احیای واحدهای نیمه تعطیل ملاك استمرار خدمت فرمانداران است

همدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر كشور با تاكید بر بازسازی، نوسازی و رونق واحدهای تولیدی گفت: براساس دستور صریح وزیر كشور بازگشت واحدهای نیمه تعطیل و تعطیل به چرخه تولید ملاك ارزیابی و استمرا خدمت فرمانداران در سال 98 است.

بابك دین پرست شامگاه یكشنبه در جلسه اعضای كارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان همدان اظهار داشت: هنر فرمانداران رونق و توسعه بخشیدن به تولید است و در سالجاری باید برای این موضوع تلاش مضاعف داشته باشند.
وی از فرمانداران خواست نسبت به شناسایی واحدهای فعال و نیمه فعال كه پایین تر از ظرفیت اسمی مشغول تولید هستند اقدام كرده و برای رساندن این صنایع به حداكثر توان تولید تلاش كنند.
دین پرست همچنین به فرمانداران سراسر كشور توصیه كرد فارغ از مسائل سیاسی به مشاركت اقتصادی اهمیت داده و دست كم نیمی از وقت خود را برای این منظور صرف كنند تا به نتایج مورد نظر دولت تدبیر و امید برسیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر كشور با بیان اینكه 2 هزار و 22 واحد تولیدی تا پایان آذرماه سال گذشته در تملك بانك ها قرار گرفتند، گفت: بازگشت واحدهای تملك شده توسط بانك ها به چرخه تولید از وظایف فرمانداران در سالجاری است.
وی تاكید كرد: رونق و توسعه تولید مهمترین شاخص ارزیابی نماینده های عالی دولت است و ادامه فعالیت فرمانداران بر اساس دستور صریح و موكد وزیر كشور منوط به تحقق این شاخص است.
دین پرست از اختصاص 300 هزار میلیارد ریال در راستای رونق تولید، بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی در سال گذشته خبر داد و افزود: دولت این میزان را در قالب تسهیلات در اختیار كارخانه ها و صنایع مورد نیاز قرار داد كه سهم همدان از این موضوع 460 طرح با رقم هشت هزار و 280 میلیارد ریال بود.
وی به تبیین طرح آمایش سرزمین اشاره كرد و گفت: منهای سه استان طرح مطالعات آمایش سرزمین همه استان ها تهیه و تنظیم شده و امیدواریم سازمان برنامه و بودجه با شتاب بیشتری استان های باقی مانده را به اتمام رسانده و موجب تعادل و توازن منطقه ای و پر شدن شكاف های بین استان های محروم و كمتر توسعه یافته شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر كشور به شناسایی 134 طرح نفت و گاز و پتروشیمی نیمه تمام در سطح كشور اشاره كرد و افزود: در این راستا رییس جمهوری به وزارت نفت برای تعیین تكلیف این طرح ها دستور داده است.
دین پرست با اشاره به ظرفیت های كم نظیر همدان در زمینه معادن و شهرك های صنتعی خواستار رسیدگی و نظارت بیشتر به آنها برای بهبود شرایط كسب و كار و رونق اقتصادی در این بخش ها شد.

*** مطالبات قطعه سازان خودرو پیگیری می شود
وی تاكید كرد: تا پایان هفته آتی گزارشی از وضعیت شركت های قطعه ساز خودرو برای رییس جمهوری، معاون اول رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت ارسال و مطالبات این شركت ها را از خودروسازان كشور پیگیری می كنیم.
دین پرست اظهار داشت: شركت های خوروساز برای پرداخت مطالبات شركت های قطعه ساز اقدام كرده و برای رفع مشكلات این شركت ها روند پرداخت ها را شتاب بیشتری بدهند.
وی افزود: مطالبه قطعه سازان خودرو مختص یك استان نیست و چند استان كشور درگیر این موضوع هستند.
نیك پرست شرایط شركت های خودروساز را از مسائل مهم كشور عنوان كرد كه مشكلات عدیده ای را به بخش تولید وارد كرده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر كشور با اشاره به گزارشی كه برای رییس جمهوری در این زمینه در دست تهیه است، گفت: تامین اعتبار مورد نیاز برای این حوزه از جمله مسائلی است كه در نامه یاد شده به آن می پردازیم.
وی تهاتر مطالبات قطعه سازان در قبال پرداخت بدهی این شركت ها به بانكها و یا تامین اجتماعی و امور مالیاتی را از جمله راهكارهای رسیدن شركت های قطعه ساز به مطالبات معوقشان برشمرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر كشور در سفر نیم روزی خود به همدان از شهرك صنعتی بوعلی و كارخانه سینا گستر، موكت همدان و شهرك گلخانه ای بازدید كرد.
7527**2090