دستگاه اجرایی كم كار و بخشی نگر مانع توسعه است

بیرجند - ایرنا - رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی گفت: اگر حتی یك دستگاه اجرایی در استان وظایف خود را انجام ندهد، بخشی نگر و انگیزه كار نداشته باشد مانعی در حوزه رشد و توسعه استان خواهد بود.

به گزارش ایرنا مجید پورعیسی روز یكشنبه در آیین تكریم و معارفه روسای پیشین و جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی اظهار داشت: اگر مدیران استانی اعتماد به نفس و نظم همگانی نداشته باشند در توسعه استان اختلال ایجاد می كنند.
وی بر استفاده از بخش خصوصی در سرمایه گذاری تاكید كرد و افزود: الگوهای محرومیت زدایی در دنیا، كشور و خراسان جنوبی زیاد است لذا تلاش می شود نظام برنامه ریزی در راستای اهداف عالی استانداری و دستگاه های اجرایی پیاده شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی بیان كرد: در برنامه ششم توسعه با توجه به ظرفیت‌ هایی كه برای توسعه كشور و استان در نظر گرفته شده است باید تلاش بیشتری كنیم.
وی گفت: در حوزه منابع طبیعی به اندازه 15 برابر سال های گذشته از صندوق و حوزه سازمان جنگل ها منابعی تامین می شود كه در تضمین زیرساخت های منابع طبیعی بسیار موثر خواهد بود.
پورعیسی با بیان اینكه بیش از 90 درصد خواسته های استان توسط استاندار تاكنون شروع شده است ادامه داد: امید است با همكاری و اجرایی شدن ایده های مد نظر در ظرف زمانی معین نتایج حاصل از تلاش های انجام گرفته مشاهده شود.
وی تعامل با همه مدیران را یكی از راهبردهای كاری خود دانست و گفت: در اختصاص اعتبارات باید تمامی حوزه های مختلف دیده شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی ادامه داد: متاسفانه در حوزه سرمایه فرهنگی و اجتماعی خیلی كار نشده است لذا نباید از بحث‌ های فرهنگی و اجتماعی در استان غافل شویم بلكه باید در مقابل اعتماد جامعه از خودگذشتگی داشته باشیم.
وی با تاكید بر اینكه حل معضلات اجتماعی نیازمند ایجاد ظرفیت برای دستگاه های اجرایی است گفت: اگر یك مدیر آسیب اجتماعی را در جامعه ببیند و كاری انجام ندهد به معنای آن است كه درست عمل نكرده و رسالت فرهنگی و مذهبی خود را انجام نداده لذا شاهد چرخه ناهنجاری های اجتماعی خواهیم بود.
پورعیسی گفت: در برنامه ششم توسعه برای تجهیز منابع باید 25 درصد منابع را دولت‌ ها ایجاد كنند، 25 درصد از سرمایه گذاری خارجی، 25 درصد از حوزه مشاركت‌ های بخش خصوصی و 25 درصد از ظرفیت بانك‌ ها استفاده شود بنابراین اگر همه تعهد دولت اجرایی و عملیاتی شود تنها 25 درصد منابع محقق خواهد شد.
وی با اشاره به منابع در اختیار اوقاف و شهرداری ها ادامه داد: اگر این منابع در جذب سرمایه گذاری به كار گرفته شود منافع سازمان ها بهتر تامین می شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی بر خروج بانك ها از نگاه های بسته تاكید كرد و گفت: بانك ها ظرفیت سرمایه گذاری در استان را دارند كه اگر تعامل و همكاری صورت گیرد شاهد نتایج خوبی خواهیم بود.
وی افزود: اگر از نیروی انسانی و ظرفیت دانش موجود در خراسان جنوبی برای حوزه عمل و اجرا كمك گرفته شود، به توسعه خواهیم رسید.
