جابجايي روستاهاي درحريم رودخانه ها  حداقلي انجام مي شود

اهواز - ايرنا - معاون عمراني استانداري خوزستان گفت: نتيجه بررسي در خصوص جابجايي روستاهاي در حريم رودخانه هاي خوزستان نشان مي دهد كه بايد اين اقدام در صورت وجود ضرورت جدي به شكل حداقلي انجام شود.

به گزارش ايرنا فاضل عبيات روز يكشنبه در نشست قرارگاه بازسازي و نوسازي مناطق سيل زده خوزستان كه با حضور معاون عمراني وزير كشور در سرسراي جلسات استانداري خوزستان برگزار شد، بيان كرد: برخي از اين روستاها بر اساس طرح هادي مصوب بازسازي مي شوند.
وي ادامه داد: در جايي كه با مشكل جدي و غيرقابل حل رو به رو شويم ناچار هستيم كه روستا را به محل ديگري منتقل كنيم.
وي با بيان اينكه اولويت نخست رسيدگي به وضعيت سيل زدگان و سپس جبران خسارت ها است، افزود: پس از آن مي توان گفت بازسازي زيرساخت هاي زيربنايي به شكل جدي تر آغاز مي شود.
معاون عمراني استانداري خوزستان يادآور شد: بحث ترميم سيل بندها از جمله اقداماتي است كه بايد به آن پرداخته و مورد توجه قرار بگيرد.
عبيات همچنين به طرح جامع كنترل سيلاب در خوزستان اشاره كرد و گفت: بر اساس اين طرح مناطقي كه نياز به تقويت و يا افزايش ارتفاع سيل بندها دارند در دستور كار دستگاه هاي مربوطه قرار مي گيرد كه علاوه بر اين در مناطقي كه نياز باشد سيل بند جديد احداث خواهد شد.
معاون عمراني استانداري خوزستان ادامه داد: پخش سيلاب از طريق كانال هاي سيل بَر از ديگر موضوعاتي است كه در اين طرح به آن پرداخته شده تا كنترل سيلاب در خوزستان در يك سيستم كارآمد عمل كند.

** 6 هزار و 800 فقره وام كم بهره براي سيل زدگان
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي خوزستان نيز از تعيين 6 هزار و 800 فقره وام كم بهره ويژه سيل زدگان اين استان خبر داد و گفت: در مناطق روستايي 400 ميليون ريال و در مناطق شهري اين تسهيلات 500 ميليون ريال با نرخ چهار و پنج درصد پرداخت مي شود.
اميد حاجتي افزود: تاكنون بيش از 153 هزار ميليارد ريال خسارت به مردم و بخش هاي زيربنايي خوزستان برآورد شده كه از اين ميزان 58 هزار ميليارد ريال خسارت به بخش زيربنايي استان است.
بر اساس اين گزارش، طغيان رودخانه هاي دز، كارون و كرخه و رهاسازي آب از سد كرخه و دز به دليل بارش شديد باران در خوزستان و بالا دست، باعث جاري شدن سيلاب در برخي مناطق خوزستان شد.
بر اساس اين گزارش، هفته گذشته عمليات اجرايي سه هزار واحد مسكوني تخريبي در سيلاب خوزستان به صورت نمادين در بخش شعيبيه شهرستان شوشتر آغاز شد.
9931/ 6037