جابجایی روستاهای درحریم رودخانه ها  حداقلی انجام می شود

اهواز - ایرنا - معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: نتیجه بررسی ها در خصوص جابجایی روستاهای در حریم رودخانه ها در خوزستان نشان می دهد كه باید این اقدام در صورت وجود ضرورت جدی به شكل حداقلی انجام شود.

به گزارش ایرنا فاضل عبیات روز یكشنبه در نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان كه با حضور معاون عمرانی وزیر كشور در سرسرای جلسات استانداری خوزستان برگزار شد، بیان كرد: برخی از این روستاها بر اساس طرح هادی مصوب بازسازی می شوند.
وی ادامه داد: در جایی كه با مشكل جدی و غیرقابل حل رو به رو شویم ناچار هستیم كه روستا را به محل دیگری منتقل كنیم.
وی با بیان اینكه اولویت نخست رسیدگی به وضعیت سیل زدگان و سپس جبران خسارت ها است، افزود: پس از آن می توان گفت بازسازی زیرساخت های زیربنایی به شكل جدی تر آغاز می شود.
معاون عمرانی استانداری خوزستان یادآور شد: بحث ترمیم سیل بندها از جمله اقداماتی است كه باید به آن پرداخته و مورد توجه قرار بگیرد.
عبیات همچنین به طرح جامع كنترل سیلاب در خوزستان اشاره كرد و گفت: بر اساس این طرح مناطقی كه نیاز به تقویت و یا افزایش ارتفاع سیل بندها دارند در دستور كار دستگاه های مربوطه قرار می گیرد كه علاوه بر این در مناطقی كه نیاز باشد سیل بند جدید احداث خواهد شد.
معاون عمرانی استانداری خوزستان افزود: پخش سیلاب از طریق كانال های سیل بَر از دیگر موضوعاتی است كه در این طرح به آن پرداخته شده تا كنترل سیلاب در خوزستان در یك سیستم كارآمد عمل كند.

** 6 هزار و 800 فقره وام كم بهره برای سیل زدگان
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان نیز از تعیین 6 هزار و 800 فقره وام كم بهره ویژه سیل زدگان این استان خبر داد و گفت: در مناطق روستایی 400 میلیون ریال و در مناطق شهری این تسهیلات 500 میلیون ریال با نرخ چهار و پنج درصد پرداخت می شود.
امید حاجتی افزود: تاكنون بیش از 153 هزار میلیارد ریال خسارت به مردم و بخش های زیربنایی خوزستان برآورد شده كه از این میزان 58 هزار میلیارد ریال خسارت به بخش زیربنایی استان است.
بر اساس این گزارش، طغیان رودخانه های دز، كارون و كرخه و رهاسازی آب از سد كرخه و دز به دلیل بارش شدید باران در خوزستان و بالا دست، باعث جاری شدن سیلاب در برخی مناطق خوزستان شد.
بر اساس این گزارش، هفته گذشته عملیات اجرایی سه هزار واحد مسكونی تخریبی در سیلاب خوزستان به صورت نمادین در بخش شعیبیه شهرستان شوشتر آغاز شد.
9931/ 6037