بهسازي جاده بستان - مرز بين المللي چذابه در خوزستان به پايان رسيد

اهواز - ايرنا - فرماندار دشت آزادگان گفت: تعمير و بهسازي جاده بستان - چذابه و انتقال آب سيلاب از روي اين جاده در نقطه اي ديگر روز يكشنبه به پايان رسيد و جاده براي تردد خودروها باز شده است.

حميد سيلاوي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: بهسازي جاده بستان - چذابه كه بر اثر سيلاب اخير در برخي نقاط دچار آسيب شده بود ظهر امروز به پايان رسيد و آب جاري بر روي اين جاده، ناشي از افزايش آب رودخانه كرخه به نقاطي ديگر هدايت شد.
وي گفت: قرار بود كه پايانه مرزي چذابه روز شنبه هفته جاري بازگشايي شود كه به دليل اينكه هنوز بهسازي جاده به پايان نرسيده بود بازگشايي اين پايانه انجام نگرفت.
سيلاوي با اشاره به اينكه 11 لوله براي انتقال آب از روي اين جاده به كار گرفته شده ادامه داد: بعد از ظهر امروز پنج كاميون حمل كالاهاي صادراتي از روي اين جاده عبور كرده است.

** پذيرش كاميون هاي در مرز چذابه از فردا 30 ارديبهشت
وي گفت: مرز چذابه از سوي كشور عراق هنوز باز نشده و فردا 30 ارديبهشت پذيرش كاميون هاي صادراتي از سوي ايران را پذيرفته مي شود ، اما پايانه مرزي چذابه در ايران از امروز فعال است.
فرماندار دشت آزادگان ادامه داد: اين تاخير در بازگشايي جاده براي تردد وسايل نقليه به دليل ايمن سازي بيشتر جاده و اطمينان از وضعيت آن بوده است.
قرار بود كه ديروز شنبه پايانه مرزي چذابه بازگشايي شود كه به دليل تمام نشدن بهسازي اين جاده پايانه چذابه باز نشد.
مرز چذابه در حوزه شهرستان دشت آزادگان در غرب خوزستان در سال 1388 براي تردد زائران عتبات عاليات و صادرات كالا به عراق باز شد.
جاده چذابه در سيلاب اخير به دليل بالا آمدن سطح رودخانه كرخه و نيز افزايش آب تالاب هورالعظيم دچار آبگرفتگي شد كه موجب شد تردد در اين جاده ممنوع شود.
به همين دليل سرپرست گمرك چذابه ، از بازرگانان ، فعالان اقتصادي و ترخيص كاران خواست تا اعلام از سرگيري فعاليت بازارچه مرزي چذابه،براي صادرات كالاهاي خود از مرز شلمچه يا بازارچه مرزي ساير استان ها استفاده كنند.
از ابتداي فروردين امسال نيز عزيمت كاروان هاي زيارتي عتبات عاليات نيز از پايانه مسافري چذابه به همين دليل متوقف و كاروان هاي زيارتي از مرز شلمچه براي عزيمت زائران به شهرهاي مقدس عراق استفاده مي كنند.
پارسال حدود 550 ميليون دلار انواع كالاهاي غيرنفتي از پايانه تجاري چذابه صادر شد.
7158/ 6037