۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۴
کد خبر 83320344
۰ نفر
نیویورك تایمز پرونده پولشویی ترامپ و دامادش را گشود

تهران - ایرنا - روزنامه نیویورك تایمز به نقل از كارمندان «دویچه بانك» آلمان خبر داد كه این كارمندان تراكنش هایی را از سوی ترامپ و دامادش یافته اند كه مظنون به پولشویی است.

این روزنامه یكشنبه شب در گزارشی نوشت: متخصصان پولشویی «دویچه بانك» در سال هال 2016 و 2017 توصیه كرده اند كه چندین تراكنش مالی مرتبط با شركت های تحت مالكیت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا و جرد كوشنر داماد و مشاور ارشد او به ناظران جرایم مالی گزارش شود.
به نوشته نیویورك تایمز، پنج كارمند كنونی و پیشین دویچه بانك گفتند كه این تراكنش ها كه برخی از آن ها با سازمان ترامپ مرتبط بوده، باعث شده سامانه رایانه ای كه برای شناسایی فعالیت های غیرقانونی طراحی شده، هشدار دهد.
براساس این گزارش، كارمندان این بانك پس از بازبینی این تراكنش ها گزارشی مبنی بر فعالیت مشكوك آماده كرده اند كه خواستار ارسال این تراكنش ها به واحد مربوط جرایم مالی در وزارت خزانه داری آمریكا بوده است.
اما مدیران دویچه بانك كه میلیاردها دلار به شركت های ترامپ و كوشنر وام داده بود، این توصیه كارمندان خود را نادیده گرفتند و در نتیجه این گزارش هرگز در بایگانی دولتی قرار نگرفت.
اگرچه ماهیت این تراكنش ها مشخص نیست، اما برخی از آن ها تبادلات مالی با شركت های خارج از آمریكا بوده كه از نظر كارمندان دویچه بانك «مشكوك» ارزیابی شده است.
براساس گزارش این روزنامه، تاجران املاك همچون ترامپ و كوشنر معاملات نقدی بزرگی انجام می دهند كه مستلزم تراكنش های مالی داخلی و خارجی است و گاهی مورد بازبینی قرار می گیرد؛ اما این لزوما به معنای آن نیست كه این تراكنش ها غیرقانونی بوده است.
این در حالی است كه كارمندان دویچه بانك گفته اند كه تصمیم این بانك برای گزارش ندادن این تراكنش های مرتبط با ترامپ و كوشنر حاكی از رویكرد سهل انگارانه آنان برابر قوانین ضدپولشویی است.
مقام های كنگره و نهادهای فدرال آمریكا در حال تحقیق درباره روابط ترامپ با دویچه بانك هستند و پیشینه های مالی وی و خانواده و شركت هایش را از این بانك خواسته اند.
چند كمیته مجلس نمایندگان آمریكا نیز با صدور اخطاریه هایی از این بانك خواسته اند كه گزارش تراكنش های شخصی و حقوقی مشكوك مربوط به ترامپ را ارائه كند.
از زمانی كه اكثریت كرسی های مجلس نمایندگان آمریكا به دست دمكرات ها افتاده، تحقیقات مختلفی از ترامپ و فعالیت هایش در كمیته های مختلف این نهاد قانونگذاری آمریكایی آغاز شده است.
تحقیقاتی از جمله ارتباط احتمالی میان منافع تجاری ترامپ و تصمیم گیری های سیاسی او در مقام رئیس جمهوری، احتمال پیشگیری از اجرای عدالت توسط وی و تحقیق درباره پرداخت های مالیاتی اش بخش هایی از تفحص مجلس نمایندگان از رئیس جمهوری آمریكا است كه ممكن است به استیضاح او بیانجامد.
شبد**9416**1379