۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۵۷
کد خبر: 83320483
۰ نفر
لیموچی: زبان آمار روایتگر توسعه ورزش زنان پارالمپیكی است

تهران- ایرنا- نایب رییس زنان كمیته ملی پارالمپیك می گوید: از كسب نخستین مدال پارالمپیكی زنان ایران نزدیك به 20 سال می گذرد اما آمارهای موجود از میزان پیشرفت كیفی و كمی ورزش این قشر حكایت دارد.

شاید زمانی كه «نیره عاكف» به نخستین زن ایرانی لقب گرفت كه مدال پاراالمپیك كسب می كند كسی تصور نمی كرد در فاصله پارالمپیك 2000 سیدنی تا پارالمپیك 2012 لندن شمار ورزشكاران و مدال های این قشر چند برابر شود. اما كسب یك مدال طلا در پارالمپیك 2012 لندن، 3 مدال طلا از ریو 2016 و 13 مدال طلا در بازی های آسیایی 2018 جاكارتا نشان داد كه بستر سازی برای زنان در ایران به ویژه زنان پارالمپیكی می تواند بسیاری از توانایی های بالقوه آنان را به بالفعل تبدیل كند.
برای واكاوی این موفقیت ها خبرنگار گروه ورزشی ایرنا پای سخنان «سیما لیموچی» نایب رییس زنان كمیته ملی پارالمپیك نشسته است.
او می گوید: آمارهای موفقیت زنان ورزشكار در 2 دهه گذشته نشانگر آن است كه هر زمانی بستر برای فعالیت زنان ورزشكار پارالمپیكی مهیا بوده است آنان با وجود معلولیت می توانند كارهای بزرگی را انجام دهند. این توانایی ها در بزرگترین تورنمنت های بین المللی در 2 دهه گذشته به اثبات رسیده است.

متن كامل مصاحبه در زیر آمده است:

** ایرنا: اگر مدال برنز «نیره عاكف» زن تیرانداز ایرانی در پارالمپیك 2000 سیدنی را سرآغازی بر تحول ورزش زنان معلول در تورنمنت های بزرگی بدانیم، در دو دهه گذشته توسعه این قشر در بعد كمی و كیفی چگونه بوده است؟

- لیموچی: در حال حاضر نگاه جهانی به ورزش پارالمپیكی و ورزشكاران این گروه متفاوت از گذشته است. سازمان های ورزشی بین المللی و كشورها برای این ورزشكاران جنبش پارالمپیكی ارزش زیادی قائلند. در وافع آنان تفاوت آنچنانی با هم ندارند بلكه ارزش این دو رویداد هم سنگ است.
در ایران نیز توجه به ورزش زنان معلول قبل از پارالمپیك 2000 سیدنی بود و پارالمپیك سیدنی آغاز مدال آوری و تاریخ سازی زنان معلول ایران است. تحولی كه روند رو به رشد آن استمرار پیدا كرد تا جایی كه 12 سال بعد در المپیك لندن زهرا نعمتی در رشته تیركمان، نخستین مدال طلای پارالمپیك زنان ایران را كسب كرد.
این دستاورد تغییرات بسیار ارزشمندی را هم در ایران و هم در سطح جهان ایجاد كرد و به همین دلیل جایزه ویژه «اسپورت اكورت» در سال 2013 به زهرا نعمتی تعلق گرفت.
همچنین در این 2 دهه تحولات فراوانی در بخش زیرساختی و توسعه كمی و كیفی ورزش پارالمپیكی زنان شكل گرفته است یكی از این دستاوردها استقلال كمیته ملی پارالمپیك است كه موجب شد برنامه ریزی های متعددی برای حضور ورزشكاران معلول در دستور كار قرار گرفت.

** ایرنا: آیا آمارها نیز از توسعه كیفی ورزش زنان معلول حكایت دارند؟
- لیموچی: بدون شك تمام ادعاهای توسعه كمی و كیفی بر مبنای آمار است. در حالی مدال آوری زنان ایران در پارالمپیك سیدنی با یك برنز آغاز شد، 12 سال بعد در پارالمپیك 2012 لندن به هفت ورزشكار رسید كه یك مدال طلا و دو برنز كسب كردند. در پارالمپیك ریو نیز شمار ورزشكاران معلول زن ایران سه برابر شد و ماحصل اعزام 23 زن ورزشكار به برزیل كسب سه مدال طلا و یك نقره بود.
اما این آمارها در بازی های آسیا فراتر از تصور هستند. در سال 2010 و در بازی های پاراآسیایی گوانژو زنان كاروان ایران توانستند 14 مدال كسب كنند كه 2 مدال آن طلا بود. همچنین در بازی های پاراآسیایی اینچئون كره جنوبی، 56 زن اعزامی ایران 26 مدال كسب كردند.
اما اوج هنر زنان ورزشكار ایران در بازی های پاراآسیایی، رقابت های جاكارتا بود كه نتیجه اعزام 71 ورزشكار زن به اندونزی 42 مدال بود كه 13 مدال آن طلا است.

