۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
کد خبر 83320171
۰ نفر
زاگرب، پاريس و تورنتو مقصد اين روز‌هاي سينماي ايران

تهران - ايرنا - سينماگران ايراني در تازه ترين حضور بين المللي خود در شهرهاي زاگرب، پاريس و تورنتو رقابت مي كنند و تجليل مي‌شوند.

افتخار آفريني سينماي ايران در حوزه انيميشن حالا به يك اپيدمي در ميان خبر رسانه‌ها تبديل شده است و در تازه‌ترين حضور انيميشن «سينك» به كارگرداني محبوبه كلايي به بخش مسابقه انيميشن زاگرب كرواسي راه يافته است.
دهمين دوره جشنواره انيميشن كودك و نوجوان «وافي و رافي» Vafi & Rafi از 6 تا 12 خرداد ماه 98 در كشور كرواسي برگزار خواهد شد و فيلم انيميشن «سينك» ساخته محبوبه كلايي، در بخش مسابقه فيلم‌هاي نوجوانان (15 تا 18 سال) اين جشنواره به نمايش درمي‌آيد.
در اين جشنواره، 76 فيلم انيميشن از 30 كشور دنيا در 5 بخش به رقابت مي‌پردازند.
انيميشن «سينك» اثري تجربي است كه به هم آميختگي فيلم زنده و خيال، اساس آن را شكل مي‌دهد. در اين فيلم زن و مردي به شكل ته‌مانده قهوه از 2 فنجان درون سينك بيرون مي‌آيند.
«آبي» عليرضا معصومي و «روي جلد» يگانه مقدم 2 فيلم انيميشن ايراني ديگر بخش مسابقه نوجوانان جشنواره «وافي و رافي» كرواسي هستند.

** نمايش «برگ‌جان» در پاريس
در ادامه حضور آثار ايراني در اروپا اينبار فيلم «برگ جان» ساخته ابراهيم مختاري در اينالكو (موسسه ملي زبان‌ها و تمدن‌هاي شرقي) پاريس به نمايش در مي‌آيد.
فيلم «برگ جان» روز 30 ارديبهشت ( 20 مي) در اينالكو (موسسه ملي زبان‌ها و تمدن‌هاي شرقي) در كشور فرانسه به نمايش درخواهد آمد و نشست پرسش و پاسخ آن برگزار مي‌شود.
فيلم «برگ جان» در سال 2018 در بخش مسابقه فيلم‌هاي بلند داستاني جشنواره وزول برنده جايزه اينالكو از هيأت داوران اين موسسه شد كه به همين دليل در سال جاري نيز اين فيلم نمايش داده مي‌شود.

** شب مسعود كيميايي در تورنتو
همچنين تورنتو كانادا نيز ميزبان مسعود كيميايي سينماگر پيشكسوت ايران خواهد شد و با نمايش مستند «قهرمان آخر» از اين سينماگر تجليل خواهد كرد.
شنبه چهار خردادماه از ساعت 17 تا 19:30 در بنياد پريا تورنتو برنامه‌اي با عنوان شب سينماي مسعود كيميايي در كشور كانادا به همت گروه هنري موج نو با مديريت عارف محمدي برگزار مي‌شود.
در اين برنامه ابتدا مستند «قهرمان آخر» ساخته جواد طوسي و با سرمايه‌گذاري رضا اصفهاني‌زاده به نمايش در خواهد آمد.
پس از آن نيز در نشستي با حضور محمدمهدي دادگو تهيه كننده سينما و تلويزيون، حسين معززي‌نيا منتقد، نويسنده و مدرس سينما و عارف محمدي منتقد و مستندساز و مجري برنامه پيرامون موج نو در سينماي ايران، سينماي كيميايي و نقش آثار او در تاريخ سينماي ايران صحبت خواهد شد.
روزبه روحي پور تدوينگر و ستار اوركي سازنده موسيقي متن فيلم مستند «قهرمان آخر» هستند.

** جوايز انجمن «ديدگاه پاريس»
همچنين محمد حقيقت مدير «انجمن ديدگاه پاريس»، امروز يكشنبه 29 ارديبهشت ماه، در كن و همزمان با برگزاري جشنواره جهاني فيلم كن، اسامي برندگان اولين دوره جايزه بهترين فيلم‌نامه‌نويس كوتاه را اعلام كرد.
داوران اين مسابقه فيلمنامه نويسي عبارت هستند از داريوش مهرجويي فيلمساز و نويسنده، علي عباسي فيلمساز ايراني مقيم سوئد، كيوان كثيريان منتقد و سردبير سايت سينما سينما، محمد حقيقت منتقد، سينماگر و عضو كميته انتخاب جشنواره جهاني فيلم كن (از 1991 تا 2005) و مهناز شكري پور دانشجوي سينما در فرانسه و سينه فيلم.
90 فيلمنامه كوتاه براي شركت در مسابقه ارسال شد كه در مرحله اول 10 نفر به مرحله نامزدهاي اوليه رسيدند و اكنون از بين آنها 3 برگزيده نفرات اول تا سوم كه جوايز نقدي را دريافت مي‌كنند، به شرح زير اعلام شد:
جايزه اول همراه با 1300 يورو به آذر طالقاني براي نوشتن فيلمنامه «بگو اكشن».
جايزه دوم مسابقه فيلمنامه نويسي به همراه هزار يورو به سياوش مقدم براي نوشتن فيلمنامه «يك دستور پخت ساده براي كوكي شكلاتي» اهدا شد.
جايزه سوم فيلمنامه نويسي نيز به ارمغان فلاح به همراه 700 يورو بخاطر فيلمنامه «خط عابر پياده» تقديم شد.
همچنين ديپلم افتخار اين انجمن به نيما رحيم پور براي فيلمنامه «هيولا» اهدا شد.
مدير انجمن اعلام كرد كه در جهت حمايت از فيلمنامه نويسان جوان سينماي ايران، اين مسابقه هر سال برگزار شده است، از سال آينده كساني مي‌توانند در اين مسابقه شركت كنند كه كمتر از 30 سال سن داشته باشند.
فراهنگ**9246**