۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۶
کد خبر 83320423
۰ نفر
آمار دقیقی از اسناد تاریخی ایران در خارج كشور نداریم

اصفهان- ایرنا- رییس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران گفت : آمار دقیقی از اسناد تاریخی و نسخه های خطی ایرانی در كشورهای مختلف جهان نداریم اما در حال بررسی و ارزیابی میزان آن هستیم.

اشرف بروجردی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا در اصفهان در پاسخ به این پرسش كه آیا آماری از اسناد ایرانی در خارج كشور وجود دارد؟ اظهارداشت: در دهه های گذشته بسیاری از اسناد و مدارك كشورمان از ایران خارج شده و در كشورهای دیگر نگهداری می شود كه برخی از آن ها را با رایزنی پس گرفته ایم، اما در مجموع اطلاعات و آمار دقیقی از آن ها نداریم.
وی ادامه داد: برای مثال بسیاری از اسناد تاریخی مرتبط با گمرك در كشور بلژیك نگهداری می شود و هنوز برای تحویل آن ها به ایران رضایت نداده اند، اما قول دادند كه در این زمینه همكاری كنند و تاكنون ضمن برپایی نمایشگاهی مرتبط در ایران، نسخه های دیجیتال اسناد و مدارك یاد شده در اختیار ما قرار گرفته است.
رییس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران اظهارداشت: در سال 96 شماری از اسناد و نسخه ها از كشور اتریش به ایران انتقال یافت و در انگلیس اسنادی در ارتباط با سال های قبل از انقلاب و كودتا وجود دارد كه برای تحویل گرفتن آن ها تلاش شده است.
وی اضافه كرد: كتابخانه كنگره آمریكا با وجود تحریم ها همكاری مستمری با ایران دارد و یك نسخه از كتاب، مجلات و اسناد منتشر شده خود را بصورت ماهانه برای سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران ارسال می كند.
بروجردی با بیان اینكه آماری از اسناد در دست مردم در داخل كشور موجود نیست، گفت: باید این دغدغه بین ایرانیان بوجود آید كه بهترین مكان برای این داشته های تاریخی و ارزشمند سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران است، زیرا ضمن حفاظت از آن ها می توان از فواید آن بهره برد.
رییس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران در پاسخ به اینكه آیا در سیل اخیر و در حوادث مشابه در یكی دو سال گذشته آسیبی به اسناد در آن شهرها وارد شد؟ گفت: در این زمینه در حال ارزیابی هستیم و به جمع بندی نرسیده ایم.
وی ادامه داد: متاسفانه در آتش سوزی سال 96 در انبار وزارت نیرو بسیاری از اسناد از بین رفت و از آن مجموعه درخواست شده است حداقل نسخه دیجیتال آن ها را در صورت موجود بودن در اختیار سازمان قرار دهند.
بروجردی درباره مركز اسناد و كتابخانه ملی اصفهان گفت: امیدواریم با همكاری بیشتر مسوولان شهری اصفهان این مجموعه بتواند شرایط بهتری پیدا كرده و پیشرفت كند.
مركز استاد و كتابخانه ملی اصفهان در مساحتی بالغ بر یكهزار و 800 مترمربع و با هزینه ای بالغ بر 2 میلیارد ریال در خیابان بهارستان غربی اصفهان تجهیز و افتتاح شد.
سالن مطالعه با ظرفیت یكصد نفر، بخش های مختلف حفظ اسناد، آمفی تئاتر، سالن چند منظوره از جمله بخش های این مركز به شمار می رود.
در این مراسم همچنین از یك مجموعه سند كامل از نقش فرش سبك ترنج كلاسیك اصفهان متعلق به استاد شادروان رحمت الله شادمان رونمایی مربوط ب سال 1350 و 17 هزار نسخه كتاب از سوی شادروان دكتر حسین تویسركانی چهره فعال در حوزه آسیب شناسی اجتماعی و ادبی به این مركز اهدا شد.
6020/6026/