۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
کد خبر 83320502
۰ نفر
بیمه بیكاری 300 كارگر بیكار شده از سیل لرستان پرداخت شد

خرم آباد - ایرنا - مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: به منظور حمایت دولت از كارگرانی كه بر اثر سیل اخیر بیكار شده اند، تاكنون 300 كارگر بیمه بیكاری دریافت كرده اند.

علی آشتاب روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در این طرح كارگرانی كه كارگاه محل كار آنان در اثر سیل متضرر شده و دارای كارفرما و بیمه اجباری هستند می توانند برای بهره مندی از طرح بیمه بیكاری مناطق سیل زده اقدام كنند.
وی اظهار داشت: ثبت نام كارگران واجد شرایط در این طرح محدودیتی ندارد و پیش بینی می شود تا سه هزار نفر در استان از مزایای این طرح بهره مند شوند.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینكه بیمه این افراد بر اثر قانون كار به مدت 6 ماه پرداخت می شود گفت: همچنین با توجه به آغاز بهسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان، ایجاد سه هزار و 880 فرصت شغلی در این راستا پیش بینی شده است.
آشتاب افزود: دغدغه اصلی مردم این مناطق، معیشت و بیكاری است كه اگر برای این موضوع چاره‌ای اندیشیده نشود با سیل مهاجرت روبرو خواهیم شد.
وی توضیح داد: چنانچه مردم در بازسازی مناطق سیلزده مشاركت داشته باشند حقوق 100 روز كارگران توسط وزارت كار تامین می شود كه می توان در كارهایی همچون لایروبی باغات ودرختان، بازسازی معابر و مراقبت از بیماران صعب‌العلاج و كودكان برای 220 نفر شغل ایجاد كرد.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به به كارگیری افراد متخصص در حوزه های بهداشتی نیز گفت: به منظور ترمیم اشتغال آسیب‌دیده از سیل، یكهزار و 500 میلیارد ریال برای لرستان مصوب شده تا به صورت تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
آشتاب با بیان اینكه تسهیلات اشتغال روستایی نیز بدون محدودیت رسته در مناطق سیلزده پرداخت می شود افزود: همچنین مقرر شده صندوق بیمه كارآفرینی تسهیلاتی در حوزه اصناف اعطا كند.
وی اضافه كرد: برای 6 هزار كسبه پیشنهاد تسهیلات داده شده اما بیشترین آسیب در زمینه تجهیزات است كه تامین آن با مشكل مواجه شده است
بر اساس آمار اولیه 18 هزار فرصت شغلی بر اثر سیل لرستان از دست رفته است.
سه هزار و 950 واحد صنفی با برآورد خسارت 6 هزار و 400 میلیارد ریال بر اثر سیل آسیب دیده اند.
114 واحد صنعتی با برآورد 300 میلیارد ریال خسارت دیده و زیرساخت های 17 واحد در شهرك ها و نواحی استان نیز خسارت بیش از 300 میلیارد ریالی سیل را متحمل شدند.
7269/6060