۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۵
کد خبر 83320204
۰ نفر
كانون آنفلوآنزای پرندگان در استان تهران مشاهده نشده است

تهران – ایرنا – مدیركل دامپزشكی استان تهران گفت: با اقدامات پیشگیرانه و مراقبت های فعال، تاكنون كانون فعال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده و گزارش نشده است.

ولی الله واعظی روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: استان تهران در مبارزه با بیماری های دامی به ویژه تب برفكی عملكرد مناسبی داشته و كانون تب برفكی در استان به حداقل ممكن رسیده است.
وی اظهار داشت: بیماریی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال های 94، 95 و 96 به مشكل اساسی استان تهران تبدیل شده بود ولی امروز با اقدامت مناسب صورت گرفته، هیچ گونه كانون صنعتی این بیماری در استان وجود ندارد.
وی افزود: شبكه دامپزشكی استان تهران با اقدامات پیشگیرانه و مراقبت فعال از جمله عملیات مایه كوبی طیور، این بیماری را به حداقل رسانده و امروز كانون بیماری آنفلوآنزا از سطح استان گزارش نشده است.
واعظی گفت: مهمترین وظیفه شبكه بهداشت، ارتقای بهداشت عمومی جامعه است از این رو با افزایش میزان نظارت بر واحدهای كشتارگاهی و واحدهای دامداری و مرغداری درسطح مناطق روستایی، فعالیت این حوزه مورد بررسی ویژه قرار می گیرد.
**25 درصد از فعالیت های سازمان دامپزشكی در استان تهران انجام می شود
وی با بیان این كه 25درصد از كل فعالیت ها و مأموریت های سازمان دامپزشكی در استان تهران انجام می شود به بیان برخی از شاخصه های استان پرداخت و اظهار داشت: بیش از یك پنجم از فراورده های خام دامی كشور در استان تهران تولید شده و یك پنجم از دام سبك، سنگین و طیور كشور در كشتارگاه استان تهران كشتار می شود.
مدیركل دامپزشكی استان تهران افزود: استان تهران با تولید 22 درصد از تخم مرغ كشور، رتبه نخست تولید تخم مرغ در كشور را به خود اختصاص داده است ضمن این كه 38 درصد از دام اصیل كشور در استان تهران به ویژه شهرستان ورامین تولید می شود.
وی میزان تولید شیر استان تهران در سال را بیش از یك میلیون و 400 هزار لیتر اعلام كرد.
واعظی گفت : 26 كارخانه داروسازی دامی در استان تهران، 76 درصد داروی كشور را تولید می كند ضمن این كه 78 درصد از صادرات فراورده های خامی كشور از استان تهرن به سایر نقاط جهان صادر می شود و 80 درصد از واردا ت و ترخیص گوشت یخ زده در استان تهران ترخیص می شود.
وی افزود: صد درصد از مواد بیولوژیكی و واكسن وارداتی مورد نیاز كشور از طریق فرودگاه حضرت امام و كمرگ شهرری ترخیص می شود.
تهرام/7254//1348