** ایرنا: اما آمارها بیشتر از موفقیت زنان در رشته های انفرادی حكایت دارد آیا نگاه كمیته ملی پارالمپیك به ورزش زنان یكسویه است؟
- لیموچی: نگاه به مدال آوری اصلا یكسونه نیست و تمركز كمیته ملی پارالمپیك بر روی تمامی رشته ها است. اما در این بین رشته های انفرادی كه بیشتر شانس كسب مدال در پارالمپیك و پاراآسیایی دارند در دستور كار است. در این 2 تورنمنت ارزش مدال طلای تیمی و انفرادی برابر است.
البته این به معنای چشم پوشی از رشته های تیمی نیست. رشته ای مانند گلبال در جاكارتا تا فینال مسابقات رفت و در نهایت به تیم قدرتمند چین باخت و نقره گرفت. همچنین والیبال نشسته ایران در نخستین اعزام خود به پارالمپیك 2016 ریو توانست مقام پنجم را كسب كند كه بسیار ارزشمند است.

** ایرنا: از سال 96 ابلاغیه استقلال كمیته ملی پارالمپیك از المپیك اعلام شد. در این 2 سال چه تصمیماتی در زمینه توسعه و رشد ورزش زنان معلول در دستور كار قرار گرفته است؟
لیموچی: از 2 سال پیش یك گروه از كارشناسان مختلف در حال تدوین استراتژی های كمیته ملی پارالمپیك هستند تا زمینه را برای حضور گسترده ورزشكاران این قشر در مسابقات پارالمپیكی، جهانی و پاراآسیایی فراهم كردند. اعزام گسترده زنان ایران به بازی های پاراآسیایی 2018 جاكارتا و افزایش شمار مدال های این گروه از ورزشكاران، یكی از مهمترین پیامدهای این استقلال است.
البته كارشناسان تنها به برنامه ریزی كوتاه مدت اكتفا نكرده بلكه چشم اندازهایی را در دستور كار قرار دادند تا زنان پارالمپیكی ایران در رقابت های كسب سهمیه بازی های پارالمپیك 2020 توكیو شركت كنند. در این زمینه زنان در تمام رشته هایی كه احتمال كسب سهمیه در آنها وجود دارد شركت خواهند كرد.

** ایرنا: شرایط سخت اقتصادی كشور و نوسانات نرخ ارز بر اعزام ها تاثیر دارد؟
لیموچی: مسابقات گزینشی المپیك در پیش رو است و كمیته ملی پارالمپیك با شرایط اقتصادی موجود تمام زمینه ها را برای زنان فراهم می كند تا سهمیه پارالمپیك توكیو را كسب كنند. البته این روند از یك سال گذشته آغاز شده است و تا كنون چند تن از زنان ورزشكار ایرانی از جمله ساره جوانمردی و سمیرا ارم توانستند به این سهمیه برسند.

** ایرنا: اگر با یك دهه گذشته همسنجی كنیم، توسعه ورزش زنان معلول چگونه است؟
لیموچی: توسعه ورزش زنان با پنج سال گذشته هم قابل مقایسه نیست. تنها در بعد كمی شمار ورزشكاران رشد نكردیم بلكه این رشد در بعد كیفی و مدال آوری در تورنمنت های بزرگی مانند پارالمپیك و بازی های پاراآسیایی نیز محسوس است. همچنین با همت فدراسیون های ورزش جانبازان و معلولین، فدراسیون ورزش نابینایان و كمیته ملی پارالمپیك، در تمام رده های سنی هم استعدادیابی و هم مسابقات مختلف داخلی برگزار می شود. حتی در رشته هایی مانند شنا كه امكان حضور بین المللی وجود ندارد مسابقات داخلی در حال برگزاری است و استقبال خوبی از آنها می شود.

** ایرنا: زنان ورزشكار معلول ایران تا كنون مدال های فراوانی در تورنمنت های بین المللی كسب كرده اند. پیام این موفقیت ها برای جامعه چه می تواند باشد؟
- لیموپچی: آمارها از موفقیت حكایت دارند و باید به زبان این آمارها توجه شود زیرا آنها از موفقیت هایی سخن می گویند كه با وجود محدودیت به دست آمده است.
موفقیت بین المللی آنان نشان داد هر زمانی بستر برای فعالیت زنان وجود داشته باشد نفرات این قشر می تواند با وجود معلولیت كارهای بزرگی را انجام دهند و این كار نیز در 20 سال گذشته در بزرگترین تورنمنت های بین المللی اثبات شده است.
ورزشی**2052** 2024