آمريكا با جنگ اقتصادي به دنبال جلوگيري از پيشرفت هاي ايران است

اروميه- ايرنا- معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي فرماندار خوي گفت: امروز آمريكا و استكبار با جنگ اقتصادي و تحريم ها قصد به زانو در آوردن ايران را دارد و مي خواهد از پيشرفت ايران در قدرت نظامي، سياسي و اقتصادي در منطقه و جهان جلوگيري كند.

به گزارش ايرنا امير تيموري روز يكشنبه در جلسه هماهنگي گراميداشت روز سوم خرداد در خوي افزود: استكبار جهاني در هشت سال دفاع مقدس يكپارچه در پشت صدام ايستادند تا به زعم خود جمهوري اسلامي ايران را از پاي در آورند اما در سالروز آزادسازي خرمشهر به اين نتيجه رسيدند كه درمورد ايران و مردم هميشه پيروز آن اشتباه كردند.
وي افزود: صدام حسين و ايادي استكبار در هشت سال دفاع مقدس به ايران هزينه يكهزار ميليارد دلاري و 22 هزار شهيد گلگون كفن بر ايران تحميل كردند.
وي با اشاره به اهميت سالروز آزادسازي خرمشهر در كشور گفت: سوم خرداد بايد در سراسر جهان و ايران بهتر شناسانده شود تا يادآور از جان گذشتگي فرزندان ايران و ماندگاري روحيه ايثار و شهادت باشد.
وي اظهار داشت: بايد فرهنگ جهاد، دفاع مقدس و حماسه سوم خرداد را به نسل جديد منتقل كرد تا با حماسه هاي ايستادگي رزمندگان اسلام آشنا شوند.
معاون هماهنگ كننده سپاه خوي نيز در اين جلسه گفت: عمليات بيت المقدس نقطه عطف تاريخ دفاع مقدس محسوب مي شود.
سرهنگ عيوضلو با بيان اينكه علت اصلي پيروزي ايران در اين آزادسازي خرمشهر تبعيت از رهبري امام خميني(ره) بود، گفت: وحدت همه نيروهاي مسلح و نيروهاي مردمي در آزادسازي خرمشهر ماندگار شد.
وي اضافه كرد: امسال از يكم تا چهار خرداد / سالروز بزرگداشت مقاومت دزفول/، چهار روز برنامه هاي متخلف فرهنگي و اجتماعي در اين خصوص اجرا مي شود.
وي افزود: تجليل از حماسه سازان سوم خرداد و گراميداشت اين سالروز در روز شنبه در مسجد قيرميزي خوي، غبارروبي مزار شهدا، فضاسازي شهر متبرك به ياد شهدا، دلجويي از خانواده هاي 9 شهيد ارتشي و سپاهي به شهادت رسيده در اين عمليات از جمله اين برنامه هاست.
به گزارش ايرنا آزادسازي خرمشهر يكي از مهم‌ترين اهداف عمليات بيت المقدس در دوره جنگ ايران و عراق بود كه پس از 578 روز اشغال در روز سوم خرداد سال 1361 صورت گرفت.
اين عمليات توسط ارتش جمهوري اسلامي ايران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي انجام گرفت و فتح خرمشهر بازتاب جهاني داشت و عراق با از دست دادن خرمشهر از نظر سياسي تكيه‌گاهش را براي مذاكره از دست داد؛ اين واقعه از لحاظ نظامي نقطه عطفي در تاريخ جنگ ايران و عراق شناخته مي‌شود.
به همين دليل از آن روز به عنوان نمادي از پيروزي، مقاومت و ايستادگي در برابر دشمن ياد مي‌شود.
شوراي عالي انقلاب فرهنگي سوم خرداد را به عنوان روز مقاومت، ايثار و پيروزي در تقويم رسمي ايران نامگذاري كرده‌است.
8135/7129