منتخبان دهمین دوره جایزه اخلاق و نیایش تجلیل شدند

تهران- ایرنا - دهمین دوره جایزه اخلاق و نیایش یكشنبه شب (29 اردیبهشت) در سالن همایش‌های سازمان اسناد و كتابخانه ملی برگزار و منتخبان بخش های مختلف این دوره تجلیل شدند.

به گزارش ایرنا، اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و كتابخانه ملی در این آیین اظهار داشت: این نشست در تقارن با میلاد امام حسن مجتبی است و در جهت شناساندن اخلاق مدارانی است كه با اخلاق و رفتار و منش خود می توانند نمونه انسانی آزاده و پایبند به ارزش ها باشند.
وی افزود: اینجا جمع شدیم تا بار دیگر متذكر شویم كه هدف از آفرینش ما رسیدن به كمال است و باور به وحدانیت ذات حق ما را از بندگی دیگر انسانها آزاد می كند.
رییس سازمان اسناد و كتابخانه ملی خاطر نشان كرد: این اندیشه كه بشر نمایه و عظمت آفرینش است و خدا او را جانشین خود بر روی زمین آفریده و شناخت ذاتش را نشان گرفته از شناخت این مخلوق می داند.
وی ادامه داد: مهرورزی، عطوفت، محبت و عشق به آفریده های خدا لازمه تعامل و همزیستی با یكدیگر است.
بروجردی افزود: چنانچه پشتوانه این اخلاق باور به خدا و شریعت باشد، دین از محدوده ذهنی و زندگی شخصی به باور افراد در جامعه تبدیل می شود.
این مقام مسئول با بیان اینكه عشق به انسانها زمینه ساز كرامت نوع بشر است، گفت: ارزشها و ضد ارزشها در میان تمام فرهنگ ها یكسان خواهد بود و در همه جوامع ظلم و دروغ و تجاوز مذموم و عدالت و وفای به عهد پسندیده می شود.
وی گفت: در چنین جامعه ای كرامت انسان‌ها حفظ می شوند و افراد جامعه نمی توانند حرمت‌ها را نادیده بگیرند و شرط آن آزاد اندیشی و آزاد زیستن است.
بروجردی با اشاره به سخنان امام علی (ع)گفت: بنده دیگری مباش در حالیكه خداوند تو را آزاد آفریده است چراكه انسانی كه برخوردار از عزت نفس استقلال فكر است، می تواند اسوه اخلاق و مدارا باشد.

** بالاترین شكست یك جامعه شكست اخلاقی
بر اساس این گزارش احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در این برنامه اظهار داشت: جایزه اخلاق كار مستقلی است كه بدون اتكا به بخش دولتی و با همت اهل هنر برگزار شده است.
وی گفت: برگزاری جایزه اخلاق امسال ضرورت بیشتری دارد چرا كه بالاترین شكست یك جامعه شكست اخلاقی است.
مسجد جامعی خاطر نشان كرد: بازسازی اخلاقی جامعه در شرایط نوین با وضعیتی كه در شرق و غرب عالم شاهد هستیم و در حوزه های اجتماعی و رسانه ای تعاریف می‌بینیم، تعریف جدیدی می طلبد.
وی تأكید كرد: برای اینكه فقط به نقد شرایط نامطلوب موجود بسنده نكنیم، دادن این جایزه ها ضروری است.
عضو شورای شهر تهران افزود: در جایزه اخلاق افراد و چهره هایی معرفی شدند كه چراغ اخلاق را بر افراشتند.
وی گفت: در 10 سال حدود 100 نفر از بزرگان را در حوزه فرهنگ، پژوهش و عالمان دین معرفی كردیم.
مسجدجامعی در ادامه یاد اساتیدی از جمله قیصر امین پور، طاهره صفارزاده، استاد شهرباف، سیدمهدی طباطبایی، دكتر گرجی را بعنوان نمونه‌هایی از اخلاق در دوران معاصر گرامی داشت.
همچنین عبدالرضا داوری اردكانی رییس فرهنگستان علوم در این برنامه اظهار داشت: فكر جایزه اخلاق و نیایش كار خوبی است چون ما به بسیار چیزها نیاز داریم و به اخلاق بیشتر از سایر چیزها نیاز داریم.
وی با بیان اینكه حرف زدن درباره اخلاق آسان است، گفت: وقتی اخلاق هست راجع به آن حرف نمی زنند چنانكه ماهی در آب به آب فكر نمی كند.
داوری اردكانی تأكید كرد: وقتی اخلاق به درس تبدیل شود آن زمان نقص بزرگی در زندگی و روح و جان آدمی رخ داده است.
وی با بیان اینكه بشر همیشه اخلاق داشته گفت: اخلاق را نباید با عادات یكی بدانی، چراكه اگر اخلاق به حرف و عادت تبدیل شود، جوهر خود را از دست داده است.
داوری با بیان اینكه باید به فكر اخلاق بود، گفت: باید غمخوار اخلاق بود و اگر اخلاقی فكر كنیم قانون جایگاه خود را پیدا می كند.
همچنین در این برنامه از استاد مجتبایی استاد فلسفه شرق و عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ایت الله محمود امجد استاد اخلاق، محمد صادق پیروز كنشگر اجتماعی، محمود زند مقدم. نویسنده و مردم شناس و بلوچستان پژوه، كریم زمانی ، مولوی شناس و مترجم قران و كتب ادعیه، فریبا مقصودی، نخستین بانوی خوشنویس قران در جهان اسلام، جعفر مدرس صادقی نویسنده مترجم و ویراستار، قاسم رفعتی خواننده ردیف دایره موسیقی ایرانی و خواننده سحرگهان در ماه رمضان تجلیل شد.
براساس این گزارش گلاب آدینه، اعظم الله كاظمی، عباس عبدی، عبدالرسول گلبن حقیقی و شعله بلوچ به ترتیب برگزیدگان بخش تئاتر، حوزه میراث فرهنگی، مطبوعات، سینما و معمار دهمین دوره جایزه اخلاق و نیایش بودند.
تهرام/7244//1348