از جویدن 10میلیارد تومان اعتبار توسط ملخها تا گلایه هاشمی از سه قوه

استان ها - ایرنا - تخصیص 10 میلیارد تومان به مبارزه با ملخ ها، نقش شركتهای نفتی در ممانعت آبگیری بخشی از هورالعظیم، به گور بردن آرزوی شكست ایران، اعلام وزیر مبنی نداشتن كمبود معلم، گلایه هاشمی از سه قوه، زنانی با دلهای كبود و ترمیم جراحت تحریم گزیده ای از اخبار 24 ساعت گذشته است كه بر روی خروجی استان های ایرنا قرار گرفته است.

خروجی سراسری استان های ایرنا به عنوان ویترین اخبار مهم و ملی 31 سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی در 24 ساعت گذشته است كه بیش از 100 فرآورده خبری شامل خبر، گزارش و میزگرد باز نشر كرده كه چكیده مهم ترین آنها هر روز برای آگاهی و بهره برداری مخاطبان ارائه می شود.

نخستین خبر امروز را با مطلبی از میهمانان ناخوانده دشت ها و مراتع كشور آغاز می كنیم.

*ملخ ها 10 میلیارد تومان اعتبار را جویدند

ملخ های صحرایی با خاصیت تهاجمی و خسارت بار بودنشان بعد از سیل گسترده فروردین ماه، این روزها بخش های وسیعی از كشور را درنوردیده اند؛ موضوعی كه حساسیت ها را برانگیخته چنانكه در خبری، رئیس كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از تخصیص 10 میلیارد تومان اعتبار برای دیده بانی بهتر و مبارزه با ملخ صحرایی خبر داد و گفت: از امروز (یكشنبه) این مبلغ به حساب وزارت جهاد كشاورزی واریز تا در شهرهای درگیر این آفت خطرناك توزیع شود.
به گفته احمدعلی كیخا، حجم خسارت ملخ به مزارع كشاورزی، مراتع و محیط زیست در 6 استان بویژه سیستان و بلوچستان فراوان است و در صورت غفلت و بی توجهی به صورت تدریجی كل كشور را درگیر می كند.

*مبارزه با ملخ ها نیازمند همكاری دستگاه ها

اما محمدرضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات كشور هم درباره هجوم آفت ملخ های صحرایی معتقد است: مبارزه با این آفت نیازمند همكاری تمامی ادارات كشور است تا بتوان با این آفت مخرب به سرعت مقابله و زمین های كشاورزی را نجات داد آفتی كه 25 درصد زمین های كشاورزی را آلوده كرده است.

* انسداد دو مسیر در جنوب سیستان و بلوچستان توسط سیلاب

اما از ملخ كه بگذریم، بعد از آن سیل سنگین شمال و غرب كشور ، سیلاب هنوز دست از سر استان های مختلف برنداشته و این روزها در منطقه شمال شرق و شرق كشور جولان می دهد چنانكه چند روز قبل خراسان شمالی و رضوی و اینك سیستان و بلوچستان را درگیر كرده است و به گفته عبدالرحمن شهنوازی مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان، بارندگی و طغیان رودخانه های محلی سبب بسته شدن مسیرهای فنوج - رمشك و فنوج - اسپكه در جنوب این استان شد كه از بامداد امروز در اثر طغیان رودخانه های محلی بسته شدند كه یكی از مسیرها بازگشایی شده است.
رسول راشكی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان هم در این رابطه گفت: 41 سیل زده پنج روستای شهرستان های سراوان و سرباز از روز گذشته تاكنون در چادرهای امدادی جمعیت هلال احمر در مناطق امن اسكان داده شدند.

*بازگشت سیل زدگان دشت آزادگان به خانه هایشان

اما در این میان 'بازگشت سیل زدگان دشت آزادگان خوزستان ' هم تیتر خبری است كه زاهد فردوس پناه معاون فرماندار شهرستان دشت آزادگان اعلام و عنوان كرده كه تمام اردوگاه های اسكان سیل زدگان در این شهرستان جمع آوری شده و مردم به محل زندگی خود بازگشته اند و آب از 10 روستای این شهرستان كه دچار سیلاب شده بودند،تخلیه شده است.

