الجزیره تصاویر ماهواره ای حمله به تاسیسات نفتی عربستان را منتشر كرد

تهران - ایرنا - شبكه خبری الجزیره قطر تصاویر ماهواره ای تاسیسات نفتی «آرامكو» عربستان را در دو تاریخ پیش از حمله پهپادی یمنی ها و پس از آن منتشر كرد كه تصاویر پس از حمله نشان از هدف گیری دقیق وخسارت به لوله های اصلی دارد.

تصاویر ماهواره ای از تاسیسات نفتی آرامكو نشانگر این است كه محیطی به طول 4 متر از لوله های اصلی پمپاژ نفت در آرامكو هدف قرار گرفته است.
مقایسه تصاویر پیش وپس از حمله، حجم خسارت و آسیب دیدگی لوله های اصلی را به وضوح نشان می دهد.
بر اساس این تصاویر كه شب گذشته (یكشنبه) منتشر شد، این عملیات در ایستگاه پمپاژ نفتی شماره 8 آرامكو انجام شده و تصاویر ماهواره ای پس از حمله پهپادی نیروهای یمنی نشان می دهد كه حدود 4 متر شكستگی در لوله های اصلی به وقوع پیوسته و فردای حمله، نشتی نفت بیش از هزار متر مربع از محیط این ایستگاه را درگیر كرده است.
بنابر اعلام الجزیره، آنچه از نظر راهبردی و نظامی اهمیت دارد این است كه یمنی ها در محیط 110هزار متری تاسیسات نفتی آرامكو با هدف گیری دقیق به 4 متر از لوله های نفتی اصلی ضربه زده و به اهداف خود از این حمله دست پیدا كرده اند.
روز سه شنبه 24 اردیبهشت سال جاری، منابع یمنی خبر دادند كه رزمندگان یمنی با 7 پهپاد تاسیسات نفتی آرامكو را در خاك عربستان و 800 كیلومتر دور تر از یمن هدف قرار داده اند. خالد الفالح وزیر انرژی عربستان با تایید این خبر از توقف فعالیت دو ایستگاه پمپاژ نفت در این تاسیسات خبر داد.

*** تحكیم سیطره نظامی انصارالله بر استان الضالع در جنوب یمن
شبكه خبری المسیره یمن امروز (دوشنبه) گزارش داد كه نیروهای ارتش و كمیته های مردمی یمن موفق شدند در یك عملیات هجومی با همكاری مردم استان 'الضالع' شمار زیادی از مزدوران را از این استان طرد كنند و بسیاری از پایگاه ها و مواضع نظامی را از آنان بازپس بگیرند.
بر پایه این گزارش، بیش از 70 درصد از اراضی شهرستان 'قعطبه' كه یكی از راهبردی ترین و مهم ترین شهرستان های شمالی الضالع می باشد هم اكنون در كنترل نیروهای انصارالله می باشد.
به نوشته المسیره، بیش از 150 مزدور در عملیات نیروهای ارتش یمن در قعطبه به هلاكت رسیدند.
المسیره گزارش داد، هم اكنون مهم ترین بخش این شهرستان، یعنی مثلث قعطبه (سه راهی رابط میان چند استان) در تصرف نیروهای یمنی است.
عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند كشور عربی و با كمك و چراغ سبز آمریكا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین كشور عربی آغاز كردند تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این كشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.در اثر این تجاوز تاكنون بیش از یكصد هزار یمنی از جمله 85 هزار كودك شهید شده اند كه بیشتر این كودكان بر اثر گرسنگی و قحطی اعمال شده از سوی این ائتلاف جان خود را از دست داده اند.
جنگ علیه یمن همچنین میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبه رو كرده است، به گونه ای كه سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این كشور را «بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی» نامید.
خاورم**9208**1275