پورعیسی با تاكید بر اینكه دستگاه های اجرایی باید از ظرفیت اساتید دانشگاه ها در كنار امور اجرایی بهره ببرند تصریح كرد: تحقیقات نشان داده كه توسعه باید از روستاها شروع شود چرا كه اگر بتوان حوزه روستایی را فعال كرد نه تنها سطح درآمد روستاییان افزایش می یابد بلكه شاهد مهاجرت معكوس هم خواهیم بود.
رئیس پیشین سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی نیز گفت: نرخ باسوادی در خراسان جنوبی با نرخ متوسط كشوری برابری می كند و بالغ بر 86 درصد جمعیت استان باسواد هستند از همین رو می توان گفت نرخ باسوادی مهمترین شاخصه این استان است.
محمد هادی آرین اظهار داشت: خراسان جنوبی با 750 هزار نفر جمعیت سومین استان پهناور كشور است كه در حال حاضر 11 شهرستان، 30 نقطه شهری، 25 بخش، 61 دهستان دارد و 178 آبادی دارای سكنه دارد كه تقریبا 50 درصد آن خالی سكنه است.
وی با بیان اینكه متاسفانه خشكسالی 17 ساله مهاجرت را از نقاط روستایی به نقاط جمعیتی شهری رقم زده است افزود: چهار بازارچه مرزی و 331 كیلومتر مرز مشترك با افغانستان از پتانسیل های خراسان جنوبی است.
رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با بیان اینكه درآمد سرانه خانوار شهری در استان 280 میلیون ریال است گفت: این رقم در مقایسه با 366 میلیون ریال متوسط كشوری بسیار پایین است.
وی ادامه داد: درآمد سرانه خانوار روستایی استان 138 میلیون ریال بوده كه باز هم در مقایسه با متوسط كشوری با رقم 201 میلیون ریال پایین است در حالی كه هزینه های خانوار با كشور مطابقت دارد.
آرین نرخ بیكاری استان در سال گذشته را 8.5 درصد اعلام كرد و گفت: این نرخ در كشور 12.5 درصد است و نرخ مشاركت اقتصادی استان نیز با متوسط كشور مطابقت دارد.
وی با بیان اینكه عمده اشتغال استان در 2 بخش كشاورزی و صنعت است، اظهار داشت : سال های گذشته زیرساخت های عمده ای در استان تجربه كردیم اما برای رسیدن به متوسط كشور با توجه به برنامه ها و افق طرح آمایش استان فاصله بسیاری داریم.
رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه خراسان جنوبی به پتانسیل های استان و برنامه ریزی در این زمینه اشاره كرد و افزود: وجود ذخایر فلزی و غیرفلزی، وجود مرز مشترك با افغانستان، مزیت نسبی در تولید برخی محصولات كشاورزی و صنایع دستی، آثار تاریخی و طبیعی برای توسعه گردشگری، نیروی جوان و تحصیلكرده و انرژی تجدیدپذیر از جمله نقاط قوت و پتانسیل های استان است.
وی گفت: كمبود شبكه حمل و نقل، محدودیت منابع آبی و خشكسالی چندین ساله كه ما را در رسیدن به اهداف دچار كندی حركت می كرد و برداشت زیاد از منابع آبی، پایین بودن سطح درآمد مردم، كمبود بنگاه اقتصادی بزرگ و دوری از مراكز عمده تولید و توزیع كشور از عمده نقاط ضعف خراسان جنوبی است.
آرین تصریح كرد: براساس اهداف بنیادی توسعه در سند چشم انداز با عنوان امنیت پایدار، حس كرامت شهروندی، توسعه نهادی و حكمرانی شایسته، توسعه فناوری، حفظ منابع طبیعی و آبی براساس اهداف اقتصاد مقاومتی، توسعه درون زا و تبدیل استان به مركز هم پیوندی ملی و بین المللی را تعریف و تلاش كردیم تا براساس طرح آمایش و برنامه توسعه شهرستان ها به اهداف مدنظر برسیم.
9893*3028