* شركتهای نفتی خارجی مانع آبگیری بخش عراقی هورالعظیم

در این بارش ها همچنان خوزستان با پدیده ریزگردها مواجه است و استاندار خوزستان هم گفت: كشور عراق به توصیه شركت های نفتی خارجی مانع ورود آب به بخش عراقی چذابه در هورالعظیم شده است.
غلامرضا شریعتی با تاكید بر اینكه بخش ایرانی تالاب هورالعظیم آبگیری شده و مرطوب است، ادامه داد: در بخش عراقی تالاب، مقامات این كشور از ورود آب ناشی از سیلاب اخیر استان خوزستان جلوگیری كرده كه بخش عمده ای از آن عامل ریزگردهای اخیر استان خوزستان بوده است.

*ایران از تهدید هراسی ندارد

امیرسرتیپ 2ستاد علی حاجیلو فرمانده قرارگاه منطقه شمالغرب نیروهای زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران هم در زنجان گفته است: جمهوری اسلامی ایران از جنگ نه اما از خطر استقبال می كند و از تهدیدات دشمنان، هراسی ندارد و در صورت حركت نابخردانه به حتم دشمن را از كرده خود پشیمان خواهیم كرد.

*مقاومت مدنظر رهبری باید عملیاتی شود

اما در كنار ابعاد سیاسی این اقدامات، زهرا اربابی معاون توسعه منابع انسانی و هماهنگی استان های سازمان برنامه و بودجه در خراسان جنوبی گفت: با توجه به محدودیت منابع مالی در سال جدید و مضاعف شدن فشارهای بیرونی، همه باید در كنار هم با عزم ملی و قاطعیت؛ مقاومتی را كه مقام معظم رهبری از همه انتظار دارند، عملیاتی كنیم.

*آزادی هشت هزار زندانی جرائم غیرعمد

در این مجال مختصر، خبر آزادی هشت هزار زندانی جرایم غیر عمد طی پارسال هم مطلبی است كه مجید احسانی معاون اجرایی ستاد دیه كشور در مازندران اعلام كرد و گفت: این زندانیان با جرائم غیرعمد با بدهی یك هزار و 597 میلیارد تومان آزاد شدند و اولیاء دم هم از 754میلیارد تومان از جرائم نقدی این زندانیان گذشت كردند.

* كمبود معلم نداریم

در خبری دیگر از اخبار استان ها، سید محمد بطحایی وزیرآموزش و پرورش در طالقان گفت: در سال تحصیلی آینده كمبود معلم در كلاس های درس نداریم و خانواده ها نگران نباشند؛ ضمن آنكه در سال تحصیلی 98-97 اقدامات مناسب برای مدارس شبانه‌روزی كشور انجام شد.

*گلایه از سه قوه

گلایه محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران از سه قوه در رابطه با حمایت از مسائل شهر تهران هم عنوان مطلبی دیگر از اخبار استان های ایرنا است چنانكه گفته است: هنوز توجهی از سوی سه قوه به حمایت از نمایندگان مردم در شورا نمی بینیم؛ باوجود حمایت بی سابقه مردم از شورای پنجم و رای بی سابقه به اعضای این شورا، نه تنها حمایت ها زیاد نشده بلكه كمتر هم شده است.

*1500 كیلومتر پیاده روی برای تماشای فوتبال

اما در حوزه ورزشی هم خبری از یك هوادار عاشق تیم تراكتورسازی داریم؛ فردی به نام 'شهریار عباس‌زاده' كه با 25 روز پیاده روی فاصله 1500 كیلومتری تبریز-اهواز را طی كرد تا آخرین بازی تیم مورد علاقه اش مقابل فولاد خوزستان را تماشا كند.

*هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده پدیده

خبری هم از پدیده بر روی خروجی اخبار استان های ایرنا قرار گرفت با عنوان برگزاری هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده این شركت كه روز یكشنبه در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران نظام اقتصادی در دادسرای مشهد برگزار شد و كیفر خواست متهم ردیف اول پرونده در این جلسه قرائت شد.

*از درمان سخت تا تبعیض بین آتش نشان ها و زنانی با دلهای كبود
گذشته از اخبار و مصاحبه ها، امروز مجموعه ای از گزارش های متعدد با موضوعات مختلف بر روی اخبار استان های ایرنا قرار گرفت كه از جمله عناوین آنها 'درمان سخت همراه با بیم و امید' ،'پافشاری بر كنترل فشار خون'، 'تبعیض بین آتش نشانان پایتخت' ، 'زنانی با دل های كبود' و 'ترمیم جراحت تحریم با مرهم رونق تولید' می باشد.

**************************************
این مطالب گزیده ای از اخبار 24 ساعت گذشته ایرنا در حوزه استان هاست كه هر روز در قالب بسته خبری منتشر می شود.

1906**