۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵
کد خبر 83320142
۰ نفر
مدیرعامل پالایشگاه تبریز: واحد قیرسازی آلاینده نیست

تبریز- ایرنا- مدیرعامل شركت پالایش نفت تبریز در خصوص شائبه های آلایندگی واحد قیرسازی این شركت گفت: واحد قیرسازی ما به هیچ عنوان آلایندگی ندارد و یكی از واحدهای تكمیلی پالایشگاه می باشد كه در راستای تكمیل زنجیره تامین، توزیع و محصولات راه اندازی شده است.

به گزارش ایرنا، غلامرضا باقری دیزج روز یكشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: واحد قیرسازی پالایشگاه تبریز یكی از راهكارهای جایگزین برای مقابله با طرح های تحریمی است و با توجه به اینكه جایگزین تولید نفت كوره می باشد، یك طرح دوستدار زیست محیط به حساب می آید.
وی گفت: این واحد با رعایت كامل اصول و قوانین و پس از انجام كنترل ها و بازدیدهای كارشناسی لازم، مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح استانی و كشوری را اخذ و به هیچ عنوان آلایندگی ندارد و تمام مطالب ارائه شده در خصوص آلایندگی این واحد غیر واقعی و غیر كارشناسی است.
باقری تاكید كرد: واحد قیر سازی پالایشگاه تبریز هم توجیه زیست محیطی و هم توجیه امنیتی و هم توجیه فنی و اقتصادی دارد.
وی اظهارداشت: باعث تاسف است كه این همه فعالیت پالایشگاه با تولید چندین محصول استراتژیك و با ارزش افزوده، اعم از بنزین و گازوئیل یورو 5 و سوخت هواپیمایی كه در این شرایط تحریم برای استان و كشور همچون تكیه گاهی برای ملت در مقابل تحریم های استكبار عمل كرده است، بدین گونه متهم به آلایندگی شود.
مدیرعامل شركت پالایش نفت تبریز گفت: این شركت 2 سال متوالی موفق به كسب رتبه اول زیست محیطی در میان پالایشگاه های كشور شده كه گواهی بر اهتمام جدی و واقعی این شركت در صیانت از محیط زیست و حركت در مسیر توسعه پایدار است.
وی یادآوری كرد: این شركت طبق چشم انداز ترسیمی 'پیشرو پالایشگاه های خاورمیانه با اعتبار جهانی' و استراتژی ' بهبود و توسعه پایدار كسب و كار با تاكید بر ارزش آفرینی و مسئولیتهای اجتماعی' فعالیت می كند.
باقری گفت: در راستای صیانت از اعتبار و برند شركت پرافتخار پالایش نفت تبریز، آماده ارائه هرگونه گزارش مستند و بازدید هر مقام ذیصلاح از پالایشگاه در راستای حفظ حقوق اجتماعی و اقتصادی سهامداران هستیم.
به گزارش ایرنا، مراحل اجرایی پالایشگاه تبریز از سال ۱۳۵۳ آغاز و در سال ۱۳۵۶ به پایان رسید.
نفت خام مورد نیاز پالایشگاه تبریز توسط شركت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و از میدان نفتی اهواز، توسط یك خط لوله ۱۶ اینچ تأمین می‌شود. شركت پالایش نفت تبریز دارای ۱۴ واحد پالایش و ۱۰ واحد سرویس‌های جانبی است.
بنزین یورو 4 ، گاز مایع، نفت گاز، نفت كوره، نفت سفید، بنزن، گوگرد و قیر از عمده تولیدات این پالایشگاه است.
تا تیر ماه 1390 شمسی 77 درصد پالایشگاه تبریز به بخش خصوصی واگذار شده بود.
6120/518
6120/518