تداوم روند افزایش مصرف برق در كشور

تهران- ایرنا- مصرف برق كشور شب گذشته در حالی به 43 هزار و 500 مگاوات رسید كه هنوز طرح افزایش تعرفه برای پر مصرف ها در مجلس شورای اسلامی نهایی نشده است و تا رسیدن به روزهای گرم تابستان مدت زمانی باقی است.

شركت مدیریت شبكه برق ایران، روز دوشنبه گزارش داد: میزان مصرف برق در زمان اوج مصرف شب گذشته به 43 هزار و 500 مگاوات رسید و البته این میزان در مدت مشابه پارسال 38 هزار و 243 مگاوات بود.
هیات وزیران 27 اسفند پارسال به پیشنهاد وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه كشور، تعرفه‌های آب و برق مشتركان پرمصرف را اصلاح كرد.
هیات وزیران در جلسه 19 اسفند 1397 مقرر كرد تا بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال 98 سالیانه به میزان هفت درصد افزایش یابد.
سازمان برنامه و بودجه كشور دهم اردیبهشت اعلام كرد: پس از بازنگری در استاندارد برچسب انرژی ساختمان‌ها، تعرفه مشتركانی كه مصرف برق و گاز طبیعی آنها بیش از الگوهای مصرف تعیین شده باشد، افزایش خواهد یافت.
اما «سلام امینی»، عضو كمیسیون انرژی مجلس در این باره به ایرنا گفت كه تلاش برای افزایش قیمت برق و آب متوقف شده است.
شركت توانیر 25 اردیبهشت از اصلاح تصویب نامه افزایش تعرفه پرمصرف ها خبر داد كه هنوز كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در باره آن نظری نداده است.
توقف طرح افزایش تعرفه پرمصرف ها در حالی صورت گرفته است كه «پیام باقری»، نایب رئیس سندیكای صنعت برق ایران معتقد است: افزایش تعرفه آب و برق اثر چندانی بر اقتصاد خانوارهای رعایت كننده الگوی مصرف ندارد، هدف اصلی این افزایش اصلاح روش پرمصرف ها با پرداخت هزینه است.
وی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: افزایش تعرفه آب و برق برای بخش پرمصرف جامعه حداقل انتظاری است كه جامعه هم با آن موافق است، كسانی كه بیشتر از الگوهای تعیین شده مصرف می كنند، باید هزینه این نوع رفتارهای خود را بپردازند.
به گفته وی، ضمن آنكه متعادل شدن قیمت انرژی نیازی است كه می تواند به بهبود روش های مصرف بیانجامد.
چندی پیش «رضا اردكانیان»، وزیر نیرو هم در این باره گفته بود: هدف وزارت نیرو از افزایش قیمت برق مشتركان پرمصرف، اعمال مدیریت مصرف است.
وی در یك گفت و گوی خبری، با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف برق در كشور اظهار داشت: در بخش مدیریت مصرف، بخش عمده اجرای برنامه ها بر عهده مشتركان است و در صورتی كه عادت‌های مصرف درست نباشد، امكان تامین برق پایدار در شبكه میسر نخواهد شد.
اردكانیان ادامه داد: اقداماتی از سوی وزارت نیرو برای تامین برق در سال ۹۸ انجام شده است و مردم نیز باید با مدیریت مصرف در این برنامه ها مشاركت داشته باشند.
وزیر نیرو بیان كرد: مدیریت مصرف اقدامی جمعی است كه نیازمند مشاركت آحاد مردم است و در این میان نقش رسانه‌های جمعی در الگوسازی اهمیت ویژه دارد.
اكنون سرنوشت طرح افزایش تعرفه پرمصرف ها در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و از طرف دیگر روند افزایش مصرف برق از هم اكنون گریبان صنعت برق ایران را گرفته است.
گرچه برخی اعتقاد دارند این میزان افزایش تعرفه هم اثر چندانی بر روی اصلاح روش مصرف پرمصرف ها ندارد اما انتظار می رود همین مقدار كم هم هرچه زودتر اجرایی شود تا شاید بتواند كمی و فقط كمی به بهبود مدیریت مصرف كمك كند.
اقتصام *2078* 3063