آیت الله حسینی شاهرودی: هنر باید در خدمت رشد جامعه باشد

سنندج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در كردستان گفت: هنر واقعی باید در خدمت رشد جامعه باشد و از انحطاط و گمراهی دوری كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی شامگاه یكشنبه در نشست با اصحاب فرهنگ و هنر استان اظهار داشت: باید از هنر برای هدایت انسان به سمت سبك زندگی مانند هنری كه قرآن كریم در خود جای داده است، استفاده كرد.
وی با بیان اینكه گاهی یك بیت شعر، یك صحنه از فیلم و یا نمایش و یا جنبه های دیگری از هنر، به اندازه صدها اثر مكتوب می تواند تاثیرگذار باشد، افزود: به عنوان نمونه فیلم «محمد رسول الله (ص)» ساخته مجید مجیدی جنبه های مبهمی از تاریخ اسلام را بازگو كرد كه همه آثار مكتوب گذشته توان ارائه آن را نداشتند.
آیت الله حسینی شاهرودی با بیان اینكه در هدایت انسان ، قرآن بهترین شیوه ها را ترسیم كرده است، یادآور شد: خود قرآن جنبه های مختلفی از هنر را در خود دارد كه نمونه ظاهری آن تلاوت آیات نور با صوت زیبا و دلنشین است و به نوعی همه شاخه های هنر را در خود دارد.
نماینده ولی فقیه در كردستان هنر را از نیازهای بشر دانست و گفت: ذات زیبایی دوستی انسان با پرداختن به هنر سیراب می شود و اگر این هنر تقوا را در بر داشته باشد، به انسان قدرتی می دهد كه هیچ كس توان رویارویی با آن را ندارد.
وی اظهار داشت: باید معیار هرمندان معیار برتر باشد و این برتری با تقوا به دست می آید كه منشا همه بركات و آبادانی هاست و هر جا كه فساد و سوء استفاده ای وجود دارد از بی تقوایی ناشی می شود.
آیت الله حسینی شاهرودی با بیان اینكه رنگ خدایی داشتن، به معنای بهره گیری انسان از همه صفات الهی است، افزود: هنر یكی از ویژگی های انسان است كه اگر پشتوانه خدایی داشته باشد، حماسه هنر و مقاومت را خلق می كند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به قدرت ایران اسلامی در منطقه اشاره و اضافه كرد: آمریكا كه مدعی سردمداری دنیا را دارد، امروز با ترس و لرز می گوید كه قصد جنگ با ایران و تعدی به آن را ندارد كه این ناشی از هدایت قرآنی مبنی بر مجهز شدن به قوای جنگی است.
در این نشست از كتاب « از من خبر نمی پرسی» نوشته امجد ویسی رونمایی شد و تعدادی از هنرمندان مطالبات فرهنگی و هنری خود را مطرح كردند.
9937 / 3034