منع تبلیغ كالاهای آسیب رسان به سلامت ضمانت اجرایی دارد

تهران- ایرنا- معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: فهرست كالاهای آسیب رسان به سلامت برای منع تبلیغات در شورای عالی امنیت غذایی به ریاست رئیس جمهوری و چند وزارتخانه عضو این شورا، مصوب شده است و همین مصوبه ضمانت اجرایی برای این موضوع محسوب می شود.

علیرضا رئیسی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره فهرست كالاهای آسیب رسان به سلامت برای منع تبلیغات افزود: وزارت بهداشت بر اساس قانون وظیفه تولیت سلامت جامعه را برعهده دارد و یكی از وظیفه های وزارت بهداشت این است كه هر سال كالاهای آسیب رسان به سلامت را مشخص كرده و موارد منع تبلیغ را هم به صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام كند.
وی ادامه داد: البته تبلیغ این كالاها فقط از صداوسیما انجام نمی شود و تبلیغات محیطی و بیلبوردهای شهری هم برای تبلیغ استفاده می شوند.

* منع تبلیغ آسیب رسان ها به سلامت در سراسر كشور
معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان كرد: در سطح استان ها نیز این موضوع پیگیری می شود و ریاست كارگروه سلامت و امنیت غذایی با استانداران و دبیری آن با دانشگاه های علوم پزشكی است.
وی افزود: در بسیاری از استان ها كارهای خوبی انجام شده و هم در صداوسیما و هم در بیلبوردهای سطح شهر، به خوبی عمل شده است. مواردی وجود داشته كه در استان های مختلف قبل از اعلام این فهرست، تبلیغات محیطی این كالاها وجود داشته، اما بعد از اعلام فهرست، تبلیغات كالاهای آسیب رسان به سلامت از سطح شهر حذف شده است.

* صنعت در مقابل سلامت
رئیسی اظهار داشت: به هر حال این مشكل در سراسر دنیا وجود دارد. همواره یك طرف این موضوع، صنعت قرار داشته و موارد مختلفی مانند سود و مسائل مالی وجود دارد. نمونه آن موضوع دخانیات است كه همواره درگیری و اختلاف بین حوزه سلامت و دخانیات وجود داشته است.
وی ادامه داد: این در شرایطی است كه گروه های تخصصی به موضوع كالاهای آسیب رسان به سلامت پرداختند و این یك فهرست معمولی محسوب نمی شود و اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشكی میزان آسیب رساندن تك تك این كالاها را بررسی كرده اند.
معاون وزیر بهداشت گفت: مصرف كالاهای آسیب رسان به سلامت در زمینه بروز بیماری های غیرواگیر تاثیر دارند. بارها گفتیم كه همه مسائل مرتبط با سلامت در اختیار وزارت بهداشت نیست و ما موظفیم وظیفه قانونی خود را در زمینه هشدار دادن انجام بدهیم و از طرفی باید سایر سازمان ها نیز با وزارت بهداشت در این زمینه همكاری كنند.

* فهرست كالاهای آسیب رسان به سلامت برای ممنوعیت تبلیغات
بیست و پنجم اردیبهشت ماه بود كه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی فهرست كالاها و اقدامات آسیب رسان به سلامت برای منع تبلیغات در سال 98 را اعلام كرد.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در گروه فرآورده های گوشتی و غذاهای آماده مصرف، تبلیغ انواع سوسیس و كالباس با گوشت و مرغ با درصدهای مختلف، ژامبون، انواع ساندویچ و پیتزای دارای سوسیس و كالباس و ژامبون و پیتزای منجمد آماده طبخ شامل انواع ساندویچ حاوی سوسیس و كالباس، انواع سمبوسه و فلافل آماده شده با روش غوطه وری در روغن و پنیر پیتزای پروسس ممنوع است.
در گروه فرآورده های شیرین و نوشیدنی ها، تبلیغ انواع نوشابه گازدار با قند یا بدون قند، نوشابه گازدار طعم دار یا بدون طعم، رنگی و بدون رنگ، كم كالری، سبك (لایت، زیرو و ...) و میوه ای، نوشابه انرژی زا و ورزشی، نوشیدنی مالت (ماء الشعیر) طعم دار، انواع نوشیدنی های میوه ای گازدار و بدون گاز با محتوای آب میوه 25 درصد و كمتر، آب میوه ها، نكتارهای میوه و نوشیدنی های میوه ای گازدار، نوشیدنی های میوه ای بدون گاز، انواع شربت و نوشیدنی های غیر میوه ای و تزیینی، انواع فرآورده ها از جمله فرآورده های مایع، منجمد و پودری در هر نوع بسته بندی، انواع پودر نوشیدنی فوری ممنوع است.
همچنین در گروه روغن مصرفی خانوار، تبلیغ روغن مصرفی (منظور از آن روغن های نیمه جامد مصرفی صنایع و خانوار است) منع تبلیغات دارد.
در گروه سایر اقلام خوراكی، تبلیغ انواع سس پرچرب (مایونز و سس سالاد و سس سفید) با چربی بیش از 30 درصد (مانند سس هزار جزیره، سس فرانسوی، سس تاتار، سس ایتالیایی و ...) به جز نوع كم چرب و كاهش یافته، انواع فرآورده های سرخ شده در روغن بر پایه سیب زمینی و غلات (چیپس سیب زمینی و غلات) شامل چیپس برگه و چیپس خلالی، سیب زمینی سرخ شده در روغن و فرآورده های سرخ شده بر پایه سیب زمینی و غلات و حبوبات، انواع فرآورده حجیم شده بر پایه ذرت و فرآورده های حجیم شده بر پایه بلغور و آرد غلات، شیرینی های تر، فرآورده های كاكائویی مانند شكلات صبحانه (نوتلا)، انواع دراژه، فرآورده كاكائویی با مغزی ویفر، انواع تافی میوه ای و غیرمیوه ای و طعم دار و انواع آبنبات، ممنوع است. همچنین منع تبلیغ سیگار و محصولات دخانی نیز اعلام شده است.
در گروه كالاهای آرایشی نیز فرآورده های آرایشی رنگی پوست و مو شامل انواع رژ لب، ریمل، كرم پودر، پنكیك، خط چشم، مداد آرایشی چشم و لب، رنگ مو، انواع فرآورده های برنزه كننده پوست، انواع محصولات آنتی سلولیت و لاغركننده موضعی، فرآورده های صاف كننده، فركننده و كراتینه كننده مو منع تبلیغ دارند.
اجتمام*9482*1834