توانمندسازي معتادان متجاهر اولويت ستاد مبارزه با مواد مخدر است

قم-ايرنا- دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مبحث جمع‌آوري، نگهداري، درمان و ايجاد اشتغال و توانمندسازي معتادان متجاهر اولويت كوتاه‌مدتي بوده كه توسط اين ستاد با تاسيس اردوگاه‌هاي تخصصي دنبال مي‌شود.

به گزارش ايرنا، سردار اسكندر مومني عصر يكشنبه در ديدار با آيت ‌الله اعرافي مدير حوزه هاي علميه كشور با اشاره به اهميت توجه در كاستن آثار مخرب مواد مخدر افزود: در سطح كشور 5 آسيب اولويت‌دار تعريف‌شده كه در راس تمام آن‌ها مواد مخدر قرار دارد.
وي تاكيد كرد: سرمنشا 75 درصد از طلاق‌هاي انجام‌گرفته در كشور اعتياد است، همچنين 70 درصد زندانيان نيز به‌صورت مستقيم و يا غيرمستقيم با مواد مخدر مرتبط هستند، بخش مهمي از سرقت‌ها و بيماري‌هاي واگيردار نيز به اعتياد برمي‌گردد.
وي اضافه كرد: پيشگيري، اولويت بلندمدت ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور بوده كه براي موفقيت در آن اقدام هاي صرف اين ستاد كافي نبوده و بايد دستگاه‌ها و نهادهاي فرهنگي ديگر نيز تعامل لازم را داشته باشند.
وي با تاكيد بر ظرفيت حوزه‌هاي علميه در پيشگيري از مواد مخدر ادامه داد: حوزه‌هاي علميه با بستر تبليغي و جايگاه مذهبي خود مي‌توانند نقش ارزنده‌اي در مساله فرهنگ‌سازي و پيشگيري داشته باشند.
مومني اظهار داشت: بيش از 11 درصد توليد ناخالص ملي صرف موضوع هاي مختلف مبارزه با مواد مخدر مثل مبارزه، پيشگيري، اقدام هاي فرهنگي و غيره مي‌شود.
وي همچنين با اشاره به اقدام هاي قم در ساماندهي معتادان متجاهر گفت: در اين استان پارك كرامت به اين منظور در دست احداث بوده و اميد مي‌رود فاز نخست آن در يك ماه آينده افتتاح‌شده و آماده پذيرش شود.
وي افزود: اين الگو از اردوگاه‌هاي ترك اعتياد با تعامل سپاه و بسيج در 10 شهر مختلف كشور در دست اجرا بوده كه 2 مركز تاكنون افتتاح‌شده و بقيه نيز تا 6 درصد پيشرفت فيزيكي دارند.

**دبير شوراي مبارزه با مواد مخدر قم نيز در اين ديدار گفت: پيش‌نويس تفاهم‌نامه ستاد مبارزه با مواد مخدر با مركز مديريت حوزه‌هاي علميه بعد از آخرين نشست بين ستاد و حوزه آماده‌شده و بعد از چندين بار مبادله مختلف به تصويب نهايي رسيده است.
ابوالفضل شريفي تصريح كرد: براي تربيت كادر متخصص طلاب در پيشگيري از مواد مخدر دوره 4 روز در مركز آموزش قوه قضاييه برگزارشده كه در اين دوره‌ها از اساتيد برجسته دانشگاهي دعوت به عمل آمد.
وي ادامه داد: ستاد مواد مخدر قم آمادگي دارد در روزهاي باقي‌مانده از ماه رمضان كارگاه‌هايي را براي آموزش طلاب در زمينه مواد مخدر برگزار كند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود تاكيد كرد: در ايام فاطيمه سال گذشته، 700 بسته آموزشي براي تبليغ در مناطق مختلف كشور در اختيار طلاب تبليغي قرار گرفت.
دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر در اين سفر از «پارك كرامت» كه براي ساماندهي، ايجاد اشتغال، ارائه آموزش‌هاي فني حرفه‌اي و همچنين فرايندهاي پس از خروج معتادان متجاهر در دست احداث است بازديد كرد، 500 تن ظرفيت اسمي اين پارك بوده و معتادان متجاهر در يك دوره زماني 3 تا 6 ماه در اين مركز نگهداري خواهند شد.
7403 / 1175