معاون میراث فرهنگی كشور: هویت در معماری شهری ما مفقود است

شیراز-ایرنا- معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور هویت را حلقه مفقوده شهرسازی و معماری دهه های اخیر دانست و گفت: سنت های فرهنگی با خلاقیت گره خورده و روح تاریخ و فرهنگ در آن نهادینه شده و هنر معماری نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا،محمدحسن طالبیان شامگاه یكشنبه در آیین نكوداشت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه به همراه افتتاح دومین فستیوال روز معمار در شیراز افزود: اگر از ریشه و تاریخ در معماری بهره برده نشود قطعا دچار خودباختگی هویتی خواهیم شد و نتیجه این می شود كه بسیاری از شهرهای ما اكنون از هویت اصلی خود باز مانده است.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور با بیان اینكه سابقه زیست انسانی با قدمت بیش از 10 هزار سال در ایران وجود دارد،گفت: در معماری هایی كه در سطح كشور وجود دارد به عینه می بینیم كه آنهایی كه از تاریخ در معماری آن بهره گرفته شده ماندگار است.
وی ادامه داد: استفاده از تاریخ در معماری به معنای كپی كردن نیست بلكه استفاده از خلاقیت مدنظر است.
طالبیان اظهار داشت: راه آینده باید از گذشته بگذرد و اگر اینگونه نباشد معماری و هنر پایدار نخواهد بود.
وی به وجود دو هزار و 200 طرح مرمتی آثار تاریخی و فرهنگی در حال انجام در سطح كشور توسط بخش هایی به جز سازمان میراث فرهنگی سخن گفت و بیان كرد: در سالهای اخیر شهر یزد در فهرست جهانی به ثبت رسید و این اقدام مناسب این افسوس را نیز به دنبال داشت كه اگر ده سال پیش شهرهای مانند شیراز و مشهد نیز ثبت جهانی شده بود به سرنوشتی كه امروزه بافت تاریخی این شهرها با آن مواجه شده اند دچار نمی شدند.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور افزود: در سه سال گذشته حتی یك مورد تخریب اماكن و خانه های تاریخی در شهر یزد اتفاق نیفتاده و بلعكس این خانه ها ارزش اقتصادی نیز پیدا كرده است.
وی گفت: در سالهای اخیر مطالبه عمومی در سطح كشور نسبت به حفظ میراث فرهنگی ایجاد شده كه این مساله تاثیر خوبی بر حفاظت از میراث باقی مانده ایران خواهد داشت.
وی با بیان اینكه 23 اثر ثبت جهانی در ایران وجود دارد گفت: كشور ما با این تعداد میراث ثبت جهانی شده در جایگاه 11 دنیا از این نظر قرار دارد و اگر هشت سال جنگ تحمیلی بر ایران تحمیل نشده بود این ظرفیت از نظر میراث فرهنگی در كشور ما وجود داشت كه اكنون هم ردیف ایتالیا و چین كه بیشترین میراث ثبت جهانی را دارند قرار داشته باشیم.
طالبیان اظهار داشت: امیدوارم معماران و طراحان كشور از ظرفیت تاریخی غنی ایران استفاده و الگوهای جدید متناسب با هویت این مرز و بوم ارائه كنند.

** به دنبال حل مشكل ارگ و آسمان
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور در پاسخ به سوال یكی از دانشجویان معماری شیراز درباره ساخت هتل آسمان در حریم درجه یك مجموعه زندیه در شیراز گفت: این مساله به مشكلی برمی گردد كه در طرح تفصیلی این شهر وجود دارد.
طالبیان مجموعه زندیه شیراز را كاملترین سازه موجود این دوران در دنیا عنوان كرد و افزود: به دنبال حل این مشكل هستیم اما باید در نظر داشت كه طرح تفصیلی شهرها باید جامع نگر و تكمیل تهیه شود.
هتلی به نام آسمان در نزدیكی ارگ كریمخان زند ساخته شده كه گفته می شود وجود این هتل مانع ثبت ارگ در آثار جهانی است.

**حفاظت از میراث تكلیف همگانی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در این آیین گفت: میراث فرهنگی نعمتی خدادادی و حفاظت از آن نیز وظیفه همه نسل ها است.
محمود رضایی میراث فرهنگی را عامل توسعه پایدار در هر منطقه دانست و افزود: چشم انداز برنامه های میان مدت و بلند مدت باید بر معماری متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی تاكید داشته باشد.

** باران و تغییر محل
آیین نكوداشت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه به همراه افتتاح دومین فستیوال روز معمار در شیراز قرار بود در ارگ كریم خان زند برگزار شود كه بارندگی عصر یكشنبه، محل برگزاری این مراسم را به مكانی دیگر تغییر داد و بسیاری از مدعوین و خبرنگاران حاضر در این محل به صورت ایستاده حدود دو ساعت این مراسم را كه بیش از یكساعت و نیم هم با تاخیر آغاز شده بود، نظاره كردند و یا پوشش خبری دادند.
پیش از این، هواشناسی فارس درباره وقوع بارش طی این روزها در استان، اطلاعیه داده بود.

** 20 اثر تاریخی فرهنگی كشور هیات امنایی اداره می شود
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور همچنینی در حاشیه افتتاح نمایشگاه مجموعه آثار مربوط به آب در دوره های مختلف تاریخی در شیراز گفت: با مصوبه هیئت دولت اداره 20 اثر تاریخی و فرهنگی كشور از جمله تخت جمشید و پاسارگاد تا پایان سال جاری بصورت هیئت امنایی خواهد بود.
طالبیان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره زمان اداره هیات امنایی مجموعه های ثبت جهانی شده كشور افزود: دستورالعمل اداره هیات امنایی مجموعه های تاریخی فرهنگی كشور كه 12 مورد آن مشخص شده و 8 مورد دیگر هم بزودی به آن اضافه می شود برای تصویب نهایی به دولت ارائه شده و پیش بینی می شود این كار در سال جاری به مرحله اجرا در آید.
طالبیان ادامه داد: اداره مجموعه های تاریخی و فرهنگی تخت جمشید، پاسارگاد ، حافظیه و سعدیه در استان فارس در قالب این طرح به صورت هیات امنایی انجام خواهد شد و اگر مسئولان استان فارس محور باستان شناسی ساسانی را كه در این استان واقع شده را برای اداره هیات امنایی به سازمان میراث فرهنگی كشور پیشنهاد كنند قطعا پذیرفته خواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود عنوان كرد: سازمان میراث فرهنگی تاكید زیادی برای حمایت از مجموعه داران بخش خصوصی دارد كه 12 نمونه آن در استان فارس حضور دارند.

** اشیای تاریخی مجموعه داران بخش خصوصی بیمه می شود
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور گفت: طرح بیمه كردن اشیای تاریخی مجموعه داران بخش خصوصی اخیرا در مجلس شورای اسلامی مصوب شده كه با تایید شورای نگهبان عملیاتی خواهد شد.

** ظرفیت افزایش تعداد آثار تاریخی محور ساسانی وجود دارد
طالبیان ادامه داد: این امكان وجود دارد كه میراث دیگری از ساسانیان نظیر آثاری كه در شهرستان داراب وجود دارد با انجام كاوش های باستان شناسی در آینده به پرونده ثبت جهانی منظر باستان شناسی ساسانی در استان فارس افزوده شود.
آیین افتتاح نمایشگاه مجموعه آثار مربوط به آب در دوره های مختلف تاریخی در محل موزه آب انبار وكیل شیراز برگزار شد.
این نمایشگاه به مدت یك هفته در این محل پذیرای بازدیدكنندگان خواهد بود.
9873 / 1876