۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۷
کد خبر: 83320245
۰ نفر
موزه رضا عباسي جايگاه برتر كشور را كسب كرد

تهران- ايرنا- مدير موزه رضا عباسي گفت: طبق بررسي عملكرد كميته موزه ها(ايكوم)، اين موزه توانست در پنج شاخص جايگاه برتر كشور را بدست آورد.

آفرين امامي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: در دوازدهمين دوره ارزيابي موزه ها به مناسبت هفته ميراث فرهنگي، 150موزه كوچك، متوسط، بزرگ (به لحاظ وسعت و اشيا) و خصوصي در يك سال گذشته مورد بررسي ايكوم قرار گرفت.
وي ادامه داد: در بخش موزه هاي متوسط، رضا عباسي توانست در پنج شاخص از جمله پژوهش، مناسب سازي موزه ها براي استفاده از معلولان، نگهداري و حفاظت، معرفي و شعار روز جهاني موزه در سال 97 كسب كند.
به گفته وي همچنين موزه آبگينه و سفالينه ايران نيز در 2 آيتم نيز برتر شناخته شد.
حدود 50 هزار شي تاريخي با ارزش در موزه رضا عباسي نگهداري مي شود كه حدود يك هزار مورد آن در معرض ديد عموم قرار دارند.
اين موزه آثار هنري دوره پيش از تاريخ تا قرن 13 هجري را شامل مي شود كه در پنج تالار به نمايش گذاشته شده است.
مجموعه‌هاي به نمايش در آمده در اين موزه بسيار متنوع است و آثاري از هزاره ششم پيش از ميلاد تا اوايل قرن بيستم يعني پايان دوره قاجار را در بر مي‌گيرد.
آثار موجود در موزه رضا عباسي براساس ترتيب زماني به نمايش در آمده‌اند؛ بنابراين بازديد كنندگان مي‌توانند سير تكامل هنر، تمدن و فرهنگ را در ايران زمين دنبال كنند. اين چينش در ميان موزه‌هاي ديگر ايران منحصر به فرد است.
موزه رضا عباسي كاشاني سال 1356 در خيابان شريعتي - نرسيده به پل سيد خندان تهران گشايش يافت و به ياد نقاش مشهور دوره صفوي اهل كاشان، رضا عباسي نامگذاري شد.
تهرام/7247//1348