مديرعامل پالايشگاه تبريز: واحد قيرسازي آلاينده نيست

تبريز- ايرنا- مديرعامل شركت پالايش نفت تبريز در خصوص شائبه هاي آلايندگي واحد قيرسازي اين شركت گفت: واحد قيرسازي ما به هيچ عنوان آلايندگي ندارد و يكي از واحدهاي تكميلي پالايشگاه مي باشد كه در راستاي تكميل زنجيره تامين، توزيع و محصولات راه اندازي شده است.

به گزارش ايرنا، غلامرضا باقري ديزج روز يكشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: واحد قيرسازي پالايشگاه تبريز يكي از راهكارهاي جايگزين براي مقابله با طرح هاي تحريمي است و با توجه به اينكه جايگزين توليد نفت كوره مي باشد، يك طرح دوستدار زيست محيط به حساب مي آيد.
وي گفت: اين واحد با رعايت كامل اصول و قوانين و پس از انجام كنترل ها و بازديدهاي كارشناسي لازم، مجوزهاي قانوني از مراجع ذيصلاح استاني و كشوري را اخذ و به هيچ عنوان آلايندگي ندارد و تمام مطالب ارائه شده در خصوص آلايندگي اين واحد غير واقعي و غير كارشناسي است.
باقري تاكيد كرد: واحد قير سازي پالايشگاه تبريز هم توجيه زيست محيطي و هم توجيه امنيتي و هم توجيه فني و اقتصادي دارد.
وي اظهارداشت: باعث تاسف است كه اين همه فعاليت پالايشگاه با توليد چندين محصول استراتژيك و با ارزش افزوده، اعم از بنزين و گازوئيل يورو 5 و سوخت هواپيمايي كه در اين شرايط تحريم براي استان و كشور همچون تكيه گاهي براي ملت در مقابل تحريم هاي استكبار عمل كرده است، بدين گونه متهم به آلايندگي شود.
مديرعامل شركت پالايش نفت تبريز گفت: اين شركت 2 سال متوالي موفق به كسب رتبه اول زيست محيطي در ميان پالايشگاه هاي كشور شده كه گواهي بر اهتمام جدي و واقعي اين شركت در صيانت از محيط زيست و حركت در مسير توسعه پايدار است.
وي يادآوري كرد: اين شركت طبق چشم انداز ترسيمي 'پيشرو پالايشگاه هاي خاورميانه با اعتبار جهاني' و استراتژي ' بهبود و توسعه پايدار كسب و كار با تاكيد بر ارزش آفريني و مسئوليتهاي اجتماعي' فعاليت مي كند.
باقري گفت: در راستاي صيانت از اعتبار و برند شركت پرافتخار پالايش نفت تبريز، آماده ارائه هرگونه گزارش مستند و بازديد هر مقام ذيصلاح از پالايشگاه در راستاي حفظ حقوق اجتماعي و اقتصادي سهامداران هستيم.
به گزارش ايرنا، مراحل اجرايي پالايشگاه تبريز از سال ۱۳۵۳ آغاز و در سال ۱۳۵۶ به پايان رسيد.
نفت خام مورد نياز پالايشگاه تبريز توسط شركت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب و از ميدان نفتي اهواز، توسط يك خط لوله ۱۶ اينچ تأمين مي‌شود. شركت پالايش نفت تبريز داراي ۱۴ واحد پالايش و ۱۰ واحد سرويس‌هاي جانبي است.
بنزين يورو 4 ، گاز مايع، نفت گاز، نفت كوره، نفت سفيد، بنزن، گوگرد و قير از عمده توليدات اين پالايشگاه است.
تا تير ماه 1390 شمسي 77 درصد پالايشگاه تبريز به بخش خصوصي واگذار شده بود.
6120/518
6120/518