آمریكا: از خاك عراق برای تعدی به همسایگان استفاده نمی كنیم

بغداد - ایرنا - سفارت آمریكا در بغداد مدعی شد كه این كشور به این نكته پایبند خواهد بود كه از خاك عراق برای حمله به كشورهای همسایه استفاده نكند.

سفارت آمریكا در بغداد یكشنبه شب با صدور اطلاعیه ای اعلام كرد كه واشنگتن، بغداد را یكی از شركای راهبردی خود در منطقه می داند و بر این امر و نیز اهمیت وجود دولتی قوی، با ثبات و دارای حاكمیت و مستقل در این كشور پایبند است.
اطلاعیه افزود: آمریكا به عزم نیروهای امنیتی عراق برای حفاظت از جان افراد (و اتباع خارجی) اطمینان دارد.
بر اساس اطلاعیه، واشنگتن داعش را (همچنان) تهدیدی برای عراق می داند و همكاری با نیروهای عراقی را در قالب امور مستشاری، آموزش و تجهیز نظامی در راستای غلبه بر داعش ادامه می دهد.
سفارت آمریكا در بغداد همچنین مدعی پایبندی واشنگتن به توافقنامه 'چارچوب راهبردی' (امضا شده میان دو كشور در سال 2011 ) از جمله ممنوعیت استفاده از خاك عراق برای حمله به كشوری دیگر شده است.
اطلاعیه خاطرنشان كرده است كه 'جوی هود' كاردار آمریكا این اظهارات را جریان دیدار امروز خود با ژنرال 'رائد شاكر جودت' فرمانده پلیس فدرال عراق در محل این فرماندهی بیان كرده است.
اطلاعیه روز یكشنبه سفارت آمریكا در بغداد، همزمان با افزایش اقدامات تحریك آمیز و تهدیدات واشنگتن علیه كشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و همچنین جوسازی آمریكا و برخی كشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق صورت می گیرد.
در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریك آمیز مقامات آمریكایی در هفته های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این كشور با صدور بیانیه و سخنرانی یا گفت و گو با رسانه ها نسبت به تبعات آن هشدار داده اند.
كاردار آمریكا در بغداد روز شنبه در اقدامی كم سابقه، بخاطر حادثه هدف قرار گرفتن نیروهای پلیس فدرال عراق از سوی بالگردهای آمریكایی، با حضور در مقر فرماندهی این نیرو، رسما از بروز این حادثه عذرخواهی و ابراز تاسف كرد.
ناظران عراقی، فشار گسترده افكار عمومی و اعتراض گروهها و احزاب عراقی را دلیل ناچار شدن آمریكا به عذرخواهی در این خصوص و یك اقدام كم سابقه، ارزیابی كرده اند.
حمله بالگردهای ارتش آمریكا در 4 اردیبهشت ماه جاری به یك ایست بازرسی نیروهای پلیس اتحادیه در منطقه «الریاض» از توابع شهرستان «الحویجه» در استان كركوك در شمال عراق منجر به كشته شدن یك نیرو و زخمی شدن دو تن دیگر شد.
این امر اعتراضات گسترده ای در میان گروهها و احزاب عراقی برانگیخت و فرماندهی پلیس فدرال عراق نیز از تشكیل یك كمیته تحقیق در این زمینه خبر داد.
همچنین پارلمان عراق در نشست روز شنبه خود این موضوع را بررسی كرد.
هنوز از نتایج این دو بررسی جزییاتی اعلام نشده است.
خاورم**4**380*