كودكان كار و خیابان تهران تا پایان سال ساماندهی می شوند

تهران- ایرنا- موضوع كودكان كار و خیابان یك معادله چندوجهی است و برای مدیریت آن همه دستگاه های مسئول باید با عزمی راسخ به صحنه بیایند. بر این اساس دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك اعلام كرد كه این كودكان در استان تهران تا پایان اسفند ماه سال جاری ساماندهی می شوند.

محمود عباسی دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: یكی از مصوبات نشست شورای هماهنگی و سیاستگذاری مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك كه چندی پیش با حضور استاندار تهران و نمایندگان دستگاه های اجرایی و تشكل های مردم نهاد و با ریاست وزیر دادگستری برگزار شد، ساماندهی كودكان كار و خیابان در استان تهران تا پایان اسفند ماه سال جاری بود.
وی اضافه كرد: در جلسه شورا بر این نكته تأكید شد كه یكی از چالش های جدی تهران، كودكان كار و خیابان است كه ضرورت دارد استانداری تهران آن را مدیریت و ساماندهی كنند. خوشبختانه دكتر محسنی بندپی استاندار تهران هم، از دانش و تجربه ارزشمندی در این زمینه بهره مندند و هم اقتدار لازم برای مدیریت این مساله را دارند.
عباسی تاكید كرد: به همین دلیل، موضوع ساماندهی كودكان كار و خیابان كه در دستوركار شورای هماهنگی بود، پس از مذاكرات و دریافت نقطه نظرات نمایندگان دستگاه ها و برنامه های استاندار تهران به تصویب رسید. در این جلسه استاندار تهران بر این نكته تأكید كرد كه موضوع كودكان كار و خیابان یك معادله چندوجهی است و برای مدیریت آن همه دستگاه های مسئول باید با عزمی راسخ به صحنه بیایند.
معاون حقوق بشر وزیر دادگستری تصریح كرد: این موضوع از نظر انسانی فوق العاده برای ما مهم است. كودكی كه حق دارد در خانواده باشد و از مزایای آموزشی بهره مند شود، كودكی كه حق دارد از گرسنگی، فقر و آوارگی به دور باشد، كودكی كه حق دارد كار نكند و در خیابان نباشد، همه این حق ها تكلیف سنگینی بر دوش همه مسئولان می گذارد كه كودكان كار و خیابان به حمایت اجتماعی نیازمندند و آنان را باید ساماندهی كرد. به گونه ای كه در خانه، مدرسه و مكانی امن نگهداری شوند و دیگر به خیابان بازنگردند.
وی با اشاره به صحبت های استاندار تهران مبنی بر اینكه بیش از 65 درصد كودكان كار و خیابان تهران را اتباع بیگانه تشكیل می دهند، افزود: در جلسه امروز شورا گزارشی از سكونتگاه های غیررسمی در مناطق حاشیه ای تهران ارائه كردیم كه نشان می دهد روز به روز بر تعداد كودكان اتباع افزوده می شود و ادامه این روند ضمن اینكه بر دامنه فعالیت گروه های مافیایی كه از این كودكان سوءاستفاده می كنند می افزاید، چالش های این حوزه را نیز دوچندان می كند و مدیریت آن دشوارتر می شود.
دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك، به سخنان علیرضا آوایی وزیر دادگستری در شورای هماهنگی اشاره كرد و گفت: وزیر دادگستری با اشاره به تأكیدات چندباره دكتر روحانی رئیس جمهوری در هیأت وزیران مبنی بر ضرورت ساماندهی كودكان كار و خیابان در تهران كه پیشانی نظام است، به تجربیات و توانمندی های استاندار تهران اشاره كرد كه سال ها تجربه مدیریت سازمان بهزیستی كشور و اشراف وی بر موضوع، ایجاب می كند كه بتوانند این موضوع را در چند ماه آینده مدیریت كنند.
وی اضافه كرد: در این جلسه شورا همچنین گزارش جامعی از وضعیت كودكان آسیب دیده از سیل اخیر توسط صابونچی معاون جمعیت هلال احمر ارائه و تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شد و در پایان نشست وزیر دادگستری به ایراد سخنرانی پرداختند.
اجتمام*3229*9213*1834