گردشگر دوچرخه سوار پس از 18 ماه ركاب زني به خوزستان رسيد

اهواز - ايرنا - دوچرخه سوار و گردشگر ايراني پس از 18 ماه و چند روز ركاب زني و عبور از استان هاي مختلف كشور ميهمان خوزستاني ها ست.

به گزارش ايرنا ابوالفضل قرباني كه هدف از انجام اين كار را ترويج فرهنگ استفاده از دوچرخه مي داند روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: از آبان سال 96 اين حركت را از شهرستان نايين استان اصفهان آغاز كردم و تاكنون از طريق دوچرخه به استان هاي مختلفي همچون تهران، سمنان، گلستان، گيلان، اصفهان، يزد، كرمان، فارس، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوي، خراسان جنوبي، خراسان شمالي، سيستان و بلوچستان سفر كرده ام.
وي با بيان اينكه در طول اين مدت به مناطق محروم و به ويژه روستاها سفر كردم گفت: ابتدا قصد داشتم سفري 2 هفته اي داشته باشم اما سفر با دوچرخه انگيزه من را براي ادامه اين كار بيشتر كرد به گونه اي كه از آن روز تا الان همچنان در سفر هستم و قصد دارم دور ايران را بگردم.
اين دوچرخه سوار ساوه اي گفت: پس از استان خوزستان، به كهگيلويه و بويراحمد و لرستان مي روم و براي اين سفر مقصد نهايي خاصي تعريف نكرده ام. اين سفر را با شعار ' سفر با دوچرخه، سفر به روياها ' آغاز كردم تا از اين طريق مروجي براي استفاده روز افزون از دوچرخه باشم.
وي افزود: علاوه بر اينكه به شهرها مي روم سعي مي كنم به روستاهاي دور افتاده هم بروم و تا حد توان به كودكان و نوجوانان آنجا كمك كنم؛ در طول اين سفر به برخي مدارس كشور رفتم و تجربه سفر با دوچرخه را براي دانش آموزان بازگو كردم كه بسياري از آنها شيفته اين كار شدند هر چند برخي مدارس به من اين اجازه را ندادند كه برايم جاي تعجب داشت.
قرباني گفت: پيش از اينكه با دوچرخه سفر كنم تصور مي كردم سفر با ماشين بسيار بهتر است اما وقتي اين كار را تجربه كردم متوجه شدم سفر با دوچرخه بسيار لذت بخش و رويايي است. سالگرد زلزله بم به كرمان رفتم و در اين مسير چندين دوچرخه سوار از كشورهاي آلمان، فرانسه و اسپانيا با من همراه بودند.
وي ادامه داد: متاسفانه فرهنگ استفاده از دوچرخه تنها در يك حركت نمادين آن هم توسط مسئولان كشور به نمايش گذاشته، و سپس به حال خود رها مي شود كه اين راه درستي نيست. معتقدم شهرداري ها مي توانند در بعضي نقاط،مسير دوچرخه سواري طراحي كنند كه اين موضوع به ترويج فرهنگ دوچرخه سواري كمك مي كند.
اين دوچرخه سوار گردشگر گفت: بجنورد و بندرامام از جمله مناطقي بودند كه بيشترين استفاده را از دوچرخه داشتند؛ برايم جالب است كه با وجود گرماي بيش از اندازه هوا در خوزستان اما مردم بندرامام از دوچرخه به خوبي استفاده مي كنند.
وي گفت: 9 سال پيش با موتور حادثه ديدم و به كما رفتم و اين موضوع باعث شد كه با دوچرخه آشنا شوم.
قرباني افزود: متاسفانه در اين مسير برخي برخوردهاي نامناسب با من صورت گرفت و برخي از نقاط كشور ديدشان نسبت به گردشگر خوب نبود. در خوزستان همه چيز خوب است و مردم اين خطه بسيار مهمان نواز هستند به همين دليل نام خوزستان را به خوبستان تعبير كردم.
وي در خصوص هزينه سفرش گفت: تمام هزينه اين سفر شخصي و از حساب پس اندازي كه داشتم انجام شد؛ مردم ايران بسيار ميهمان نواز هستند و اين موضوع هزينه هايم را كاهش مي داد؛ گاهي تا 33 ساعت غذا نخوردم و سعي كردم سفر كم خرجي داشته باشم.
9879/ 6037