۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۰
کد خبر: 83320551
۰ نفر
یك پنجم مردان درجاتی از واریكوسل را دارند

تهران - ایرنا - عضو تیم تخصصی مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا با اشاره به اینكه یك پنجم مردان درجاتی از واریكوسل دارند، گفت: حدود 20 درصد مردان درجاتی از این بیماری شامل خفیف، متوسط یا شدید را دارند.

یكی از علل شایع ناباروری در مردان واریكوسل است. واریكوسل نام اختلالی است كه بر اثر اتساع و پیچ خوردگی وریدهای بیضه ایجاد می‌شود. این اختلال باعث ایجاد آسیب‌های جدی در بیضه می‌شود، به نحوی كه دیگر قادر به تولید اسپرم سالم نخواهد بود. گرچه ایجاد آسیب در بیضه مبتلایان امری بدیهی است، اما چگونگی آغاز و پیشرفت این آسیب همچنان ناشناخته است.
دكتر بهرنگ آبادپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینكه واریكوسل می تواند قدرت باروری مردان را كاهش دهد، بیان داشت: در برخی افراد مبتلا به این بیماری، در كاركرد طبیعی اسپرم اختلال ایجاد می شود. این بیماری در مرحله اول سبب كندی حركت اسپرم و در مرحله بعدی بر شكل و تعداد اسپرم ها ممكن است تاثیر بگذارد.
وی اظهار داشت: در اكثر مردان مبتلا به واریكوسل اختلال ناباروری ایجاد نمی شود و در اكثر موارد این افراد درمان خاصی نیاز ندارند.
آبادپور افزود: اسپرم سازی در دمای پایین تر از دمای عادی بدن انجام می شود، افزایش دما می تواند اختلال اسپرم سازی ایجاد كند. به همین دلیل به افرادی كه اختلال باروری دارند توصیه می شود به استخر آب داغ یا جكوزی نروند.
وی مهمترین روش درمان واریكوسل را جراحی اعلام كرد و گفت: دارویی برای درمان این بیماری وجود ندارد و با استفاده از این روش اقدام به درمان بیماران می كنیم كه بهتر است عمل جراحی با میكروسرجری انجام شود. اكثر كسانی كه واریكوسل دارند نیاز به جراحی ندارند.

** واریكوسل بر روی دی ان ای سلول اسپرم تاثیر می گذارد
آبادپور ادامه داد: بررسی های جدید نشان می دهد كه واریكوسل بر روی دی ان ای سلول اسپرم هم تاثیر می گذارد و می تواند به این سلول آسیب برساند.
وی با اشاره به اینكه بهترین راهكار برای تشخیص این موضوع، آزمایش DFI است، گفت: كسی كه مبتلا به واریكوسل است و همسرش هم دچار سقط مكرر می شود، باید این آزمایش را انجام دهد تا مشخص شود دی ان ای سلول اسپرم این فرد دچار مشكل نباشد.
عضو تیم تخصصی مركز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا گفت: اگر تعداد دی ان ای سلول اسپرم از حدی بالاتر باشد، فرد بیمار باید با تحت عمل جراحی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه عوامل محیطی در بروز این بیماری نقش ندارد، گفت: تاكنون از هیچ منبع علمی گزارش نشده كه عامل محیطی در بروز بیماری واریكوسل نقش دارد.
آبادپور افزود: برخی عوامل مانند جابجایی اجسام سنگین یا سرپا ایستادن طولانی مدت می تواند در تشدید علائم واریكوسل نقش داشته باشد.
علمی ** 1201 **1485