ناامنی می كند و قابل توجیه نیست، این طرح به هیچ وجه تشدید مجازات را شامل نمی شود، قانون 1337 به مراتب شدیدتر از طرح ارائه شده است.
وی افزود: این طرح فقط به اجزای مختلف از جمله زندان و همچنین تكالیف معاونین جرم می پردازد، با این طرح، مشكل كسانی كه بزه دیده اسیدپاشی هستند و قربانی جنایت شده اند برطرف نمی كند.
محمد كاظمی نماینده ملایر در موافقت با كلیات این طرح گفت: اسیدپاشی از پدیده های نامطلوب اجتماعی است كه آثار فراوان جسمی و روانی برای بزه دیده دارد و ادامه زندگی را برای قربانی سخت می كند.
وی افزود: در سال 1337 این موضوع جرم انگاری شده و برای فرد مرتكب به تناسب لطمه به بزه دیده مجازات در نظر گرفته شده است بعد از انقلاب قانون مشخصی تحت عنوان اسیدپاشی نداریم و قانون 1337 منسوخ شده است .
سیام**3050**9121