يك مسئول: ثبت ميراث طبيعي از اولويت هاي ميراث فرهنگي تهران است

تهران- ايرنا- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران با بيان اينكه حفاظت از ميراث طبيعي (ناملموس) در دستور كار اين نهاد است، گفت: با همكاري سازمان هاي مردم نهاد و متخصصان حوزه ميراث فرهنگي، ميراث طبيعي استان ثبت مي شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، پرهام جانفشان عصر يكشنبه كه در همايش روز جهاني موزه و هفته ميراث فرهنگي در موزه آبگينه و سفالينه تهران برگزار شد، اظهار داشت: توان بخش خصوصي و تشكل هاي غير دولتي يكي از اولويت هاي مسئولان ميراث استان بوده، چرا كه با آگاهي جامعه مي توان اهداف خود را مطرح كرد.
وي به برنامه تهران قديم همزمان با هفته موزه ها اشاره كرد و گفت: اين طرح همزمان با آغاز هفته موزه ها در استان تهران شروع شد تا كالبد و بافت قديم پايتخت را به مردم معرفي كنيم.
به گفته جانفشان در اين هفته با برنامه هاي مختلف در موزه هاي تحت اختيار اين اداره كل در صدد هستيم تا از طريق تشويق عموم بتوانيم تاريخ غني اين مرز و بوم را به نسل هاي آينده معرفي كنيم.
مديركل ميراث فرهنگي استان تهران از ثبت 50 بناي ارزشمند پايتخت در آينده اي نزديك خبرداد و گفت: با همكاري معاونت معماري و شهرسازي شهرداري تهران در نظر داريم طبق اولويت و تشكيل پرونده اين بناها را ثبت ملي كنيم.
باستان شناس و عضو هيات علمي دانشگاه هنر كاشان همچنين به موضوع شكل گيري موزه هاي درباري در عصر تيموري پرداخت و گفت: موزه ها بهترين پل براي تاريخ گذشته هر سرزمين محسوب مي شوند.
رضا نوري با اشاره به اينكه دوره تيموري اوج هنر نگارگري محسوب مي شوند، افزود: هنرمنداني همانند كمال الدين بهزاد در اين ايام توانستند در اين عرصه فرهنگ نگارگري و نقاشي را با چيره دستي خاص ترويج دهند.
هفته ميراث فرهنگي از 28 ارديبهشت ماه آغاز كه بناست با برنامه هاي ويژه تهران قديم را عموم معرفي كرد.
تهرام/7247//1348