آموزش سلامت و اقدامات پیشگیرانه موجب كاهش هزینه های درمان می شود

بیرجند - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: سرمایه گذاری برای آموزش سلامت و اقدامات پیشگیرانه افزایش یابد تا با فرهنگ سازی این موضوع هزینه های مختلف درمانی مردم كاهش یابد.

به گزارش ایرنا ناصر خوش خبر عصر یكشنبه در نشست كارگروه سلامت و امنیت غذایی استان خراسان جنوبی افزود: باید با آموزش و فرهنگ سازی مستمر عوارض بیماری فشار خون بالا را برای مردم بازگو كنیم و فعالیت های پیشگیرانه در زمینه این بیماری ادامه یابد.
وی با بیان اینكه باید آگاهی بخشی در خصوص عوارض مصرف نمك و فشار خون از مهدكودك ها و مدارس آغاز شود گفت: طرح «بسیج ملی كنترل فشار خون بالا» نمی تواند به صورت مستمر اجرا شود اما می توان با اجرای برخی برنامه های مكملی به اهداف مورد نظر دست یافت.
معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: باید با هماهنگی همه دستگاه های اجرایی استان طرح بسیج ملی كنترل فشار خون كه برگرفته از مطالعات علمی است به نحو احسن در استان اجرا شود.
وی گفت: باید بسترهای لازم برای اجرای هرچه موفق تر این طرح در استان فراهم شود و با كار جمعی و مشاركت همه دستگاه ها به اهداف مورد نظر طرح برسیم.
خوش خبر افزود: شاید اجرای چنین طرح هایی ابتدا باعث مقاومت مردم در درمان شود اما آنان در جریان هزینه های اجرای این طرح و هزینه های این بیماری نیستند كه باید این هزینه ها برای مردم شفاف سازی شود.
وی تاكید كرد: باید از ظرفیت سازمان های مردم نهاد و شورای اسلامی برای اجرای این طرح استفاده شود و فرمانداران نیز در شهرستان ها اهداف طرح را شفاف سازی و تشریح كنند.
وی افزود: 382 هزار نفر جمعیت بالای 30 سال در استان است كه در طرح بسیج ملی كنترل فشار خون بیش از 190 هزار نفر غربالگری خواهند شد و امیدواریم بعد از اجرای این طرح درصد قابل توجهی از مردم نسبت به عوارض این بیماری آگاه شوند.
معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: اجرای موفق این طرح نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است تا از برخی از مرگ های خاموش جلوگیری شود و با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه می توان از بسیاری هزینه های سنگین بیماری جلوگیری كرد.
اجرای طرح بسیج ملی كنترل فشار خون از 28 اردیبهشت ماه جاری همزمان با سراسر كشور در استان خراسان جنوبی آغاز شد.
7556*3028