۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۱
کد خبر 83320325
۰ نفر
خراسان جنوبی مصرف كننده بیشترین نمك در كشور است

بیرجند - ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشكی بیرجند گفت: میانگین مصرف نمك در كشور 9.54 گرم در روز است كه این میزان در خراسان جنوبی 10.79 گرم است و استان بیشترین مصرف كننده نمك در كشور است.

به گزارش ایرنا، محمد دهقانی فیروزآبادی عصر یكشنبه در نشست كارگروه سلامت و امنیت غذایی استان خراسان جنوبی افزود: حذف نمك موجود در نان و نمك سر سفره مردم سبب می شود كه 30 درصد نمك كمتری به بدن انسان برسد.
وی با تاكید بر اینكه مصرف زیاد نمك در استان جای تامل و نگرانی دارد گفت: حدود 30 درصد فشار خون بالا به علت زیاد بودن مصرف نمك روزانه مردم است كه باید با آگاهی بخشی مصرف نمك در استان كاهش یابد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی بیرجند بیان كرد: طرح «بسیج ملی كنترل فشار خون بالا» از 28 اردیبهشت جاری در استان آغاز شد و این طرح با شعار بدانیم و اقدام كنیم تا 15 تیر همزمان با سراسر كشور اجرا می شود.
وی با اشاره به روند فزاینده مرگ منتسب به فشار خون بالا در ایران، اضافه كرد: 97 هزار نفر سال 2017 در اثر بیمارهای مرتبط به فشار خون بالا در كشور جان خود را از دست داده اند.
دهقانی گفت: بیماری فشار خون بالا اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری های قلبی، بیماری های مزمن كلیه و سكته‌ مغزی در جهان و ایران است و علت فشار خون را می توان با مداخله كاهش داد.
وی اظهار داشت: براساس پیمایش ملی در سال 2016 افراد مبتلا به فشار خون در كشور حدود 16میلیون نفر تخمین زده شدند كه از این تعداد 60 درصد از بیماری خود اطلاع دارند و مابقی اطلاع نداشتند، از 60 درصد افرادی كه از بیماری خود اطلاع داشتند هم تنها 50 درصد برای درمان خود اقدام كردند كه فشار خون 19 درصد كنترل شده است.
وی با بیان اینكه در خراسان جنوبی بیماری فشار خون نسبت به سایر استان های كشور شیوع كمتری دارد گفت: اما در زمینه پیگیری درمان این بیماری جزو استان های قرمز كشور هستیم و مردم نسبت به مردم سایر استان های كشور كمتر برای دریافت دارو و درمان اقدام می كنند.
دهقانی شیوع فشار خون بالا در جمعیت بالای 30 سال استان را براساس گزارش سامانه سیب در سال 1397 حدود 20.7 درصد اعلام كرد كه این رقم در كشور 21.6 درصد است.
وی افزایش شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در كشور و افزایش آگاهی جامعه به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و كنترل فشار خون بالا را از اهداف كلی بسیج ملی كنترل فشار خون ذكر كرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی بیرجند گفت: در طرح بسیج ملی كنترل فشار خون اندازه گیری فشار خون افراد 30سال و بالاتر به تعداد تقریبی 20 میلیون نفر انجام می شود كه از این تعداد اندازه گیری فشار خون بیش از 190 هزار نفر در خراسان جنوبی انجام خواهد شد.
وی اضافه كرد: همچنین به طور تقریبی 2 میلیون نفر مبتلا به فشار خون بالا در كشور شناسایی خواهند شد كه از این تعداد 95 هزار نفر در استان شناسایی می شوند و بیش از 47 هزار نفر تحت درمان قرار خواهند گرفت.
دهقانی گفت: همه افراد 30 سال و بالاتر و بیماران كلیوی و زنان باردار در همه گروه های سنی در بسیج ملی كنترل فشار خون غربالگری می شوند.
وی عنوان كرد: مراجعه حضوری به واحدهای شبكه بهداشت و درمان استان، مراجعه حضوری به سایر واحدهای ارائه كننده خدمات بهداشتی درمانی یا پایگاه های موقت غربالگری فشار خون بالا و غربالگری غیرحضوری به روش خوداظهاری و ثبت در وب سایت به آدرس salamat.gov.ir از جمله روش های شركت در طرح بسیج ملی كنترل فشار خون است.
وی گفت: 381 هزار نفر جمعیت بالای 30 سال در استان خراسان جنوبی داریم كه غربالگری بیش از 190 هزار نفر در طرح بسیج ملی كنترل فشار خون انجام می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی بیرجند بیان كرد: تاكنون بیش از 80 درصد جمعیت استان پرونده سلامت تشكیل داده اند و 20 درصد جمعیت باقی مانده تاكنون هرگز به مراكز درمانی و خانه های بهداشت ما برای تشكیل پرونده مراجعه نكرده اند.
وی اظهار داشت: رسانه ها نقش موثری در اجرای موفق این طرح دارند كه باید از این ظرفیت برای آموزش و فرهنگ سازی استفاده شود.
7556*3028